REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sformułować zapis na sąd polubowny

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

POBIERZ WZÓR: Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego

REKLAMA

Zapis na sąd polubowny

Rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny wymaga uprzedniej umowy stron, co do polubownego załatwienia sprawy. Zapis na sąd polubowny może być zarówno jednym z postanowień umowy łączącej dwa podmioty, jak również być sporządzony, jako odrębna umowa.

Zapis na sąd polubowny ma ten skutek, iż w przypadku wniesienia pozwu lub wniosku do sądu państwowego, zostanie on odrzucony przez ten sąd, jeżeli strona przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy podniesie zarzut zapisu na sąd polubowny.

Aby jednak postępowanie polubowne przebiegało możliwie najsprawniej warto przed sporządzeniem zapisu dowiedzieć się co trzeba, a co można w nim zamieści. Ma to znaczenie o tyle, że w odróżnieniu od sądów państwowych, w sądach polubownych strony mają wpływ na kształt samego postępowania (od języka po prawo właściwe dla sprawy).

Zapis na sąd polubowny może być częścią umowy lub też samodzielną umową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ WZÓR: Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego

Określenie strony

W przypadku zawierania odrębnej umowy o poddaniu sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego należy pamiętać o podstawowych rzeczach, jakie powinny się w niej znaleźć.

Jako, że zapis jest umową koniecznym elementem będzie określenie stron. Sama umowa powinna być sporządzona na piśmie, jak również podpisana przez podmioty które zamierzają się nią związać. Zapis na sąd polubowny będzie skuteczny również w wypadku, gdy został zamieszczony w wymienionych przez strony oświadczeniach, jeżeli da się na ich podstawie ustalić jego treść.

Określenie katalogu spraw i oznaczenie sądu

REKLAMA

Jednym z najważniejszych wymagań zapisu jest wskazanie katalogu spraw, które będą rozpatrywane w sądach polubownych przez strony. W treści umowy należy dokładnie oznaczyć przedmiot sporu (ewentualnie stosunek prawny), z którego spór wynikł lub może wyniknąć.

Skuteczność zapisu wymaga, by prawo do wytoczenia powództwa przed sąd polubowny było przyznane obu stron. Zapis musi być źródłem uprawnień dwóch podmiotów, na zasadach równości stron.

Oprócz tego należy również oznaczyć sąd polubowny, przed którym będzie toczyła się sprawa.

Co można zawrzeć w zapisie

Wskazane powyżej składniki powinny być zawarte w poprawnie spisanej umowie. Oprócz tego treść zapisu na sąd polubowny może regulować wiele kwestii związanych z kształtem postępowania. Wynika to z podstawowych zasad sądownictwa polubownego, które pozostawiają stronom możliwość regulowania konkretnych aspektów procedury rozstrzygania sprawy. W szczególności może to dotyczyć:

  • oznaczenia języka lub języków postępowania, jako że sprawa przed sądem polubownym nie musi toczyć się w języku polskim;
  • wskazanie liczby arbitrów, sposobu ich powołania oraz ich wynagrodzenia;
  • określenie miejsca arbitrażu oraz prawa właściwego na podstawie którego zapadnie rozstrzygnięcie;
  • określenia trybu postępowania;
  • określenie wynagrodzenia arbitrów;
  • wyłączenia możliwości zabezpieczenia roszczenia;

Zobacz również serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA