reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu

W określonych sytuacjach sąd podejmie zawieszone postępowanie z urzędu. Niekiedy konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku.

Zawieszenie postępowania to czasowe wstrzymanie biegu postępowania sądowego z zamierzeniem jego późniejszego podjęcia. Następuje ono w określonych sytuacjach, jak np. śmierć strony, czy braku organu reprezentującego osobę prawną.

Podjęcie postępowania

Zawieszenie postępowania jest zawsze jedynie tymczasowym stanem. W ostateczności kończy się zawsze albo umorzeniem postępowania albo jego podjęciem.

W odniesieniu do tego drugiego Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia podjęcie postępowania z urzędu oraz na wniosek. Zgodnie z art. 180 sąd postanawia podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia postępowania. W szczególności będzie tak w sytuacji, gdy zawieszenie postępowania nastąpiło:

  • z powodu śmierci strony – wtedy też podjęcie postępowania nastąpi z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo z chwilą ustanowienia kuratora spadku;
  • z powodu utraty zdolności sądowej – postępowanie podejmuje się z chwilą ustalenia ogólnego następcy prawnego;
  • w razie braku przedstawiciela ustawowego – z chwilą jego ustanowienia;
  • gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie; sąd może jednak i przedtem, stosownie do okoliczności, podjąć dalsze postępowanie;

Niezawieszenie postępowania w przypadku śmierci strony może być przyczyną nieważności postępowania.

Podjęcie postępowania na wniosek

W zależności jednak od przyczyny zawieszenia podjęcie postępowania w niektórych sytuacjach będzie uzależnione od złożenia stosownego wniosku przez jedną ze stron. Będzie tak, gdy postępowanie z roszczenia wierzyciela spadkodawcy zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy, który jeszcze nie złożył oświadczenia o przyjęciu majątku.

Zobacz również serwis: Postępowanie spadkowe

Wtedy też postępowanie zostanie podjęte na wniosek, po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia.

Podobnie będzie w przypadku zawieszenia postępowania na wniosek stron lub też wskutek niestawiennictwa powoda. Jednakże w tym wypadku wniosek może być złożony dopiero po upływie 3 miesięcy od zawieszenia (art. 181 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz również serwis: Pozwy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sad podejmie zawieszone postępownie jeżeli zostaną wskazani następcy prawni zmarłej strony
Sad podejmie zawieszone postępownie jeżeli zostaną wskazani następcy prawni zmarłej strony

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama