REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto ma szansę na mieszkanie społeczne

Powstanie nowych form budownictwa mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach zaproponowano w projekcie do nowej ustawy o społecznym zasobie mieszkań czynszowych i społecznych grupach mieszkaniowych.

Czy można wnieść apelację bez żądania uzasadnienia wyroku?

Uzasadnienie wyroku I instancji jest często niezbędnym elementem do poprawnego sporządzenia apelacji. Nie oznacza to jednak, że uzasadnienie skarżonego wyroku jest niezbędne do tego, by móc ją wnieść.

Podział lokalu pozbawia ulgi meldunkowej

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, musi być zameldowany w zbywanym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Jednak podział nieruchomości na dwa mieszkania, a następnie ich sprzedaż uniemożliwia skorzystanie z ulgi.

Od 2011 r. ruszy wykup mieszkań w TBS-ach

Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że już w pierwszym kwartale 2011 r. najemcy mieszkań w TBS-ach będą mogli wykupić je na własność. Skorzystają na tym nie tylko lokatorzy, ale również gminy i deweloperzy. Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży będą w dużej części przeznaczone na poprawę stanu technicznego lokali.

REKLAMA

Prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane

Każdy proces budowlany cechuje się dużą złożonością. Wynika to między innymi z roli jaką pełni inwestor. To on odpowiedzialny jest za sprawy organizacyjne jak i podpisywanie umów gwarantujących właściwą realizację zadań.

Wymogi pozwu zbiorowego

W pozwie grupowym należy zawrzeć m.in. oświadczenie członków grupy, jak również wskazać przesłanki, które umożliwiają rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W samej treści pozwu należy również dokonać ujednolicenia roszczeń i ewentualnego podziału na podgrupy.

Zakup nieruchomości na licytacji komorniczej

Licytacja komornicza może być dobry sposobem na dużo tańszy zakup nieruchomości. Cena wywoławcza może wynosić 3/4, a nawet 2/3 wartości nieruchomości. Należy jednak upewnić się, że dłużnik, którego lokal jest licytowany, nie podpisał z osobą trzecią umowy najmu lub dzierżawy.

Placówki zdrowotne zapłacą mniejszy podatek od nieruchomości

Każdy właściciel, posiadacz lub użytkownik wieczysty gruntu, budynku lub budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości. W przypadku działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mamy do czynienia ze stawką preferencyjną, czyli obniżoną, wynoszącą 4,16 zł/m² powierzchni użytkowej.

REKLAMA

Jak przebiega postępowanie grupowe?

Dochodzenie roszczenia w postępowaniu grupowym jest dobrowolne. Zgodę muszą wyrazić wszyscy członkowie grupy. W ich imieniu powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

Ceny roamingu w Unii Europejskiej pozostaną bez zmian

W dniu 8 czerwca 2010 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) wydał wyrok, w którym stwierdził, iż rozporządzenie wspólnotowe dotyczące roamingu jest ważne, a tym samym, że Wspólnota była uprawniona do ustanowienia limitów opłat pobieranych przez operatorów telefonii komórkowej za połączenia roamingowe zarówno w rozliczeniach pomiędzy operatorami, jak i naliczanych użytkownikom telefonów.

Właściwość delegacyjna sądu w postępowaniu cywilnym

Właściwość delegacyjna wynika z przydzielenia danej sprawy sądowi przez sąd wyższej instancji. Ma ona miejsce zarówno ze względów konieczności, jak i ze względu celowości.

Księga wieczysta online bije rekordy

Od 16 czerwca 2010 r. każdy ma możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online. Do 2 lipca 2010 r. uczyniło to ponad 800 tysięcy osób.

Krótszy czas oczekiwania na orzeczenia sądu

Od początku sierpnia w życie wejdą zmiany mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia sądu. Minister Sprawiedliwości podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

Jak napisać prawidłowo pozew o eksmisję

Właściciel – wynajmujący lokal najemcy, który od kilku miesięcy zalega z zapłatą czynszu –ma prawo żądać od niego opuszczenia i opróżnienia lokalu wraz ze wszystkimi rzeczami (eksmisja).

Nakaz zapłaty przeciwko osobie przebywającej za granicą

Obecnie mieszkam za granicą, a w miejscu zameldowania mieszka jedynie moja mama. Niedawno na jej adres przyszedł, skierowany przeciwko mnie, nakaz zapłaty. Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Czy uznanie powództwa można odwołać?

Jestem pozwanym w sprawie cywilnej, w której uznałem powództwo. Po pewnym czasie jednak stwierdziłem, iż mam pewne możliwości obrony. Czy mogę odwołać takie uznanie?

Jak sformułować zapis na sąd polubowny

W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

Już jest możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online

Od 16 czerwca 2010 r. możliwy jest bezpłatny i nieograniczony dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej. Jak ważna jest ta zmiana wiedzą z pewnością ci wszyscy, którzy dotychczas stracili dużo czasu czekając w kolejkach w sądzie chcąc sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości.

Protesty wobec planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach

Adwokaci i kuratorzy są niezadowoleni z planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach, co jest zapowiadane przez Ministerstwo Sprawiedliwości – czytamy w czwartkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak wnieść apelację

Sąd wydał w mojej sprawie niekorzystny dla mnie wyrok. Moim zdaniem jest on całkowicie błędny. Mam świadomość, że mogę wnieść apelację tylko nie bardzo wiem, jak to zrobić.

Wzrost liczby nowych hoteli w Polsce

W Polsce powstaje coraz więcej hoteli. Fakt ten cieszy przede wszystkim producentów mebli czy sprzętu RTV i AGD. Na polski rynek wkraczają także przedsiębiorcy z zagranicy a inwestycja w hotel to ich zdaniem może przynieść wiele korzyści.

Kiedy wnieść zażalenie

Zażalenie jest środkiem odwoławczym, który przysługuje od postanowień sądu, które nie rozstrzygają co do istoty sprawy. Regułą jest, że zaskarżalne są wszystkie postanowienia kończące postępowanie w sprawie.

Jakie koszty zwróci nam przegrany

Co do zasady wygrana strona w procesie cywilnym może domagać się zwrotu kosztów od przegranego. Koszty te muszą być jednak poniesione w oparciu o kryterium celowości obrony lub dochodzenia swoich praw.

Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

W określonych sytuacjach sąd podejmie zawieszone postępowanie z urzędu. Niekiedy konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku.

Jakie są skutki nieuiszczenia należne opłaty sądowej

Bez należnej opłaty sądowej sąd nie podejmie żadnych czynności wskutek wniesienia pisma. Jeżeli strona nie uzupełni braku w terminie tygodnia, pismo zostanie zwrócone.

Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu

W przypadku pism procesowych dotyczących roszczeń majątkowych konieczne jest podawanie wartości przedmiotu sporu. Nieoznaczenie wartości stanowi brak formalny pisma.

Drugi pozew w trybie wyborczym

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął już drugi pozew w trybie wyborczym. Tym razem to sztab Jarosława Kaczyńskiego pozywa Bronisława Komorowskiego.

Wynajmujący nie zawsze jest zabezpieczony

Od stycznia 2010 r. właściciele lokali mieszkalnych mogą oddawać je do używania najemcy, na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Nowe przepisy mają przede wszystkim dać większą ochronę właścicielom mieszkań. Aby mogli oni z niej skorzystać muszą najpierw spełnić kilka podstawowych warunków.

Zapadł wyrok w procesie Komorowski-Kaczyński

W dniu dzisiejszym zapadł wyrok z pozwu w trybie wyborczym jaki złożył sztab Bronisława Komorowskiego. Zgodnie z orzeczeniem sądu Jarosław Kaczyński musi sprostować swoją wypowiedź. Wyrok nie jest prawomocny.

Apartamenty w kurortach zagranicznych tanieją

Do niedawna zakup nieruchomości za granicą był postrzegany jako nieosiągalny luksus. Jak się okazuje w wielu krajach europejskich ceny apartamentów są porównywalne, a nawet niższe od tych, które obowiązują w dużych miastach i atrakcyjnych kurortach nad polskim morzem.

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym

Skarga kasacyjna to środek zaskarżenia przysługujący stronie od wyroku lub postanowienia wydanych przez sąd II instancji i kończących postępowanie w sprawie. Sądem kasacyjnym jest Sąd Najwyższy.

Mieszkanie źródłem dochodu na stare lata

Odwrócony kredyt hipoteczny jest rodzajem umowy kredytu hipotecznego adresowanym do osób starszych posiadających prawo własności nieruchomości lub inne określone prawo do nieruchomości, np. prawo wieczystego użytkowania czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Niewątpliwą zaletą tej instytucji jest to, że kredytobiorca otrzymuje od instytucji kredytowej wypłaty, których nie będzie zobowiązany spłacić.

Zabezpieczenie roszczeń

Wierzyciel, który obawia się, czy jego roszczenie pieniężne zostanie wyegzekwowane od dłużnika może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zabezpieczenie jego roszczenia.

Zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania

Wierzyciel może również zabezpieczyć swoje prawo jeszcze przed wszczęciem postępowania - a więc przed faktycznym wniesieniem pozwu do sądu.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej

Art. 184 § 1 krio stanowi, że dla ochrony praw osoby, która z powodu nie obecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika – ustanawia się kuratora. Celem tego przepisu jest więc ochrona praw osoby nieobecnej, i to zarówno praw o charakterze osobistym, jak i majątkowym.

Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

W wielu przypadkach podczas sprawy rozwodowej zachodzi konieczność przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków. Rodzą się wówczas wątpliwości kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej.

Doręczenie zastępcze

Co do zasady przesyłki sądowe powinny być doręczane do rąk adresata. Taki bowiem sposób doręczenia daje największą pewność, że strona o czynności została właściwie i na czas zawiadomiona. Nie zawsze jednak takie doręczenie jest możliwe. Kodeks postępowania cywilnego w takim wypadku posługuje się pojęciem doręczenia zastępczego. Co przez to należy rozumieć?

Cofnięcie pozwu

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem jest połączone zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku

Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński

Ubezwłasnowolnienie częściowe z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego nie jest kryterium ustawowym oceny zdolności do zawarcia małżeństwa.

Pełnomocnictwo u notariusza

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą pełnomocnictwa, powinno być ono sporządzone w takiej formie, jaka jest wymagana od umowy, którą w imieniu mocodawcy zawiera pełnomocnik. W przypadku zakupu nieruchomości, pełnomocnictwo powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.

Od 1 lipca protokoły elektroniczne w postępowaniu cywilnym

Od 1 lipca protokoły elektroniczne mają być powszechnie stosowane w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych. Do 2012 r. zmiany obejmą wszystkie sądy w Polsce.

Wiarygodność dewelopera można zweryfikować w banku

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest jedną z najważniejszych czynność, jaką powinna wykonać osoba zainteresowana kupnem mieszkania. Oprócz weryfikacji danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym, warto również zajrzeć na listy wiarygodnych deweloperów, które prowadzą niektóre banki.

Lokal w TBS-ie będzie można wykupić

Sejmowa komisja „Przyjazne Państwo” przygotowała projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, który zakłada, że najemca lokalu w towarzystwach budownictwa społecznego (TBS) będzie mógł stać się jego właścicielem, po spłacie wszystkich kosztów budowy.

Powrót do domu po powodzi

Powrót do domu, który został zalany przez powódź wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie ocenić stanu konstrukcji budynku czy uszkodzeń instalacji elektrycznych i gazowych. Groźne dla człowieka są również bakterie pozostałe po nadejściu powodzi. Aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia czy też kolejnych strat ważne jest właściwe postępowanie w usuwaniu skutków powodzi.

Nie będzie prywatyzacji ksiąg wieczystych

Część środowisk prawniczych postuluje prywatyzacje wydziałów ksiąg wieczystych. W ten sposób skróciłaby się czas oczekiwania na wpis. Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak sceptyczne wobec tego pomysłu.

Osuszanie budynków po powodzi

Osuszanie budynku po jego zalaniu podczas powodzi wcale nie jest proste. Zanim przystąpimy do osuszania budynku należy dokonać rzetelnej oceny sytuacji.

Zmiana dostawcy energii bez opłat

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, której celem jest wdrożenie przepisów prawnych Unii Europejskiej , dotyczących działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych, a także przepisów w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej.

Zmiana podnoszenia opłat czynszowych w TBS-ach

Nowelizacja ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego dotyczy m.in. sposobu ustanawiania czynszów w budynkach należących do towarzystw budownictwa społecznego. Ich mieszkańcy będą mogli zaskarżać zarządzone podwyżki czynszów bezpośrednio na drodze sądowej.

REKLAMA