REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozew grupowy

main image
Od 19 lipca 2010 r. w ramach postępowania cywilnego możliwe jest dochodzenie roszczeń grupowo. W imieniu grupy powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

Zobacz serwis: Pozwy cywilne

Wymogi pozwu grupowego

W ramach postępowania grupowego wymagane jest profesjonalne zastępstwo. Samo postępowanie, jak również wnoszenie pozwu jest zatem objęte przymusem adwokacko-radcowskim.

W odróżnieniu od zwykłego pozwu, w pozwie grupowym konieczne będzie wskazanie m.in. okoliczności, które uzasadniają przeprowadzenie postępowania grupowego.

Postępowanie grupowe

Postępowanie grupowe jest dopuszczalne przy roszczeniach jednego rodzaju, dochodzonych przez co najmniej 10 osób. Roszczenia musza być oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Dodatkowo pozwy zbiorowe są możliwe jedynie w sprawach o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za produkt
niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, za wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Wniosek i oświadczenie

Wraz z pozwem wnosi się również wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. Do tego konieczne jest także dołączenie oświadczenie powoda, o tym, iż działa on w ramach przedstawiciela grupy.

Ujednolicenie roszczeń

Dodatkowe wymogi będą obowiązywały, jeżeli roszczenie ma charakter pieniężny. W takim przypadku konieczne będzie wskazanie zasad ujednolicenia wysokości roszczeń członków grup i podgrup. Wymaga się również, by wysokość konkretnych roszczenia była określona w stosunku do każdego członka grupy.

Zobacz: Wzory pozwów

Podstawa prawna: Kodeks postępowania cywilnego

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA