| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > O czym jako pokrzywdzony będę informowany przez organy prowadzące postępowanie?

O czym jako pokrzywdzony będę informowany przez organy prowadzące postępowanie?

W toku postępowania organy prowadzący ma obowiązek informować pokrzywdzonego o jego przebiegu i istotnych zdarzeniach.

Po pierwsze, jeśli to Ty złożyłeś zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, w ciągu 6 tygodni powinieneś zostać poinformowany o wszczęciu bądź odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.

Po drugie, każdorazowo jesteś zawiadamiany o przesłaniu aktu oskarżenia lub wniosku o ukaranie do sądu oraz pouczany o uprawnieniach związanych z dochodzeniem roszczeń majątkowych, a w razie potrzeby także o prawie do zgłoszenia oświadczenia o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Zobacz: Co mogę zrobić gdy odmówiono mi widzenie z bliskim

O ile nie zrezygnujesz z tego uprawnienia, powinieneś być informowany o zmianie, nieprzedłużeniu lub uchyleniu tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego lub oskarżonego (por. art. 253 § 3 Kodeks postępowania karnego).

W postępowaniu wykonawczym sędzia penitencjarny lub dyrektor zakładu karnego, na Twój uprzedni wniosek, niezwłocznie zawiadomią Cię o zwolnieniu skazanego z zakładu karnego po odbyciu kary, o ucieczce skazanego z zakładu karnego, a także o wydaniu decyzji, na podstawie której skazany może czasowo lub przed przewidywanym terminem zakończenia kary pozbawienia wolności opuścić zakład karny.

O prawie do złożenia takiego wniosku powinieneś zostać pouczony przez sąd kierujący orzeczenie do wykonania (por. art. 168a Kodeks karny wykonawczy).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »