REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja w administracji

main image
Egzekucja jest opisana w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Określa ona przede wszystkim sposób postępowania wierzycieli w wypadkach uchylania się od płatności zobowiązań oraz postępowanie prowadzone przez organy egzekucyjne.

Zobacz serwis: Windykacja

Czynności egzekucyjne

Czynności egzekucyjne to wszystkie czynności, podejmowane przez organ egzekucyjny, które zmierzają do zaspokojenia wierzyciela.

Organ egzekucyjny

Jest to organ, który posiada uprawnienia do stosowania środków, służących do doprowadzenia do wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków.

Wierzyciel

Wierzycielem jest osoba, która może żądać wykonania ciążącego wobec niej obowiązku lub jego zabezpieczenia.

Zobowiązany

Jest to osoba prawna, fizyczna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Osoba taka niewykonana w terminie ciążącego na niej obowiązku i to jest podstawą do uruchomienia postępowania egzekucyjnego.

Środek egzekucyjny

Przez środek egzekucyjny rozumie się egzekucję z pieniędzy, z wynagrodzenia za pracę, z emerytury, ubezpieczenia społecznego, renty socjalnej, rachunków bankowych, wierzytelności pieniężnych, z papierów wartościowych, weksli, autorskich praw majątkowych, z udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, z pozostałych praw majątkowych, nieruchomości oraz ruchomości.

Powyższe wymienienie dotyczy egzekucji należności pieniężnych.

Jeśli chodzi o należności niepieniężne, środkami egzekucyjnymi są: grzywna w celu przymuszenia, wykonanie zastępcze, odebranie rzeczy ruchomej, odebranie nieruchomości, przymus bezpośredni.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA