reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Nakaz zapłaty > Nakaz zapłaty przeciwko osobie przebywającej za granicą

Nakaz zapłaty przeciwko osobie przebywającej za granicą

Obecnie mieszkam za granicą, a w miejscu zameldowania mieszka jedynie moja mama. Niedawno na jej adres przyszedł, skierowany przeciwko mnie, nakaz zapłaty. Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Nakaz zapłaty

Jeżeli miejsce pobytu pozwanego znajduje się poza krajem, wtedy też sąd jest zobowiązany do uchylenia z urzędu nakazu zapłaty i skierowania sprawy do zwykłego postępowania. To oznacza, że sam nakaz zapłaty, który nie został dostarczony będzie uchylony, a więc nie będzie wywoływał skutków prawnych.

Sam nakaz zapłaty może być wydany tak w postępowaniu nakazowym oraz upominawczym. W obydwu przypadkach przy zamieszkaniu pozwanego za granicą nakaz będzie uchylony z urzędu. Oprócz tych dwóch sytuacji nakazy zapłaty są również wydane w tzw. e-sądzie, w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Przy postępowaniu dotyczącym wydania nakazu zapłaty strona pozwana nie bierze udziału, jako że sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że sąd w ograniczonym zakresie weryfikuje okoliczności sprawy w tym m.in. kwestię miejsca zamieszkania czy pobytu pozwanego.

Zobacz również: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Co należy zrobić

W sytuacji, gdy podczas próby doręczenia nakazu zapłaty do sądu dotarła informacja, że pozwany nie ma miejsca zamieszkania ani pobytu na terenie kraju, wtedy też z urzędu uchyli nakaz zapłaty. Wynika to z art. 4921 Kodeksu postępowania cywilnego (w przypadku postępowania nakazowego) oraz art. 5021 w przypadku postępowania upominawczego.

Taka regulacja ma na celu ochronę interesów pozwanego. Po uchyleniu nakazu sprawa zostanie przekazana do postępowania zwykłego.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

W jego toku sąd będzie musiał dokonać oceny, czy sprawa z racji zamieszkania pozwanego za granicą należy do jurysdykcji krajowej. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego będzie tak, jeżeli w chwili wytoczenia powództwa pozwany miał miejsce zamieszkania, pobytu czy też siedziby w kraju (art. 1103 w zw. z art. 1097 Kodeksu postępowania cywilnego).

Jeżeli w chwili wszczęcia postępowania pozwany nie miał miejsca zamieszkania, siedziby, czy też miejsca pobytu w Polsce, wtedy też taki pozew zostanie odrzucony. Nie oznacza to jednak, że sam fakt zamieszkania pozwanego poza Polską oznacza brak jurysdykcji krajowej.

Pozwany, który w chwili wszczęcia postępowania mieszkał w Polsce, w jego trakcie wyprowadził się do Niemiec. W takiej sytuacji sprawa nadal należy do jurysdykcji krajowej polskich sądów.

Kurator dla nieobecnego

Jeżeli sąd nada postępowaniu dalszy bieg pozwany powinien rozważyć kwestię zgłoszenia udziału w sprawie. Taka potrzeba może wynikać z faktu, iż w przypadku braku informacji o miejscu zamieszkania pobytu, sąd może na wniosek powoda ustanowić kuratora, który będzie podejmował czynności procesowe za pozwanego (art. 143 Kodeksu postępowania cywilnego).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd na wniosek powoda ustanowić kuratora, który będzie podejmował czynności procesowe za pozwanego.
Sąd na wniosek powoda ustanowić kuratora, który będzie podejmował czynności procesowe za pozwanego.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama