REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastego wynagrodzenia jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?
Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.
Jak wiadomo w od stycznia danego roku ulega podwyżce minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Z kolei od marca ma miejsce waloryzacji emerytur, rent i dodatków z nimi związanych, a od lipca 2025 r. ulegną podwyżki wynagrodzeń pewnej, szerokiej grupy zawodowej. Niektórzy mogą liczyć nawet na wynagrodzenie wyższe o 1046,76 zł. Co ciekawe ten wzrost nie jest związany ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, a ze wzrostem wynagrodzenia przeciętnego.
Zmiana jednego przepisu w kodeksie pracy spowoduje lawinę korzyści dla milionów zatrudnionych, choć aktualnie niekoniecznie na podstawie umowy o pracę.
REKLAMA
Możesz mieć dyplom, doświadczenie i ambicje, a i tak zarabiać mniej tylko dlatego, że jesteś kobietą. Luka płacowa w Polsce nie znika, a macierzyństwo często oznacza finansowy regres, z którego trudno się podnieść. Czy Polki są skazane na niższe pensje i niepewność ekonomiczną?
Salary sacrifice, inaczej poświęcenie wynagrodzenia: czym jest? Na czym polega poświęcenie części wynagrodzenia? Dla kogo takie rozwiązanie jest opłacalne? Czy podobny mechanizm zostanie wdrożony w Polsce?
Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale tylko w przypadkach, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Takim przypadkiem, w którym pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jest przestój w pracy.
Każdy przedsiębiorca, bez względu na wielkość firmy, może spotkać się z sytuacją, w której jego kontrahent nie wywiązuje się z zawartej umowy. Takie naruszenia mogą niejednokrotnie prowadzić do poważnych problemów finansowych, logistycznych oraz wizerunkowych. Jak skutecznie dochodzić swoich praw na umowach B2B?
REKLAMA
Sąd Najwyższy przesądził - nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe albo do wolnego od pracy. Uchwała Sądu Najwyższego z 26 lutego 2025 r. zmieni wynagrodzenia nauczycieli na wyższe.
Nowe zasady opłacania składki zdrowotnej weszły w życie od stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy mogą liczyć na niższe podstawy wymiaru, nowe wyłączenia z dochodu i zmiany w metodzie kasowej. Jak wpływa to na Twoje finanse? Sprawdź, co przygotował ZUS!
Prawidłowo sporządzona umowa o pracę powinna określać wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy, z podaniem składników wynagrodzenia. Wskazane przez strony wynagrodzenie jest jednym z obligatoryjnych elementów umowy o pracę.
Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Jest projekt rozporządzenia.
Nadchodzą zmiany na rynku nieruchomości: Według jednej z szykowanych zmian w prawie, deweloperzy mogą wkrótce zostać zobowiązani do publicznego ujawniania cen oferowanych mieszkań. Czy to zahamuje silny wzrost cen mieszkań i domów notowany od dłuższego czasu?
Od nowego roku zmieniły się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, kto skorzysta z nowych przepisów i kiedy pierwsze płatności według nowych zasad.
Od 1 marca 2025 r. zwiększy się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To efekt wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w czwartym kwartale 2024 r.
Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 6 lutego br., zakończono pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, który wprowadza istotne zmiany w zakresie jawności wynagrodzeń. Zgodnie z jego założeniami – pracodawcy, na wniosek pracowników, będą zobowiązani do ujawniania im średnich poziomów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach, jak również do informowania o wysokości proponowanego wynagrodzenia w ofertach pracy. Istotne zastrzeżenie do ww. projektu – w ramach jego opiniowania – zgłosił m.in. Sąd Najwyższy, którego zdaniem – regulacje przewidziane w projekcie, nie zapewniają należytej ochrony danych osobowych pracowników.
Panuje powszechne przekonanie, że wystarczy ogłosić upadłość konsumencką, by pozbyć się wszelkich długów i zobowiązań, które okazały się niemożliwe do spłacenia. A następnie rozpocząć od zera nowe życie finansowe. Tymczasem nie jest to prawda. Są długi, które mimo bankructwa trzeba już spłacać do końca życia.
Sejm zajął się projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zobowiązuje ona pracodawców do podawania proponowanego wynagrodzenia w ofertach pracy. Wprowadza także zasadę, że wynagrodzenie, jak i jego poziom, będą jawne podczas trwania stosunku pracy. Projekt nowelizacji został skierowany do komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Zmienią się zasady polityki płacowej w firmach. Unia Europejska przyjęła dyrektywę o równości wynagrodzeń. Jej przepisy powinny być wdrożone do polskiego prawa do 7 czerwca 2026 r. W Sejmie trwają już prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy.
Rządowy program dofinansowania wynagrodzeń obejmuje pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej. Wsparcie dotyczy też pracowników ośrodków pomocy społecznej, które przekształciły się w centrum usług społecznych. W takim przypadku do otrzymania dodatku motywacyjnego uprawnieni są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej.
Rewolucja na rynku pracy nabiera tempa – 4-dniowy tydzień pracy zyskuje na popularności, ale eksperci biją na alarm! Przedsiębiorcy obawiają się spadku wydajności, wzrostu kosztów i trudności kadrowych, zwłaszcza w obliczu spowolnienia wzrostu płac i nowych regulacji dotyczących wynagrodzeń minimalnych. Czy Polska jest gotowa na tak drastyczne zmiany?
Wynagrodzenie za opiekę - nie dla każdego. Dlaczego? Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.
Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.
Stawki minimalnego poziomu wynagrodzenia pracowników samorządowych wzrosną od 5 proc. do 16,65 proc. Nowe kwoty wynagrodzeń będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 r.
Rząd pracuje nad przepisami podwyższającymi stawki wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Wzrosną zarówno stawki minimalnego, jak i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego. Nowe stawki będą obowiązywać wstecz od 1 stycznia 2025 r.
Wzrost najniższego wynagrodzenia za pracę powoduje automatyczne zmiany wielu wskaźników, limitów i im podobnych. Tak też jest w przypadku kwoty wolnej od zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Inaczej jest jednak z wynagrodzeniem za pracę. Oto co trzeba wiedzieć o nowych limitach z tym związanych obowiązujących od poczatku 2025 roku.
Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.
Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.
Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.
Słaba koniunktura i większa niepewność gospodarcza przekłada się na trendy płacowe w sektorze IT. Co prawda 76 proc. firm z sektora technologicznego planuje podwyżki dla informatyków, jednak zaledwie 16 proc. z nich przewiduje, że przekroczą one poziom 10%. Chociaż w kontekście kontraktingu IT nie można mówić o stagnacji płac, to można dostrzec wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostu stawek.
W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.
Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.
Nagrody powinny być przyznawane jedynie za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Pracodawca decyduje o jej wysokości na podstawie subiektywnej oceny. Nie ma jednak obowiązku przyznawania nagrody pracownikowi.
Po roku rządów obecnej koalicji obietnica zwiększenia kwoty wolnej w PIT to jeden wielki blef wyborczy. Rządzący nie są nawet w stanie obecnie podać przybliżonej daty, kiedy podniesienie kwoty wolnej mogłoby nastąpić. Brak podwyższenia kwoty wolnej w PIT do 60 000 zł, to konieczność zapłacenia w skali roku podatku wyższego nawet o 3,6 tys. złotych.
Obowiązują już nowe kwoty dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Obecnie dofinansowanie może wynieść od 575 zł do 4140 zł miesięcznie. Dofinansowania mają zastosowanie do wynagrodzeń za okres od lipca 2024 r.
Główna zmiana na rynku pracy, którą przewidują na 2025 rok eksperci wiąże się z wyhamowaniem dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Jednak nie wszędzie i nie dla wszystkich grup pracowników. Najlepsze perspektywy rysują się przed specjalistami: jeśli nie doczekają się oczekiwanej podwyżki w obecnej firmie, z ofertą lepszej płacy zgłosi się konkurencja.
Za pracę w porze nocnej pracownik ma prawo do dodatku w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość dodatku różni się w poszczególnych miesiącach roku. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy w 2025 r. po zmianie przepisów?
1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadza tzw. kasowy PIT. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań?
Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych zostały odroczone. Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych jest poza właściwością Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?
Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.
W wynagrodzeniach pracowników samorządowych będą kolejne zmiany. Jednak czy uda się zapobiec ich spłaszczeniu, a pracownicy pomocniczy i obsługi stracą dodatek stażowy? Samorządowcy przedstawili swoje propozycje zmian.
Rozliczający się wspólnie małżonkowie mogą obniżyć zaliczkę na podatek za grudzień. Niestety nie wszyscy. Pracownicy mają lepszą sytuację, niż przedsiębiorcy. Sprawdź, ile ty zapłacisz urzędowi skarbowemu.
Dla polskich i europejskich pracowników konkurencyjna oferta wynagrodzenia to najczęstszy powód zmiany miejsca zatrudnienia. Pracownicy w Polsce pozytywnie wyróżniają się na tle kolegów z innych krajów. Są zadowoleni z wynagrodzenia, mają pełną wiedzę o swojej płacy, ale nie rezygnują z przeglądania konkurencyjnych ofert.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.
Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe?
W dniu 5 grudnia br. na ręce Marszałka Sejmu, został złożony projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (znak SH-020-300/24), zakładający wprowadzenie istotnych zmian w zakresie jawności wynagrodzenia o pracę. Zgodnie z jego założeniami – pracodawcy, na wniosek pracowników, mają być zobowiązani do ujawniania im średnich poziomów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach, jak również do informowania o wysokości proponowanego wynagrodzenia w ofertach pracy.
Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.
Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.
REKLAMA