REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Na mocy ugody strony czynią sobie nawzajem ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

Zobacz serwis: W sądzie

Forma

Ugoda nie musi być zawarta w żadnej szczególnej formie, chyba że takiej formy wymaga czynność, której ugoda dotyczy – np. przy obrocie nieruchomościami.

Wady oświadczenia woli

Przy wadach oświadczenia woli należy odwołać się do przepisów ogólnych, regulujących powyższą kwestię, z tym że odrębnie uregulowano kwestię błędu. Uchylenie się od skutków prawnych ugody zawartej pod wpływem błędu jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy: a) błąd dotyczy stanu faktycznego, b) obie strony uważały taki stan faktyczny za niewątpliwy, c) spór albo niepewność nie powstałyby, gdyby w chwili zawarcia ugody strony znały prawdziwy stan rzeczy (spór powstał dlatego, że strony miały błędne wyobrażenie o faktach).

Ugoda sądowa w postępowaniu cywilnym

Ugoda sądowa może zostać zawarta w postępowaniu cywilnym, o ile pozwala na to charakter dochodzonych przez strony roszczeń. Doprowadzenie stron do ugody jest celem postępowania pojednawczego. Ugodę spisuje się w protokole rozprawy bądź posiedzenia, po czym podpisują ją strony bądź pełnomocnicy stron. Zawarcie ugody przed sądem kończy spór między stronami.

Zobacz: Postępowanie sądowe

Podstawa prawna: Kodeks cywilny; Kodeks postępowania cywilnego

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA