reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > PPK – od kiedy?

PPK – od kiedy?

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W dniu 25 czerwca weszła w życie jej nowelizacja. To jednak nie oznacza, że u wszystkich pracodawców powinny już funkcjonować PPK. Jak należy traktować grupę kapitałową?

Wejście w życie PPK

Ustawa o PPK przewiduje cztery etapy, w których firmy będą obejmowane PPK. Termin objęcia reżimem ustawy o PPK poszczególnych podmiotów zatrudniających jest uzależniony od wielkości poszczególnych podmiotów mierzonej liczbą osób zatrudnionych. Na jaki dzień należy zweryfikować liczbę osób zatrudnionych w firmie, wskazują wprost przepisy ustawy. Zgodnie z art. 134 ust. 1 ustawy o PPK weryfikacji liczby osób zatrudnionych należy dokonać według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku, a następnie na dzień 30 czerwca 2019 roku i 31 grudnia 2019 roku. Od kiedy w firmie powstanie PPK jest uzależnione od tego, jaka zostanie ustalona na te daty liczba osób zatrudnionych.

Liczba osób zatrudnionych

I tak:

  • jeśli na dzień 31 grudnia 2018 roku w firmie było co najmniej 250 osób zatrudnionych – firma zostanie objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 lipca br.
  • jeśli na dzień 30 czerwca br. w firmie będzie co najmniej 50 osób zatrudnionych firma zostanie objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 stycznia 2020 roku
  • jeśli na dzień 31 grudnia br. w firmie będzie co najmniej 20 osób zatrudnionych – firma zostanie objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 lipca 2020 roku
  • pozostałe podmioty zatrudniające, w tym niezależnie od stanu zatrudnienia podmioty będące jednostkami sektora finansów publicznych – zostaną objęte reżimem ustawy o PPK od dnia 1 stycznia 2021 roku.

Podpisanie umowy o zarządzanie

To jednak nie oznacza, że już 1 lipca, czy dla mniejszych firm – 1 stycznia 2020 roku, 1 lipca 2020 roku, 1 stycznia 2021 roku w firmach tych mają działać PPK. Do utworzenia PPK jest bowiem niezbędne zawarcie z instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK. Z kolei przepisy wskazują w jakich terminach taka umowa powinna zostać zawarta przez poszczególne firmy.

I tak:

  • firma objęta reżimem ustawy od dnia 1 lipca br. – umowę o zarządzanie PPK powinna zawrzeć najpóźniej do 25 października br.
  • firma objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 stycznia 2020 roku – umowę o zarządzanie PPK powinna zawrzeć najpóźniej do 24 kwietnia 2020 roku
  • firma objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 lipca 2020 roku – umowę o zarządzanie PPK powinna zawrzeć do 27 października 2020 roku
  • podmiot objęty reżimem ustawy o PPK od dnia 1 stycznia 2021 roku – umowę o zarządzanie powinien zawrzeć do 23 kwietnia 2021 roku (wyjątek: podmiot będący jednostką sektora finansów publicznych umowę o zarządzanie powinien zawrzeć do 10 kwietnia 2021 roku).

To oznacza, dla przykładu, że firma w której na dzień 31 grudnia 2018 roku było 300 osób zatrudnionych powinna podpisać z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK najpóźniej do 25 października br. Po jej podpisaniu, powinna zapisać do PPK osoby zatrudnione podpisując w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK.

Grupa kapitałowa

Przepisy przewidują również wyjątek od powyżej wskazanych terminów utworzenia PPK w firmie. Zgodnie z art. 134 ust. 4 ustawy o PPK podmioty zatrudniające, należące do jednej grupy kapitałowej są uprawnione do zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK w terminie, w którym reżimem ustawy zostanie objęty podmiot należący do tej grupy kapitałowej, w którym jest największa liczba osób zatrudnionych. Pozwala to na wcześniejsze utworzenie PPK przez mniejsze podmioty. Będą mogły one utworzyć PPK w tym samym czasie co największy podmiot z grupy kapitałowej, do której należą. To, że dany podmiot zatrudniający należy do grupy kapitałowej w skład której wchodzą inne podmioty zatrudniające, nie zmienia zasad ustalania stanu zatrudnienia, od którego uzależnione jest objęcie go reżimem ustawy o PPK.  Każdy z takich podmiotów zlicza osoby zatrudnione oddzielnie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Wijkowska Anna

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

PPK – od kiedy? Termin obowiązywania PPK. Umowa o zarządzanie. Grupy kapitałowe. / fot. Shutterstock
PPK – od kiedy? Termin obowiązywania PPK. Umowa o zarządzanie. Grupy kapitałowe. / fot. Shutterstock

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WNCL

Butikowa firma doradcza wyspecjalizowana w strategicznym zarządzaniu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama