reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sądzie > Warunki skutecznego powództwa zbiorowego

Warunki skutecznego powództwa zbiorowego

Instytucja powództwa zbiorowego ma na celu ułatwienie i usprawnienie dochodzenia roszczeń. Przy spełnieniu pewnych warunków grupa poszkodowanych może wspólnie dochodzić w sądzie swych praw przeciwko, z reguły silniejszemu, przeciwnikowi.

Z pozwem grupowym można występować w sprawach roszczeń o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpiecznych oraz z tytułu czynów niedozwolonych (z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych).

Podstawą do wytoczenia powództwa zbiorowego jest zorganizowanie się przez grupę co najmniej 10 osób. Roszczenia dochodzone przez członków grupy muszą być jednego rodzaju i muszą być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Oznacza to, że zaistniała szkoda wystąpiła na skutek tego samego lub podobnego zdarzenia.

Zobacz serwis: Konsument w sądzie

Postępowanie grupowe w sprawach o roszczenia pieniężne jest dopuszczalne tylko, jeśli wysokość roszczenia każdego członka grupy została ujednolicona. Osoby występujące z roszczeniem muszą zatem uzgodnić wspólnie jednakową wysokość żądanego odszkodowania.

Może być to problematyczne jeśli szkody poniesione przez poszczególnych członków grupy różnią się swoją wartością. W takim wypadku istnieje możliwość stworzenia podgrup złożonych z co najmniej dwóch osób. Poszkodowani, których szkody mają zbliżoną wartość mogą się zatem łączyć w ramach podgrup.

Powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy. Tę funkcję może pełnić jeden z członków grupy lub miejski (powiatowy) rzecznik konsumentów. Pozew zbiorowy jest objęty przymusem adwokacko - radcowskim.

Wnoszący powództwo reprezentant grupy przedstawia wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym i oświadcza, iż działa w charakterze reprezentanta grupy.

O tym czy przyjąć sprawę do rozpoznania w trybie postępowania grupowego, sąd decyduje na rozprawie. Na postanowienie sądu w tej kwestii przysługuje zażalenie. Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, sąd zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego. Po publikacji ogłoszenia, w terminie wyznaczonym przez sąd, istnieje możliwość przystąpienia do grupy innych osób poszkodowanych.

Zobacz: Jak są rozpatrywane sprawy konsumenckie

Sądem właściwym do rozpoznania powództwa zbiorowego jest sąd okręgowy. Sprawę rozstrzyga skład trzech sędziów zawodowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsumenci mogą wnosić pozwy grupowe.
Konsumenci mogą wnosić pozwy grupowe.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama