REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Warunki skutecznego powództwa zbiorowego

Anna Woźnica
Konsumenci mogą wnosić pozwy grupowe.
Konsumenci mogą wnosić pozwy grupowe.

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja powództwa zbiorowego ma na celu ułatwienie i usprawnienie dochodzenia roszczeń. Przy spełnieniu pewnych warunków grupa poszkodowanych może wspólnie dochodzić w sądzie swych praw przeciwko, z reguły silniejszemu, przeciwnikowi.

Rodzaj spraw

REKLAMA

Z pozwem grupowym można występować w sprawach roszczeń o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpiecznych oraz z tytułu czynów niedozwolonych (z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych).

Jeden rodzaj szkody

Podstawą do wytoczenia powództwa zbiorowego jest zorganizowanie się przez grupę co najmniej 10 osób. Roszczenia dochodzone przez członków grupy muszą być jednego rodzaju i muszą być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Oznacza to, że zaistniała szkoda wystąpiła na skutek tego samego lub podobnego zdarzenia.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ujednolicona wysokość żądania

REKLAMA

Postępowanie grupowe w sprawach o roszczenia pieniężne jest dopuszczalne tylko, jeśli wysokość roszczenia każdego członka grupy została ujednolicona. Osoby występujące z roszczeniem muszą zatem uzgodnić wspólnie jednakową wysokość żądanego odszkodowania.

Może być to problematyczne jeśli szkody poniesione przez poszczególnych członków grupy różnią się swoją wartością. W takim wypadku istnieje możliwość stworzenia podgrup złożonych z co najmniej dwóch osób. Poszkodowani, których szkody mają zbliżoną wartość mogą się zatem łączyć w ramach podgrup.

Wyznaczenie przedstawiciela

Powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy. Tę funkcję może pełnić jeden z członków grupy lub miejski (powiatowy) rzecznik konsumentów. Pozew zbiorowy jest objęty przymusem adwokacko - radcowskim.

Wnoszący powództwo reprezentant grupy przedstawia wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym i oświadcza, iż działa w charakterze reprezentanta grupy.

O tym czy przyjąć sprawę do rozpoznania w trybie postępowania grupowego, sąd decyduje na rozprawie. Na postanowienie sądu w tej kwestii przysługuje zażalenie. Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, sąd zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego. Po publikacji ogłoszenia, w terminie wyznaczonym przez sąd, istnieje możliwość przystąpienia do grupy innych osób poszkodowanych.

Zobacz: Jak są rozpatrywane sprawy konsumenckie

Właściwość

Sądem właściwym do rozpoznania powództwa zbiorowego jest sąd okręgowy. Sprawę rozstrzyga skład trzech sędziów zawodowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA