REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Termin, Dokumentacja pracownicza 2019

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop zaległy z 2018 r. należy wykorzystać do końca września 2019 r.

Został już tylko tydzień na wykorzystanie urlopu zaległego z 2018 r. Termin ten mija dokładnie 30 września 2019 r. Co jeśli pracownik nie zdąży wykorzystać urlopu? Czy urlop mu przepada?

Składki KRUS - ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2019 r.

KRUS podał wysokość składki wypadkowej, chorobowej i macierzyńskiej w IV kwartale 2019 r. Termin opłacenia składek mija 31 października 2019 r.

Gdzie przechowywać dokumentację związaną z badaniami lekarskimi i karami porządkowymi

Skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące tych badań mogą być przechowywane w części A, B lub C akt osobowych, w zależności od ich rodzaju. Także dokumentacja związana z odpowiedzialnością porządkową pracownika nie zawsze musi być przechowywana w części D jego akt osobowych.

Renta rodzinna dla studenta - ważny termin do końca października

Student, który pobiera rentę rodzinną, powinien dostarczyć do ZUS zaświadczenie o dalszej nauce i wniosek o kontynuowanie wypłaty. Ma na to czas do końca października 2019 r.

REKLAMA

Wybór instytucji prowadzącej PPK do 25 września 2019 r.

Największe firmy, które zostały objęte ustawą o PPK z dniem 1 lipca 2019 r. mają czas do 25 września 2019 r. na porozumienie się z pracownikami w sprawie wyboru instytucji prowadzącej PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy i dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczęły obejmować pierwsze podmioty zatrudniające pracowników 1 lipca 2019 r. Dla kogo przewidziano możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach PPK? Od kiedy pracownicy mogą rozpocząć odkładanie pieniędzy?

Świadectwo pracy - zmiany od 7 września 2019 r.

Świadectwo pracy zostanie zmienione od 7 września 2019 r. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza termin wydania świadectwa pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jakie sankcje za niewydanie świadectwa pracy w terminie przewiduje nowe prawo? Co jeszcze się zmienia?

Złóż wniosek o 500+ do końca września!

Złożenie wniosku o 500+ na dziecko do końca września 2019 r. gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca 2019 r.

REKLAMA

Wprowadzenie PPK

Wprowadzenie PPK w przedsiębiorstwie polega na wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umowy o zarządzanie i umowy o prowadzenie PPK. Jakie podmioty jako pierwsze mogą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych? Kiedy dokonają pierwszych wpłat na PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty

1 lipca 2019 r. rozpoczął się proces wdrażania PPK w największych firmach. Kolejne podmioty zatrudniające będą objęte przepisami ustawy o PPK, w trzech etapach – od 1 stycznia 2020 r.,1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r., zgodnie z ich stanem zatrudnienia.

Czy informację o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej można przesłać mailem

Zwalniamy pracownika. Obecne przepisy nakazują przekazanie mu informacji o okresie przechowywania dokumentacji. Czy taka informacja, wystawiana z chwilą ustania zatrudnienia, może być przekazana pracownikowi drogą mailową? Czy powinna być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym? - pyta Czytelniczka z Torunia.

Jak prowadzić dokumentację pracowniczą po zmianach przepisów

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy są zobowiązani do prowadzenia, oprócz akt osobowych, oddzielnie dla każdego pracownika dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Przepisy nie określają, na czym polega prowadzenie dokumentacji "oddzielnie" dla każdego pracownika.

E-akta ułatwią występowanie o emeryturę lub rentę

Wprowadzenie możliwości prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej, skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat - to tylko część z ułatwień dla firm wprowadzonych na początku 2019 roku. Elektroniczna dokumentacja to również ułatwienia w występowaniu o emeryturę lub rentę.

PPK – od kiedy?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W dniu 25 czerwca weszła w życie jej nowelizacja. To jednak nie oznacza, że u wszystkich pracodawców powinny już funkcjonować PPK. Jak należy traktować grupę kapitałową?

Od 1 lipca 2019 r. PPK w pierwszych firmach

Dnia 1 lipca 2019 r. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zaczynają obowiązywać pierwsze firmy. Są to największe podmioty zatrudniające powyżej 250 pracowników.

"Stara" i "nowa" dokumentacja pracownicza

Podział na starą i nową dokumentację pracowniczą powstał w wyniku zmian w jej prowadzeniu, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Przy wpinaniu dokumentów lub zakładaniu akt osobowych powstają pytania: co z dotychczasową dokumentacją, czy przekładać akta osobowe i układać według nowego porządku?

KRUS - składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2019 r.

KRUS podał informację o nowych składkach na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za III kwartał 2019 r. Jakie składki obowiązują rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika? Kiedy mija termin uregulowania składek?

Pozostała dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy

Jak już wspomniałam w poprzednim artykule, akta osobowe, są tylko częścią dokumentacji pracowniczej, którą zobowiązany jest prowadzić pracodawca. Pozostała dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy to m.in.: dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy, dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, a także karta (lista) wypłaconego wynagrodzenia za pracę.

Jak prowadzić akta osobowe pracownika od stycznia 2019 r.?

Jednym z pierwszych zadań jakie dostaje debiutująca kadrowa jest porządkowanie dokumentów pracowniczych, a w szczególności wpinanie dokumentów do akt osobowych, zakładanie teczek albo porządkowanie i wpinanie pozostałej dokumentacji związanej z zatrudnieniem pracownika. Jest to dobre wprowadzenie do pracy w zawodzie kadrowca.

Najwcześniejszy możliwy termin wyborów parlamentarnych: 13 października 2019 r.

Zdaniem wicepremier Beaty Szydło 13 października 2019 r. może być dniem wyborów, jednak za wcześnie jest na przesądzanie tej daty. Wybory parlamentarne w Polsce zarządza Prezydent.

Nowe zasady prowadzenia akt osobowych od 2019 r.

Zmiany dotyczące dokumentacji pracowniczej miały miejsce na początku 2019 r. Jak zmienić e-dokumentacje na dokumentacje papierową? Jakie są obowiązki pracodawcy? Jak musi wyglądać e-dokument?

Teczki osobowe a "buble prawne" – perspektywa pracowników i pracodawców

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji w sprawach wiążących się ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. Dokumenty te są gromadzone w formie teczek osobowych, a za ich nienależyte prowadzenie grozi odpowiedzialność karna. Niestety, najnowsze przepisy, które weszły w życie 01.01.2019 r. wprowadzają niejasne zapisy prawne, które są źródłem nieporozumień. Czego dotyczą owe niejasności i czy można się przed nimi ustrzec?

Ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

Rolnicy i domownicy ubezpieczeni w KRUS i dodatkowo prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą muszą pamiętać o terminie 31 maja 2019 r. Zobowiązani są do tego dnia złożyć w KRUS oświadczenie lub zaświadczenie o nieprzekroczeniu kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy

Odrzucenie spadku po upływie 6 miesięcy będzie możliwe tylko wyjątkowo. W jakich sytuacjach? Jak złożyć przed sądem odpowiednie oświadczenie?

Nowy układ akt osobowych 2019 - dokumenty w poszczególnych częściach

Akta osobowe pracowników dzielimy od 1 stycznia 2019 r. na cztery części: A, B, C i D. Co po zmianach przepisów powinny zawierać poszczególne części akt osobowych?

Termin wydania świadectwa pracy - poprawka Senatu przyjęta przez Sejm

Termin wydania świadectwa pracy ma być tożsamy z dniem ustania stosunku pracy, jeśli pracodawca nie zamierza zawrzeć z danym pracownikiem kolejnego stosunku pracy. Dnia 16 maja 2019 r. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy.

Ważny termin w wyborach do PE - głosowanie korespondencyjne

13 maja 2019 r. to ważny termin w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To ostatni dzień na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego. Taka możliwość przysługuje osobom niepełnosprawnym.

Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim – kiedy złożyć wniosek?

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim to powszechnie stosowana praktyka. Kiedy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy wykorzystywany bezpośrednio po urlopie rodzicielskim? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Termin wydania świadectwa pracy a data przygotowania pisma

Świadectwo pracy pracodawca wydaje pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jaki termin na wydanie świadectwa pracy przewiduje Kodeks pracy? Jaka data przygotowania świadectwa pracy powinna znaleźć się w prawym górnym rogu świadectwa pracy?

Teczki osobowe – jakie zmiany obowiązują od 2019 roku?

Początek 2019 r. przyniósł zmiany w prowadzeniu teczek osobowych pracowników. Pracodawca może prowadzić dokumentację pracowniczą w formie papierowej bądź elektronicznej. Na czym polegają zmiany w organizacji systematyki akt osobowych? Ile aktualnie wynosi okres przechowywania dokumentacji pracowniczej?

Dokumentacja w sprawach związanych z ewidencjonowaniem czasu pracy 2019

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej zawiera wykaz dokumentów zaliczanych do ewidencji czasu pracy. Jest to wyczerpujący katalog zawartości ewidencji czasu pracy przechowywanej dla każdego pracownika. Co obejmuje dokumentacja związana z ewidencjonowaniem czasu pracy?

Wydanie kopii i odbiór dokumentacji pracowniczej 2019

Odbiór papierowej dokumentacji pracowniczej następuje osobiście i za pokwitowaniem przez pracownika, byłego pracownika albo osoby upoważnionej. Wydanie kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej również następuje na wniosek. W jakim terminie będzie możliwe odebranie dokumentacji pracowniczej?

