| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Jak sformułować zapis na sąd polubowny

Jak sformułować zapis na sąd polubowny

W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

POBIERZ WZÓR: Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego

Zapis na sąd polubowny

Rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny wymaga uprzedniej umowy stron, co do polubownego załatwienia sprawy. Zapis na sąd polubowny może być zarówno jednym z postanowień umowy łączącej dwa podmioty, jak również być sporządzony, jako odrębna umowa.

Zapis na sąd polubowny ma ten skutek, iż w przypadku wniesienia pozwu lub wniosku do sądu państwowego, zostanie on odrzucony przez ten sąd, jeżeli strona przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy podniesie zarzut zapisu na sąd polubowny.

Aby jednak postępowanie polubowne przebiegało możliwie najsprawniej warto przed sporządzeniem zapisu dowiedzieć się co trzeba, a co można w nim zamieści. Ma to znaczenie o tyle, że w odróżnieniu od sądów państwowych, w sądach polubownych strony mają wpływ na kształt samego postępowania (od języka po prawo właściwe dla sprawy).

Zapis na sąd polubowny może być częścią umowy lub też samodzielną umową.

POBIERZ WZÓR: Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego

Określenie strony

W przypadku zawierania odrębnej umowy o poddaniu sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego należy pamiętać o podstawowych rzeczach, jakie powinny się w niej znaleźć.

Jako, że zapis jest umową koniecznym elementem będzie określenie stron. Sama umowa powinna być sporządzona na piśmie, jak również podpisana przez podmioty które zamierzają się nią związać. Zapis na sąd polubowny będzie skuteczny również w wypadku, gdy został zamieszczony w wymienionych przez strony oświadczeniach, jeżeli da się na ich podstawie ustalić jego treść.

Określenie katalogu spraw i oznaczenie sądu

Jednym z najważniejszych wymagań zapisu jest wskazanie katalogu spraw, które będą rozpatrywane w sądach polubownych przez strony. W treści umowy należy dokładnie oznaczyć przedmiot sporu (ewentualnie stosunek prawny), z którego spór wynikł lub może wyniknąć.

Skuteczność zapisu wymaga, by prawo do wytoczenia powództwa przed sąd polubowny było przyznane obu stron. Zapis musi być źródłem uprawnień dwóch podmiotów, na zasadach równości stron.

Oprócz tego należy również oznaczyć sąd polubowny, przed którym będzie toczyła się sprawa.

Co można zawrzeć w zapisie

Wskazane powyżej składniki powinny być zawarte w poprawnie spisanej umowie. Oprócz tego treść zapisu na sąd polubowny może regulować wiele kwestii związanych z kształtem postępowania. Wynika to z podstawowych zasad sądownictwa polubownego, które pozostawiają stronom możliwość regulowania konkretnych aspektów procedury rozstrzygania sprawy. W szczególności może to dotyczyć:

  • oznaczenia języka lub języków postępowania, jako że sprawa przed sądem polubownym nie musi toczyć się w języku polskim;
  • wskazanie liczby arbitrów, sposobu ich powołania oraz ich wynagrodzenia;
  • określenie miejsca arbitrażu oraz prawa właściwego na podstawie którego zapadnie rozstrzygnięcie;
  • określenia trybu postępowania;
  • określenie wynagrodzenia arbitrów;
  • wyłączenia możliwości zabezpieczenia roszczenia;

Zobacz również serwis: W sądzie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »