reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

W określonych sytuacjach sąd podejmie zawieszone postępowanie z urzędu. Niekiedy konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku.

Zawieszenie postępowania to czasowe wstrzymanie biegu postępowania sądowego z zamierzeniem jego późniejszego podjęcia. Następuje ono w określonych sytuacjach, jak np. śmierć strony, czy braku organu reprezentującego osobę prawną.

Podjęcie postępowania

Zawieszenie postępowania jest zawsze jedynie tymczasowym stanem. W ostateczności kończy się zawsze albo umorzeniem postępowania albo jego podjęciem.

W odniesieniu do tego drugiego Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia podjęcie postępowania z urzędu oraz na wniosek. Zgodnie z art. 180 sąd postanawia podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia postępowania. W szczególności będzie tak w sytuacji, gdy zawieszenie postępowania nastąpiło:

  • z powodu śmierci strony – wtedy też podjęcie postępowania nastąpi z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo z chwilą ustanowienia kuratora spadku;
  • z powodu utraty zdolności sądowej – postępowanie podejmuje się z chwilą ustalenia ogólnego następcy prawnego;
  • w razie braku przedstawiciela ustawowego – z chwilą jego ustanowienia;
  • gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie; sąd może jednak i przedtem, stosownie do okoliczności, podjąć dalsze postępowanie;

Niezawieszenie postępowania w przypadku śmierci strony może być przyczyną nieważności postępowania.

Podjęcie postępowania na wniosek

W zależności jednak od przyczyny zawieszenia podjęcie postępowania w niektórych sytuacjach będzie uzależnione od złożenia stosownego wniosku przez jedną ze stron. Będzie tak, gdy postępowanie z roszczenia wierzyciela spadkodawcy zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy, który jeszcze nie złożył oświadczenia o przyjęciu majątku.

Zobacz również serwis: Postępowanie spadkowe

Wtedy też postępowanie zostanie podjęte na wniosek, po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia.

Podobnie będzie w przypadku zawieszenia postępowania na wniosek stron lub też wskutek niestawiennictwa powoda. Jednakże w tym wypadku wniosek może być złożony dopiero po upływie 3 miesięcy od zawieszenia (art. 181 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz również serwis: Pozwy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sad podejmie zawieszone postępownie jeżeli zostaną wskazani następcy prawni zmarłej strony
Sad podejmie zawieszone postępownie jeżeli zostaną wskazani następcy prawni zmarłej strony

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama