reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty

1 lipca 2019 r. rozpoczął się proces wdrażania PPK w największych firmach. Kolejne podmioty zatrudniające będą objęte przepisami ustawy o PPK, w trzech etapach – od 1 stycznia 2020 r.,1 lipca 2020 r. i 1 stycznia 2021 r., zgodnie z ich stanem zatrudnienia.

Podmiot zatrudniający – czyli kto?

Obowiązek tworzenia PPK ustawodawca nakłada na podmiot zatrudniający, czyli zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy o PPK na:

  • a) pracodawcę, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. a ustawy o PPK,
  • b) nakładcę – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. b ustawy o PPK,
  • c) rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. c ustawy o PPK,
  • d) zleceniodawcę – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1  pkt 18 lit. d ustawy o PPK,
  • e) podmiot, w którym działa rada nadzorcza – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1  pkt 18 lit. e ustawy o PPK.

Poza pewnymi wyjątkami, każdy podmiot zatrudniający, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o PPK zawiera umowę o zarządzanie PPK, o ile zatrudnia co najmniej jedną osobę zatrudnioną, w imieniu której jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Oznacza to, że jeżeli podmiot zatrudniający, który na dzień 31 grudnia 2018 r. zatrudniał 250 osób zatrudnionych, mimo zmniejszenia zatrudnienia po tym dniu, wciąż jest zobowiązany stosować ustawę o PPK od 1 lipca 2019 r.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Umowy tworzące PPK

Stosowanie przepisów ustawy wiąże się z koniecznością podpisania umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK przez podmioty zatrudniające. Umowy ustanawiają zasady funkcjonowania PPK i formalnie tworzą PPK w zakładzie pracy. Podmiot zatrudniający zawiera umowy z wybraną instytucją finansową wpisaną do Ewidencji PPK. Lista instytucji finansowych prezentowana jest na Portalu mojePPK.pl. Maksymalne terminy na podpisanie umów dla podmiotów zatrudniających, wchodzących w reżim ustawy od 1 lipca 2019 r. to:

  • 25 października 2019 r. dla umowy o zarządzanie PPK;
  • 12 listopada 2019 r. dla umowy o prowadzenie PPK.

Na wszelkie pytania dotyczące PPK odpowiedzą konsultanci Contact Center, pod numerem infolinii: 800 775 775. Na portalu www.mojePPK.pl. znajdują się materiały informacyjne zarówno dla pracowników jaki i dla pracodawców.  

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Ekspert PFR Portal PPK

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty.  / fot. Shutterstock
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – ważne daty. / fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama