Kategorie

Jak przebiega postępowanie grupowe?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Aby wytoczyć postępowanie grupowe potrzebne jest co najmniej 10 osób.
Aby wytoczyć postępowanie grupowe potrzebne jest co najmniej 10 osób.
Dochodzenie roszczenia w postępowaniu grupowym jest dobrowolne. Zgodę muszą wyrazić wszyscy członkowie grupy. W ich imieniu powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

O pozwie decydują poszkodowani

Postępowanie grupowe, które zaczęło funkcjonować od 19 lipca, jest dobrowolnym instrumentem dochodzenia roszczeń. Nie jest możliwe zastosowania go wbrew woli zainteresowanego podmiotu. Do jego wszczęcia potrzebne jest oświadczenie co najmniej 10 osób o przystąpieniu do grupy. Oprócz tego będą oni musieli wyłonić reprezentanta grupy, który w imieniu swoim ale także na ich rzecz wytoczy powództwo.

Stadia postępowania grupowego

Sama wola zainteresowanych, którzy chcą wnieść pozew zbiorowy nie wystarczy. Po wniesieniu pozwu o dopuszczalności postępowania grupowego będzie musiał zadecydować sąd, który orzeknie o tym na rozprawie.

Badając przesłanki dopuszczalności pozwu zbiorowego sąd odrzuci pozew (przy braku przesłanek) lub też wyda postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym. Zarówno na postanowienie o odrzuceniu, jaki i o rozpoznaniu sprawy przysługuje zażalenie.

Pozew zbiorowy jest objęty przymusem adwokacko - radcowskim. Powództwo wzajemne jest niedopuszczalne.

Zobacz również: Jakich roszczeń będzie można dochodzić w postępowaniu grupowym

Wszczęcie postępowania

Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego (art. 11 ust. 1 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym).

Co istotne po publikacji ogłoszenia będzie możliwość przystąpienia do grupy dalszych osób, jednak musi to nastąpić w terminie wyznaczonym przez sąd. Przystąpienie takie będzie mogło nastąpić przez złożenie stosownego oświadczenia reprezentantowi grupy.

Termin przystąpienia do grupy będzie oznaczony w ogłoszeniu, które zostanie opublikowane w prasie o zasięgu ogólnokrajowym. Przystąpienie po terminie będzie niedopuszczalne.

Cofnięcie pozwu lub rozstrzygnięcie

Sam przebieg postępowania grupowego nie będzie za bardzo różnił się od zwykłego trybu dochodzenia roszczeń. Członkowie grupy będą mieli możliwość zmiany reprezentanta lub też wycofania pozwu albo zawarcia ugody. Będzie się to jednak odbywać jeżeli taką wolę wyrazi większość.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Niedopuszczalne będzie jednak zastąpienie strony pozwanej przez inny podmiot.

Pozew zbiorowy został wytoczony przeciwko podmiotowi A. W trakcie sprawy okazało się że odpowiedzialność ponosi podmiot B. W postępowaniu grupowym nie ma jednak możliwości wezwania do udziału w sprawie podmiotu B oraz zwolnienia podmiotu A. W takim wypadku sąd będzie musiał oddalić powództwo.

Zasądzenie kwoty pieniężnej

Postępowanie zakończy się merytorycznym rozstrzygnięciem sądu. W sentencji wyroku wymienieni będą wszyscy członkowie grupy lub podgrupy.

Przy zasądzeniu kwoty pieniężnej sąd będzie musiał ponadto ustalić jaka kwota przypada każdemu z nich.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?