4 sposoby prowadzenia dokumentacji pracowniczej w 2019 r. - forma papierowa lub elektroniczna

Od 2019 r. dokumentacja pracownicza może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej. Co w tym przypadku oznacza użycie spójnika "lub"? Czy część akt można prowadzić w wersji papierowej, a część w elektronicznej? Poznaj 4 sposoby prowadzenia dokumentacji pracowniczej w obowiązującym stanie prawnym.

E-sprawozdania finansowe do 31 marca 2019 r.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przypomina, że termin na sporządzenie e-sprawozdań finansowych za 2018 rok upływa 31 marca 2019 r.

Układ chronologiczny w aktach osobowych po zmianach 2019

Jak prawidłowo prowadzić akta osobowe pracowników po zmianach, które miały miejsce od początku 2019 roku? Jak w praktyce układać akta osobowe - chronologicznie?

Umowa na okres próbny 2020

Kodeks pracy przewiduje szczególny typ umowy o pracę – umowę na okres próbny. Ile trwa taka umowa? Czy przewidziano możliwość wypowiedzenia jej przez strony? Czy pracodawca może kilka razy zatrudnić pracownika na próbę?

Część D akt osobowych a zatarcie kary porządkowej

Od 1 stycznia 2019 r. informacje o ukaraniu pracownika karą porządkową znajdują się w części D akt osobowych. Co dokładnie należy zamieścić w tej części? Kiedy dochodzi do zatarcia kary porządkowej? Jak usunąć dane o ukaraniu w takim przypadku?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - termin głosowania

Znamy już termin wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Postanowienie w tej sprawie zostało podpisane przez Prezydenta.

Termin na odrzucenie spadku przez małoletniego

Kwestią kontrowersyjną przez długi czas było ustalenie terminu na złożenie przez rodziców małoletniego oświadczenia o odrzuceniu spadku w jego imieniu. W tej materii zarysowały się dwa stanowiska.

Nowe kody ZUS oraz formularze ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Rozporządzenie wprowadza także nowe kody oraz nowe wzory formularzy.

Jak przejść z papierowej na elektroniczną formę dokumentacji pracowniczej

Czy wybierając wersję elektroniczną dokumentacji kadrowej od 1 stycznia 2019 r., należy skanować wszystkie dokumenty, jakie znajdują się w aktach osobowych, potwierdzając pieczątką za zgodność z oryginałem?

Informowanie pracownika o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej

OD 1 stycznia 2019 r. skrócono okres przechowywania dokumentacji pracowniczej z 50 do 10 lat. Na pracodawców nałożono nowy obowiązek informowania pracowników o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Lista obecności pracowników 2019 a ochrona danych osobowych

Aby lista obecności pracowników w 2019 r. spełniała wymogi ochrony danych osobowych, powinna zawierać imię i nazwisko pracownika, datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także podpis pracownika. Lista obecności powinna znajdować się w takim miejscu, aby osoby trzecie nie miały do niej dostępu. Czy na liście mogą znajdować się symbole absencji pracownika?

Świadectwo pracy 2019 - wzór, jak wydać

Obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2019 roku? Przedstawiamy wzór pomocniczy świadectwa pracy i sposób jego wypełnienia.

Przekazanie dokumentacji pracowniczej byłemu pracownikowi

Zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej obowiązują od 1 stycznia 2019 r. W związku ze zmianami, na pracodawców czekają nowe obowiązki m.in. przekazanie dokumentacji pracowniczej byłemu pracownikowi.

Dokumentacja pracownicza - zmiany 2019

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca wybiera czy chce prowadzić dokumentację pracowniczą w wersji papierowej czy elektronicznej. Ponadto skraca się obowiązek jej przechowywania z 50 do 10 lat. Co zrobić, aby skrócić okres przechowywania dokumentacji kadrowej dla pracowników zatrudnionych przed datą wejścia w życie nowych przepisów?

Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe, elektroniczna dokumentacja pracownicza, sposób wypłaty wynagrodzenia - to zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Jaki wpływ mają zmiany na pracowników oraz pracodawców - wyjaśnia ekspert.

Rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej 2019

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Zapoznaj się z obowiązującym rozporządzeniem z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Ewidencja czasu pracy 2019 – wykaz dokumentów

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca ma obowiązek prowadzić dla każdego pracownika dokumentację dotyczącą ewidencjonowania czasu pracy. Jakie dokumenty wchodzą w skład takiej ewidencji?

Dokumentacja pracownicza zgodna z RODO - nowe obowiązki dla pracodawców

Od kilku miesięcy w Polsce jak i w całej Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. W związku z wejściem w życie RODO, czyli Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (tzw. RODO), konieczne jest dostosowanie szeregu przepisów krajowych do ww. rozporządzenia.

REKLAMA