REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

Jarosław Krasnodęmbski
Przy postępowaniu grupowym członkowie muszą dochodzić jednakowego rodzaju roszczeń/ fot. Fotolia
Przy postępowaniu grupowym członkowie muszą dochodzić jednakowego rodzaju roszczeń/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczne wytoczenie powództwa w postępowaniu grupowym uzależnione jest od spełnienia warunków zamieszczonych w ustawie.

Rodzaje spraw

Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym może mieć miejsce tylko w trzech kategoriach spraw. Są to sprawy o roszczenie o ochronę konsumentów, o roszczenia z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzona przez produkt niebezpieczny oraz roszczenia z tytułu odpowiedzialności za czyn niedozwolony, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

REKLAMA

Wobec kogo można wytoczyć powództwo?

W przypadku roszczeń dotyczących pierwszego z roszczeń pozwanymi mogą być wyłącznie przedsiębiorcy. Głównym przedmiotem tych roszczeń są sprawy dotyczące wzorców umowy i niedozwolonych postanowień w nich zawartych. Drugie roszczenie dotyka producenta towaru, który nie zapewnia oczekiwanego bezpieczeństwa. Trzecie roszczenia m.in. z tytułu szkodliwego oddziaływania na środowisko można wytoczyć konkretnemu przedsiębiorcy, jak również Skarbowi Państwa za wprowadzenie przepisów niezgodnych z konstytucja lub prawem unijnym,

Zobacz: Czy polskie sądy muszą przestrzegać obcego prawa?

Istota

Przy postępowaniu grupowym członkowie muszą dochodzić jednakowego rodzaju roszczeń. Szkoda musi być zatem skutkiem podobnego bądź identycznego zdarzenia.

W treści pozwu powinien znajdować się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym

• wskazanie okoliczności postępowania grupowego

• ujednolicenie dochodzonych roszczeń

• wysokość roszczeń każdego z członków grupy lub podgrupy

• oświadczenie członków o dołączeniu do grupy

• umowa reprezentanta na rzecz powoda

Pozew składa się do właściwego sądu okręgowego.

Liczba poszkodowanych

Zebranie odpowiedniej liczby poszkodowanych jest koniecznym warunkiem aby zaistniała możliwość wytoczenia pozwu zbiorowego. Minimalna liczba osób, która może to dokonać wynosi 10 osób. Każda osoba musi wyraźnie zgłosić swoje uczestnictwo.

Wysokość odszkodowania

Postępowanie grupowe jest możliwe tylko w przypadku, gdy każdy z poszkodowanych żąda odszkodowania takiej samej wartości. Jest to niekorzystne, gdyż w grupie szkoda poszczególnych jej uczestników może być różna. Jest jednak możliwość ujednolicenia dochodzonych należności w mniejszych podgrupach, których skład musi liczyć co najmniej 2 osoby.

Zobacz serwis: W sądzie

Reprezentant

Grupa składająca pozew może wyznaczyć swojego reprezentanta. Może nim być jeden z członków grupy albo powiatowy rzecznik ochrony konsumentów. Reprezentant prowadzi postępowanie we własnym imieniu, ale na rzecz wszystkich członków grupy. Reprezentant może zostać zmieniony jeżeli sąd o tym zadecyduje na wniosek ponad połowy członków grupy. Nie można jednak zapominać o konieczności reprezentowania grupy również przez osobę wykwalifikowaną tj. adwokata lub radcę prawnego. 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA