REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd Najwyższy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Jakie zagadnienia zostały rozstrzygnięte?

Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.

Są już pierwsze protesty wyborcze i referendalne. Do kiedy można je wnosić?

W czwartek w Sądzie Najwyższym do godz. 15.30 odnotowano 12 protestów odnoszących się do wyborów parlamentarnych oraz 5 protestów przeciwko ważności referendum - poinformowało PAP w czwartek po południu biuro prasowe Sądu Najwyższego. 

Wybory 2023. Kto i jak może wnieść protest wyborczy?

Sąd Najwyższy wydał komunikat w sprawie protestów wyborczych. ​Oto najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu wnoszenia protestów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na dzień 15 października 2023 r.

Wyjątek od zakazu handlu w niedzielę. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok

Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała o wyroku Sądu Najwyższego w sprawie łamania zakazu handlu w niedziele. Czego dotyczy orzeczenie?

REKLAMA

Czy umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną? Sąd Najwyższy zdecyduje

Kwestią tego, czy umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną - zajmie się wkrótce Sąd Najwyższy, który ma odpowiedzieć na pytanie Rzecznika Finansowego. Posiedzenie w tej sprawie - w poszerzonym składzie siedmiorga sędziów - wyznaczono na 12 lipca.

Opłaty eksploatacyjne w centrach handlowych. Czy po wyroku SN czeka nas fala pozwów sądowych?

Czy czeka nas kolejny konflikt pomiędzy częścią najemców a właścicielami centrów handlowych? – analizuje Mec. Joanna Domoń – Kulas, wspólnik w kancelarii Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Spółka Komandytowa. 

Obniżenie prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu - co z decyzją SN?

Sąd Najwyższy do czasu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE zawiesił decyzję ws. ewentualnego obniżania prowizji za udzielenie kredytu mieszkaniowego w przypadku wcześniejszej spłaty tego kredytu - dowiedziała się PAP w SN. W TSUE oczekuje bowiem na wyrok podobne pytanie z Austrii.

Premier: ustawa o SN to trudny kompromis, ale przede wszystkim trzeba zakończyć spór z KE

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to trudny kompromis, ale przede wszystkim chodzi w niej o to, by zakończyć jeden spór i skupić się na prawdziwym przeciwniku, który jest na Wschodzie, nie na Zachodzie - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie po uchwaleniu noweli.

REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym w dniu 13 stycznia 2022 roku. Założenia projektu były negocjowane z Brukselą. Nowelizacja ma odblokować środki z KPO. Przepisy trafią teraz do prac w Senacie.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w komisji Sejmu

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym była w czwartek 12 stycznia przedmiotem obrad komisji sprawiedliwości i praw człowieka Sejmu. Komisja pozytywnie zarekomendowała tylko jedną poprawkę do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zgłoszoną w drugim czytaniu, w myśl której vacatio legis ma ulec wydłużeniu z 14 do 21 dni. Wszystkie inne poprawki zgłoszone przez opozycję komisja zaopiniowała negatywnie.

Lichwiarskie odsetki - RPO złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego

Lichwiarskie odsetki. RPO Marcin Wiącek zaskarżył skargą nadzwyczajną wyrok z 2003 r., w części zasądzającej odsetki umowne od kwoty głównej w wysokości 1 proc. za każdy dzień od 6 listopada 2001 r. do dnia zapłaty. Wniósł, by Sąd Najwyższy uchylił wyrok oraz skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego a prowizja

Kwestią, czy prowizja za udzielenie kredytu mieszkaniowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu w sytuacji wcześniejszej spłaty tego kredytu, czy też jest to koszt niedotyczący okresu obowiązywania umowy, zajmie się w styczniu 2023 roku Sąd Najwyższy. Pytanie do SN skierował szczeciński sąd.

SN: projekt dla odblokowania KPO niezgodny z Konstytucją i pełen błędów

Proponowane zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym są jednoznacznie niezgodne z konstytucją, są niespójne i mają charakter fragmentaryczny - wynika z opinii SN do projektu wniesionego przez PiS.

Bank wpisał dane do tzw. rejestru niesolidnych dłużników i naruszył dobra osobiste

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie oddalonego powództwa klienta dotyczącego naruszenia jego dóbr osobistych poprzez bezpodstawne wpisanie danych osobowych kredytobiorcy w Centralnej Bazie Danych – Bankowego Rejestru tzw. rejestru niesolidnych dłużników i doprowadzenie tym samym do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na jego temat

Polacy chcą funduszy z KPO ca cenę ustępstw [SONDAŻ]

57 proc. Polaków chce środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz ustępstw wobec UE - wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Co trzeci ankietowany chce konfrontacji z Komisją Europejską.

Żołnierze, policjanci, strażacy chcą podwójnej emerytury. Mundurowej i z ZUS

Żołnierze, policjanci, strażacy chcą otrzymywać emeryturę nie tylko „mundurową”. Ale i z ZUS ze składek, które policjant odprowadził do ZUS już po odejściu z policji pracując np. jako ochroniarz. Wniosą w tej sprawie do premiera petycję. Pomimo, że SN w uchwale z 15 grudnia 2021 r. (sygn. III UZP 7/21) stwierdził kategorycznie, że w takim przypadku należy się tylko jedno ze świadczeń. To orzeczenie jednoznacznie rozstrzyga wszelkie wątpliwości interpretacyjne i nie daje pola do kolejnych.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej a ukarani sędziowie

Prezydent raczej szybko podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym likwidującą Izbę Dyscyplinarną. Sędziowie, których dotknęły orzeczenia izby, wahają się, czy skorzystać z możliwości ich podważenia zgodnie z nową procedurą.

Nowelizacja ustawy o SN bez kluczowych poprawek Senatu

Poprawki Senatu, które nie uzyskały poparcia posłów, zakładały m.in. wprowadzenie wymogu co najmniej 7-letniego stażu orzekania w Sądzie Najwyższym dla 33 wylosowanych kandydatów, spośród których sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej będzie wybierał prezydent.

Pożyczył 500 zł, do spłaty ma prawie 280 tys. zł. Skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego

Prawie 280 tys. zł musi łącznie spłacić mężczyzna, który pożyczył w 2005 roku 500 zł od firmy pożyczkowej. Po wyroku sądu w Bytomiu, komornik ściągnął już od niego 53 tys. zł. W obronie dłużnika stanął Prokurator Generalny i skierował w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.

SN: w sprawie wyłączenia sędziego powołanego od 2018 r. nie może orzekać inny taki sędzia

Wniosek o wyłączenie ze składu sądu powszechnego sędziego powołanego na wniosek KRS od 2018 r., nie może być rozpoznawany przez sąd mający w swoim składzie takiego sędziego - wskazano w czwartkowej uchwale szerszego składu Sądu Najwyższego.

Losy Izby Dyscyplinarnej w rękach Senatu

Izba Dyscyplinarna, będąca przedmiotem sporu między Polską, a Komisją Unii Europejskiej ma zostać zlikwidowana w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Trwają nad nią pracę. Senackie komisje opowiedziały się w środę za wprowadzaniem licznych poprawek.

Terlecki: pieniądze z KPO Polsce się należą i teraz najwyższy czas, żeby zostały uruchomione

Pieniądze z KPO Polsce się należą; zostały niesłusznie zatrzymane, a teraz najwyższy czas, żeby zostały uruchomione; należą się one bez względu na sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości, który nie podlega kompetencjom KE - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki

Czy umowa kredytu hipotecznego jest umową wzajemną? Rozstrzygnie Sąd Najwyższy

Jednoznacznego rozstrzygnięcia, czy umowa kredytu hipotecznego ma charakter umowy wzajemnej, dotyczy pytanie, jakie do Sądu Najwyższego skierował gdański sąd apelacyjny. Ma to znaczenie przy późniejszym rozliczeniu klienta z bankiem, gdy sąd unieważnieni umowę.

Spór z UE o wymiar sprawiedliwości. Czy zmiany w SN uratują unijne fundusze dla Polski?

Pozostaje mieć nadzieję, że uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym to koniec sporu z Komisją Europejską oraz UE nt. wymiaru sprawiedliwości, że obszar sporu został zawężony do KPO - podkreślił w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Jednak wątpliwości pozostają

Izba Odpowiedzialności Cywilnej w Sądzie Najwyższym

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Kredyt przedsiębiorcy we franku szwajcarskim. Przedsiębiorca-frankowicz też może wygrać w sądzie

Do tej pory to głównie konsumenci walczyli w sądach z bankami o uwolnienie się od kredytów w CHF i odzyskanie pieniędzy. Działo się tak dlatego, że szeroko komentowane orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczyły przede wszystkim spraw konsumenckich i wydawane były na podstawie przepisów, które dotyczyły relacji konsument – przedsiębiorca. Wydawać by się mogło, że frankowy przedsiębiorca nie może kwestionować ważności swojej umowy, jednak jest zupełnie inaczej co potwierdza decyzja Sądu Najwyższego!

REKLAMA