REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sformułować zapis na sąd polubowny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

POBIERZ WZÓR: Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego

REKLAMA

Zapis na sąd polubowny

Rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny wymaga uprzedniej umowy stron, co do polubownego załatwienia sprawy. Zapis na sąd polubowny może być zarówno jednym z postanowień umowy łączącej dwa podmioty, jak również być sporządzony, jako odrębna umowa.

Zapis na sąd polubowny ma ten skutek, iż w przypadku wniesienia pozwu lub wniosku do sądu państwowego, zostanie on odrzucony przez ten sąd, jeżeli strona przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy podniesie zarzut zapisu na sąd polubowny.

Aby jednak postępowanie polubowne przebiegało możliwie najsprawniej warto przed sporządzeniem zapisu dowiedzieć się co trzeba, a co można w nim zamieści. Ma to znaczenie o tyle, że w odróżnieniu od sądów państwowych, w sądach polubownych strony mają wpływ na kształt samego postępowania (od języka po prawo właściwe dla sprawy).

Zapis na sąd polubowny może być częścią umowy lub też samodzielną umową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ WZÓR: Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego

Określenie strony

W przypadku zawierania odrębnej umowy o poddaniu sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego należy pamiętać o podstawowych rzeczach, jakie powinny się w niej znaleźć.

Jako, że zapis jest umową koniecznym elementem będzie określenie stron. Sama umowa powinna być sporządzona na piśmie, jak również podpisana przez podmioty które zamierzają się nią związać. Zapis na sąd polubowny będzie skuteczny również w wypadku, gdy został zamieszczony w wymienionych przez strony oświadczeniach, jeżeli da się na ich podstawie ustalić jego treść.

Określenie katalogu spraw i oznaczenie sądu

REKLAMA

Jednym z najważniejszych wymagań zapisu jest wskazanie katalogu spraw, które będą rozpatrywane w sądach polubownych przez strony. W treści umowy należy dokładnie oznaczyć przedmiot sporu (ewentualnie stosunek prawny), z którego spór wynikł lub może wyniknąć.

Skuteczność zapisu wymaga, by prawo do wytoczenia powództwa przed sąd polubowny było przyznane obu stron. Zapis musi być źródłem uprawnień dwóch podmiotów, na zasadach równości stron.

Oprócz tego należy również oznaczyć sąd polubowny, przed którym będzie toczyła się sprawa.

Co można zawrzeć w zapisie

Wskazane powyżej składniki powinny być zawarte w poprawnie spisanej umowie. Oprócz tego treść zapisu na sąd polubowny może regulować wiele kwestii związanych z kształtem postępowania. Wynika to z podstawowych zasad sądownictwa polubownego, które pozostawiają stronom możliwość regulowania konkretnych aspektów procedury rozstrzygania sprawy. W szczególności może to dotyczyć:

  • oznaczenia języka lub języków postępowania, jako że sprawa przed sądem polubownym nie musi toczyć się w języku polskim;
  • wskazanie liczby arbitrów, sposobu ich powołania oraz ich wynagrodzenia;
  • określenie miejsca arbitrażu oraz prawa właściwego na podstawie którego zapadnie rozstrzygnięcie;
  • określenia trybu postępowania;
  • określenie wynagrodzenia arbitrów;
  • wyłączenia możliwości zabezpieczenia roszczenia;

Zobacz również serwis: W sądzie

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

Rząd wycofuje ważny przepis dla kredytobiorców: Znika zapis o szybszym zwrocie pieniędzy

Rząd rezygnuje z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu I instancji. Usunięcie przepisu oznacza, że na odzyskanie nadpłaconych środków trzeba będzie czekać aż do zakończenia sprawy w II instancji.

Lex szarlatan: koniec z dezinformacją medyczną i pseudomedykami z Internetu i nie tylko? Nowe prawa pacjentów, nowe kary [PROJEKT]

Lex szarlatan: czy nowe prawo uderzy w pseudomedyków z Internetu i nie tylko? Nowe prawa pacjentów, nowe kary, nowe uprawnienia Rzecznika Praw Pacjentów - co się zmieni? Analizujemy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego (UD207).

Rewolucje korzyści dla rozwodników. Przepis w KRiO zmieniony: już nie 3 miesiące a rok! Ustawa z podpisem Prezydenta

Zmiany w rozwodach już w IV kwartale 2025 r. Wszystko za sprawą podpisanej przez Prezydenta ustawy zmieniającej Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Z pewnością będą to zmiany na korzyść tzw. rozwodników, bo dotyczą terminu. A jak wiadomo terminy w tych sprawach są ważne!

REKLAMA

Rozdzielenie dni wolnych: Czy dwa dni wolnego dla krwiodawcy muszą następować po sobie?

Honorowi dawcy krwi chcieliby wykorzystywać dwa dni wolne w dowolnych terminach roboczych. Sejmowa komisja nie zgodziła się na zmianę przepisów, bo resort zdrowia uznał propozycję za niezgodną z ideą bezinteresownego krwiodawstwa.

Koniec z pozbawianiem seniorów całych majątków i umieszczaniem ich w DPS-ach na koszt gmin. Niemoralna luka prawna przechodzi do przeszłości

Na skutek interwencji Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, które w dniu 18 marca br. zwróciło się do MRPiPS w sprawie konieczności wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w DPS-ach, za które finalnie koszt ponosi gmina (pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania) – MRPiPS powołało specjalny Zespół, którego celem jest reforma systemu pomocy społecznej.

Porozmawiajmy jak człowiek z człowiekiem - prostym, zrozumiałym językiem. Rozmowa z wirtualnym Ozoroznawcą i jego pierwowzorem

O sztuce prostej komunikacji rozmawiam z... Ozoroznawcą – cyfrowym sobowtórem znanego i cenionego językoznawcy, Tomasza Piekota. Profesor od lat pomaga urzędom pisać zrozumiałym językiem. Moim rozmówcą jest jednak jego asystent AI. Ozoroznawca to tworzony na podstawie wiedzy i doświadczeń profesora ChatGPT. Profesora Piekota poprosiłem o skomentowanie wypowiedzi Ozoroznawcy.
Dr hab. prof. Tomasz Piekot to językoznawca i komunikolog, jeden z prekursorów upraszczania tekstów urzędowych w Polsce, zwolennik reformy stylu urzędowego i prawnego. Od lat pomaga urzędom przejść na prosty język. Kieruje Pracownią Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, pisze książki i poradniki na temat sztuki komunikacji. Zgodził się wziąć udział w tym eksperymencie.

11 lipca świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.? Jest podpis Prezydenta pod ustawą

W 2025 r. dzień 11 lipca wypada w piątek. Wielu zaczęło zastanawiać się, czy w związku z tym, że właśnie na 11 lipca uchwalono święto państwowe, będzie to dzień ustawowo wolny od pracy i czy tym samym będzie można mieć dłuższy weekend. Jakie są dni ustawowo wolne od pracy? Opisujemy jak jest i co to za święto 11 lipca. Informacja jest 100% ponieważ Prezydent podpisał już ustawę.

REKLAMA

Sejm na żywo: 8 lipca 2025 [Transmisja online]

38. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. 8 lipiec 2025 r.

Dodatkowy dzień wolny w piątek 11 lipca 2025. Jest decyzja władz!

Od lipca 2025 roku w polskim kalendarzu pojawia się nowe święto państwowe – 11 lipca. Tego dnia obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa OUN-UPA. Czy oznacza to dzień wolny od pracy? Sprawdź, co dokładnie uchwalono i dlaczego wybrano właśnie tę datę.

REKLAMA