REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – od kiedy?

Anna Wijkowska
radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
PPK – od kiedy? Termin obowiązywania PPK. Umowa o zarządzanie. Grupy kapitałowe. / fot. Shutterstock
PPK – od kiedy? Termin obowiązywania PPK. Umowa o zarządzanie. Grupy kapitałowe. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. W dniu 25 czerwca weszła w życie jej nowelizacja. To jednak nie oznacza, że u wszystkich pracodawców powinny już funkcjonować PPK. Jak należy traktować grupę kapitałową?

Wejście w życie PPK

Ustawa o PPK przewiduje cztery etapy, w których firmy będą obejmowane PPK. Termin objęcia reżimem ustawy o PPK poszczególnych podmiotów zatrudniających jest uzależniony od wielkości poszczególnych podmiotów mierzonej liczbą osób zatrudnionych. Na jaki dzień należy zweryfikować liczbę osób zatrudnionych w firmie, wskazują wprost przepisy ustawy. Zgodnie z art. 134 ust. 1 ustawy o PPK weryfikacji liczby osób zatrudnionych należy dokonać według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku, a następnie na dzień 30 czerwca 2019 roku i 31 grudnia 2019 roku. Od kiedy w firmie powstanie PPK jest uzależnione od tego, jaka zostanie ustalona na te daty liczba osób zatrudnionych.

REKLAMA

Liczba osób zatrudnionych

I tak:

 • jeśli na dzień 31 grudnia 2018 roku w firmie było co najmniej 250 osób zatrudnionych – firma zostanie objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 lipca br.
 • jeśli na dzień 30 czerwca br. w firmie będzie co najmniej 50 osób zatrudnionych firma zostanie objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 stycznia 2020 roku
 • jeśli na dzień 31 grudnia br. w firmie będzie co najmniej 20 osób zatrudnionych – firma zostanie objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 lipca 2020 roku
 • pozostałe podmioty zatrudniające, w tym niezależnie od stanu zatrudnienia podmioty będące jednostkami sektora finansów publicznych – zostaną objęte reżimem ustawy o PPK od dnia 1 stycznia 2021 roku.

Podpisanie umowy o zarządzanie

To jednak nie oznacza, że już 1 lipca, czy dla mniejszych firm – 1 stycznia 2020 roku, 1 lipca 2020 roku, 1 stycznia 2021 roku w firmach tych mają działać PPK. Do utworzenia PPK jest bowiem niezbędne zawarcie z instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK. Z kolei przepisy wskazują w jakich terminach taka umowa powinna zostać zawarta przez poszczególne firmy.

I tak:

 • firma objęta reżimem ustawy od dnia 1 lipca br. – umowę o zarządzanie PPK powinna zawrzeć najpóźniej do 25 października br.
 • firma objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 stycznia 2020 roku – umowę o zarządzanie PPK powinna zawrzeć najpóźniej do 24 kwietnia 2020 roku
 • firma objęta reżimem ustawy o PPK od dnia 1 lipca 2020 roku – umowę o zarządzanie PPK powinna zawrzeć do 27 października 2020 roku
 • podmiot objęty reżimem ustawy o PPK od dnia 1 stycznia 2021 roku – umowę o zarządzanie powinien zawrzeć do 23 kwietnia 2021 roku (wyjątek: podmiot będący jednostką sektora finansów publicznych umowę o zarządzanie powinien zawrzeć do 10 kwietnia 2021 roku).

To oznacza, dla przykładu, że firma w której na dzień 31 grudnia 2018 roku było 300 osób zatrudnionych powinna podpisać z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK najpóźniej do 25 października br. Po jej podpisaniu, powinna zapisać do PPK osoby zatrudnione podpisując w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grupa kapitałowa

Przepisy przewidują również wyjątek od powyżej wskazanych terminów utworzenia PPK w firmie. Zgodnie z art. 134 ust. 4 ustawy o PPK podmioty zatrudniające, należące do jednej grupy kapitałowej są uprawnione do zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK w terminie, w którym reżimem ustawy zostanie objęty podmiot należący do tej grupy kapitałowej, w którym jest największa liczba osób zatrudnionych. Pozwala to na wcześniejsze utworzenie PPK przez mniejsze podmioty. Będą mogły one utworzyć PPK w tym samym czasie co największy podmiot z grupy kapitałowej, do której należą. To, że dany podmiot zatrudniający należy do grupy kapitałowej w skład której wchodzą inne podmioty zatrudniające, nie zmienia zasad ustalania stanu zatrudnienia, od którego uzależnione jest objęcie go reżimem ustawy o PPK.  Każdy z takich podmiotów zlicza osoby zatrudnione oddzielnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA