reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Co zrobić w sytuacji, gdy upłynął termin procesowy?

Co zrobić w sytuacji, gdy upłynął termin procesowy?

Konsekwencją niedotrzymania terminu jest bezskuteczność czynności procesowej podjętej po upływie terminu. Jeżeli strona nie dokonała czynności procesowej bez swojej winy, np. na skutek wypadku przebywała w szpitalu i jednocześnie niedokonanie czynności procesowej powoduje ujemne skutki, można wówczas złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

Przywróceniu podlegają terminy ustawowe, których początek i treść wyznacza ustawa. W treści pisma należy uprawdopodobnić, że występują okoliczności uzasadniające złożenie wniosku o przywrócenie terminu a więc, że niedotrzymanie terminu nie wynikało z winy strony. Jednocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać „zaległej” czynności procesowej. Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek sąd odrzuci.

Przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych tzn. nie wpływa negatywnie na sytuację strony w procesie.

Zobacz: Odpowiedzialność za długi dzieci

Wniosek należy złożyć w ciągu tygodnia od czasu ustania przeszkody uniemożliwiającej dokonanie czynności w terminie. Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych.
Postanowienie o przywróceniu terminu może być wydane na posiedzeniu niejawnym. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana.

Niedopuszczalne jest przywrócenie terminu do złożenia środka odwoławczego od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po uprawomocnieniu się wyroku nowy związek małżeński.

Zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postępowania w sprawie ani wykonania orzeczenia. Sąd może jednak, stosownie do okoliczności, wstrzymać postępowanie lub wykonanie orzeczenia w konkretnej sprawie. W razie uwzględnienia wniosku możliwe jest natychmiastowe przystąpienie do rozpoznania sprawy. 

Zobacz serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postanowienie o przywróceniu terminu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Postanowienie o przywróceniu terminu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama