Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczne wytoczenie powództwa w postępowaniu grupowym uzależnione jest od spełnienia warunków zamieszczonych w ustawie.

Rodzaje spraw

Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym może mieć miejsce tylko w trzech kategoriach spraw. Są to sprawy o roszczenie o ochronę konsumentów, o roszczenia z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzona przez produkt niebezpieczny oraz roszczenia z tytułu odpowiedzialności za czyn niedozwolony, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

REKLAMA

Wobec kogo można wytoczyć powództwo?

W przypadku roszczeń dotyczących pierwszego z roszczeń pozwanymi mogą być wyłącznie przedsiębiorcy. Głównym przedmiotem tych roszczeń są sprawy dotyczące wzorców umowy i niedozwolonych postanowień w nich zawartych. Drugie roszczenie dotyka producenta towaru, który nie zapewnia oczekiwanego bezpieczeństwa. Trzecie roszczenia m.in. z tytułu szkodliwego oddziaływania na środowisko można wytoczyć konkretnemu przedsiębiorcy, jak również Skarbowi Państwa za wprowadzenie przepisów niezgodnych z konstytucja lub prawem unijnym,

Zobacz: Czy polskie sądy muszą przestrzegać obcego prawa?

Istota

Przy postępowaniu grupowym członkowie muszą dochodzić jednakowego rodzaju roszczeń. Szkoda musi być zatem skutkiem podobnego bądź identycznego zdarzenia.

W treści pozwu powinien znajdować się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym

• wskazanie okoliczności postępowania grupowego

• ujednolicenie dochodzonych roszczeń

• wysokość roszczeń każdego z członków grupy lub podgrupy

• oświadczenie członków o dołączeniu do grupy

• umowa reprezentanta na rzecz powoda

Pozew składa się do właściwego sądu okręgowego.

Liczba poszkodowanych

Zebranie odpowiedniej liczby poszkodowanych jest koniecznym warunkiem aby zaistniała możliwość wytoczenia pozwu zbiorowego. Minimalna liczba osób, która może to dokonać wynosi 10 osób. Każda osoba musi wyraźnie zgłosić swoje uczestnictwo.

Wysokość odszkodowania

Postępowanie grupowe jest możliwe tylko w przypadku, gdy każdy z poszkodowanych żąda odszkodowania takiej samej wartości. Jest to niekorzystne, gdyż w grupie szkoda poszczególnych jej uczestników może być różna. Jest jednak możliwość ujednolicenia dochodzonych należności w mniejszych podgrupach, których skład musi liczyć co najmniej 2 osoby.

Zobacz serwis: W sądzie

Reprezentant

Grupa składająca pozew może wyznaczyć swojego reprezentanta. Może nim być jeden z członków grupy albo powiatowy rzecznik ochrony konsumentów. Reprezentant prowadzi postępowanie we własnym imieniu, ale na rzecz wszystkich członków grupy. Reprezentant może zostać zmieniony jeżeli sąd o tym zadecyduje na wniosek ponad połowy członków grupy. Nie można jednak zapominać o konieczności reprezentowania grupy również przez osobę wykwalifikowaną tj. adwokata lub radcę prawnego. 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  1200 zł dla ucznia za napisanie opowiadania, reportażu lub pamiętnika. Prace można składać do 15 listopada 2023 r.

  Nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu pod patronatem MEiN „This Game of Mine”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2023 r. Uczeń może otrzymać nawet 1200 zł, a nauczyciel 3000 zł.

  REKLAMA

  Kredyty frankowe. Prawa frankowiczów – pracowników banków

  Zapadł właśnie kolejny korzystny wyrok TSUE  dla „frankowiczów” w sprawie polskiej. Czy pracownicy banków, którym banki udzieliły tzw. kredytów frankowych, mogą domagać się ich unieważniania przez sąd?

  Głosowanie przez pełnomocnika

  Kto może głosować przez pełnomocnika, a kiedy nie jest to możliwe? Czy prawo określa wymagania, dla osoby, ktora chce zostać pełnomocnikiem?

  4000 zł z ZUS po śmierci członka rodziny. Komu i kiedy przysługuje zasiłek

  O 4000 zł zasiłku pogrzebowego wnioskować mogą członkowie rodziny niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. Nie jest to jednak jedyna grupa, która może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również osobie obcej lub pracodawcy, domowi pomocy społecznej,  gminie,  powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4000 zł.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

  REKLAMA

  Norma Euro 7. Rada UE przyjęła stanowisko w sprawie projektu

  Wprowadzenie normy Euro 7. Rada UE przyjęła w swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów i silników. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  Wybory 2023. Jak sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?

  Jakie nasze dane są przetwarzane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)? Możemy to sprawdzić online lub zamówić informację w urzędzie.

  REKLAMA