REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Władza rodzicielska, Porozumienie stron

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Adwokat lub radca prawny kuratorem dziecka

Tylko adwokat lub radca prawny zostanie kuratorem dziecka w sprawach, w których niemożliwa jest reprezentacja przez rodzica. Od zasady tej przewidziano kilka wyjątków.

Uprowadzenie rodzicielskie dziecka do Polski – case study

Polka wywozi do Polski własne małoletnie dziecko bez zgody i wiedzy byłego partnera (cudzoziemca i ojca dziecka), któremu sąd rodzinny za granicą powierzył kontakty z dzieckiem. Co może w tej sytuacji zrobić ojciec dziecka?

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego

Generalną i podstawową zasadą obowiązującą wszystkich pracodawców jest wypłata pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Istnieje jednak od tej zasady pewien wyjątek wskazany w art. 171 § 3 Kodeksu pracy.

RPD postuluje zmiany w prawie rodzinnym w 2018 r.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak widzi potrzebę kompleksowych zmian w polskim prawie rodzinnym. Zapowiedział, że propozycję przedstawi parlamentowi, prezydentowi i rządowi jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Szczepienia ochronne dzieci

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak walczy z falą dezinformacji, która pojawiła się wokół tematu szczepień. Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem szczepienie ochronne jest obowiązkowe, a o zrezygnowaniu ze szczepienia dziecka dowie się Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Większa ochrona dzieci od 2018 r. - rząd przyjął projekt ustawy

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę. Projekt pozwala także reagować w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra dziecka.

Strajk pracowników jako środek ostateczny rozwiązywania sporów

Strajk jest środkiem ostatecznym stosowanym, w celu rozwiązywania sporów pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Strajk musi odbywać się zgodnie z zasadami i przesłankami określonymi w obowiązujących przepisach.

Niebieska karta a ograniczenie władzy rodzicielskiej

Procedura niebieskiej karty ma za zadanie zwalczanie problemu przemocy w rodzinie. Wszczęcie tej procedury może stanowić dowód w przypadku postępowania w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej.

REKLAMA

Rozwód z orzekaniem o winie

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Tym samym, sąd w wyroku rozwodowym może wskazać, czy któryś z małżonków ponosi wyłączną winę za rozkład pożycia małżeńskiego, bądź też może ustalić, że winę ponosi każdy z małżonków.

Porozumienie trójstronne w sprawie wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w sytuacji definitywnego rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Przedstawiciel ustawowy a pełnomocnik

W sytuacji kiedy nie możemy samodzielnie załatwić sprawy możemy działać przez przedstawiciela. Ze względów praktycznych warto wiedzieć jakie są różnice między przedstawicielstwem ustawowym a pełnomocnictwem.

Czy można rozwiązać umowę o pracę e-mailem lub sms-em?

Jeśli chodzi o rozwiązywanie umów o pracę za porozumieniem stron to nie jest zastrzeżona w przepisach prawa forma pisemna. Można zatem zastosować do nich wprowadzoną 8 września 2016 r. do Kodeksu cywilnego formę dokumentową. Oznacza to, że porozumienie stron w zakresie rozwiązania umowy może być zawarte za pośrednictwem dowolnego nośnika informacji umożliwiającego zapoznanie się z jego treścią (np. e-mail, SMS, faks, skan).

Jak uzyskać zasiłek rodzinny w 2017 r.?

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na dziecko. W roku 2017 podobnie jak w poprzednich latach, kwota tego świadczenia ponownie wzrośnie, dlatego też warto poznać drogę do uzyskania zasiłku.

Zmiana nazwiska dziecka bez zgody ojca

Co do zasady dziecko nosi nazwisko obojga rodziców. Jednakże zdarzają się sytuację, gdy dziecko na skutek rozwodu rodziców lub innych okoliczności nosi nazwisko inne aniżeli matka czy ojciec. Ponadto w wyniku rozwodu czy zawarcia nowego związku małżeńskiego przez jednego z rodziców może wystąpić potrzeba zmiany nazwiska dziecka, przy czym procedura dokonania ww. zmian uzależniona jest od dwóch okoliczności - sposobu nadania nazwiska dziecka oraz zakresu władzy rodzicielskiej.

Sądy rodzinne za często orzekają o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej

Rzecznik Praw Dziecka sprawdził ile dzieci przebywa niezgodnie z przepisami prawa w pieczy zastępczej. Liczby są przerażające. Brakuje rodzin zastępczych, a sądy rodzinne wskazują wprost, w której placówce dziecko ma się znaleźć.

Zarząd majątkiem dziecka a zgoda sądu

Rodzice dziecka nie mogą dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu bez zezwolenia sądu opiekuńczego. Czym są czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu? Czy rodzice ponoszą odpowiedzialność względem małoletniego?

Wyjazd dziecka za granicę do kraju spoza UE, a wcześniejszy rozwód rodziców

Zaczęły się wakacje, a co za tym idzie rodzinne wyjazdy. Niewiele osób po rozwodzie zdaje sobie sprawę, jak ważnym jest załatwienie oświadczenia od ojca/matki przy wyjeździe dziecka z jednym z nich do kraju spoza Unii Europejskiej.

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego do nowej pracy - wzór porozumienia

Pracodawca i pracownik mogą zgodnie postanowić o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego podczas kolejnego zatrudnienia. Porozumienie o wykorzystaniu urlopu podczas kolejnej umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Przedstawiamy wzór takiego porozumienia oraz zasady przeniesienia urlopu do nowego pracodawcy.

Cofnięcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy po zmianach

Od 22 lutego 2016 r. pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy pracodawca może cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

Jak wystawić świadectwo pracy po ugodzie pozasądowej

Pracodawca zawarł z pracownikiem ugodę pozasądową w sprawie sprostowania świadectwa pracy, w której ustalono, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi na podstawie porozumienia. Czy należy wydać nowe świadectwo, czy poprawić wcześniejsze?

Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Porozumienie stron jest najczęściej i najchętniej stosowaną metodą zakończenia stosunku pracy. Porozumienie stron jest jednym z kilku możliwości rozwiązania umowy o pracy przewidzianych przepisami ustawy – Kodeks pracy. Obie strony stosunku pracy, pracownik i pracodawca mogą skorzystać z tego trybu rozwiązania umowy o pracę.

Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?

Nadchodzi czasem taki dzień, kiedy pracownik postanawia odejść z pracy bądź pracodawca postanawia rozstać się z pracownikiem. Pojawia się kwestia formy rozwiązania umowy. Umowę można wypowiedzieć przez jedną lub drugą stronę, bądź też można rozstać się za porozumieniem stron. Jeśli jest z czego wybierać, na co się zdecydować?

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron reguluje art. 30 § 1 Kodeksu pracy. To najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Możliwe jest także w czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracownika. Kodeks pracy nie przewiduje szczególnej formy rozwiązania umowy za porozumieniem stron. W tym trybie można rozwiązać umowę w dowolnym momencie trwania stosunku pracy i potrzebne jest w tym celu zgodne oświadczenie woli stron.

Urlop wychowawczy i dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem

Wniosek o urlop wychowawczy składa się maksymalnie na 2 tygodnie przed rozpoczęciem korzystania z prawa do urlopu. Jego wymiar wynosi 36 miesięcy i w okresie 4 miesięcy oboje z rodziców mogą korzystać z niego jednocześnie. Urlop wychowawczy może być płatny. Chodzi tu o tzw. dodatek wychowawczy czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem. Przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie. Kto może go otrzymać?

Przedsiębiorca będzie musiał poddać się mediacji

Ministerstwo Gospodarki zakłada, że nowe przepisy rozpowszechnią rozwiązywanie sporów między przedsiębiorcami w drodze mediacji. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że udział w mediacji będzie mniej kosztowny oraz czasochłonny, a także pozwoli na kontynuowanie biznesu z drugą stroną, co po wyroku sądowym raczej się nie zdarza.

Większa ochrona interesów dziecka przed sądem

Sejm rozpatrzy dwa ważne projekty dotyczące interesów dziecka oraz rodziców. Pierwszy z nich ma zwiększyć skuteczność dochodzenia interesów dziecka poprzez ustanowienie kuratora procesowego będącego adwokatem, radcą prawnym czy też przedstawicielem organizacji pozarządowej posiadającym wyższe wykształcenie prawnicze. W praktyce kwestia ta budziła wiele wątpliwości, albowiem do ochrony interesów dziecka ustanawiano osoby przypadkowe, bez odpowiedniego merytorycznego przygotowania, np. pracowników sądu. Drugi z projektów zakłada wyeliminowanie obowiązku ograniczenia przez sąd władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców w przypadku, gdy nie potrafią się porozumieć co do sposobu opieki nad dzieckiem. Najczęściej władza rodzicielska ograniczana była ojcom, natomiast projekt ustawy ma na celu wyrównanie szans obojgu rodzicom.

Jak można wycofać się z mediacji?

Mediacja jest alternatywnym sposobem rozwiązywania sporów. W mediacjach zawsze bierze udział neutralny mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego mediacja jest dobrowolna. W związku z tym każda ze stron może w dowolnym momencie wycofać się z mediacji, jeżeli nie chce brać udziału w dalszych mediacjach bądź nie dostrzega żadnych szans na zawarcie ugody.

Porwanie rodzicielskie w Polsce

Z porwaniem rodzicielskim mamy do czynienia w sytuacji, w której jeden z rodziców wywozi dziecko zagranicę Polski lub zatrzymuje je poza granicami kraju. Porwanie rodzicielskie odbywa się bez woli i wiedzy drugiego rodzica, najczęściej pod pretekstem krótkotrwałego wyjazdu lub pobytu.

Porozumienie versus roszczenie

Rozwiązanie umowy o pracę następuje zazwyczaj na podstawie porozumienia stron stosunku pracy bądź jednostronnego oświadczenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Nie dotyczy to sytuacji upływu okresu, na który umowa została zawarta oraz nastania dnia ukończenia pracy, dla której wykonania umowa była zawarta.

Naprzemienna opieka nad dzieckiem – wady i zalety

Naprzemienna opieka nad dzieckiem nie została wprost uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Mimo tego sądy - w uzasadnionych przypadkach - decydują się na orzeczenie o systemie opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Jej główną zaletą jest zachowanie równej relacji dziecka z każdym z rodziców. Jakie wady ma opieka naprzemienna?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na 3 różne sposoby: za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia czyli tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Do porozumienia strony stosunku pracy mogą dojść w każdej sytuacji. Kiedy natomiast stosuje się drugi i trzeci sposób rozwiązania umowy?

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Opieka naprzemienna cechuje się tym, że dziecko mieszka (przebywa) naprzemiennie, raz u jednego raz u drugiego z rodziców. Opieka naprzemienna popularna jest w USA i krajach skandynawskich. Czy zgodnie z polskim porządkiem prawnym można ustanowić opiekę naprzemienną?

Zmiana umowy o pracę - jak dokonać?

Zmiana umowy o pracę może zostać dokonana w każdym czasie. Przy takiej czynności potrzebna jest zawsze zgoda obu stron stosunku pracy. W jaki sposób i na jakich zasadach można zmienić umowę o pracę?

Niebieska Karta - procedura

Niebieska Karta to nazwa procedury podejmowanej i prowadzonej w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienie przemocy w rodzinie. Kto i na jakich zasadach może wszcząć procedurę Niebieskiej Karty? Na czym ona polega i jak długo trwa?

Projekt ustawy o polubownych metodach rozwiązywania sporów

Ministerstwo Gospodarki opublikowało założenia do nowego projektu ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. Mają one zachęcić przedsiębiorców do częstszego korzystania z mediacji.

Jakie argumenty warto podnieść na rozprawie rozwodowej?

Argumenty, jakie warto podnieść na rozprawie rozwodowej, zależą od kwestii spornych w rozwodzie. W każdym jednak przypadku warto dobrze przygotować się do rozprawy rozwodowej, a przede wszystkim - ustalić z adwokatem zakres żądań i podnoszonych argumentów.

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej jednego z rodziców w sytuacji, gdy po rozstaniu małżonkowie nie porozumieli się co do kwestii wychowawczych to główny postulat Rzecznika Praw Dziecka. RPD domaga się podjęcia prac nad nowelizacją kodeksu rodzinnego w zakresie władzy rodzicielskiej.

Brak rodzicielskiego planu wychowawczego jako przesłanka ograniczenia władzy rodzicielskiej

Brak rodzicielskiego planu wychowawczego stanowi - zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym - obligatoryjną przesłankę ograniczenia władzy rodzicielskiej. Projekt nowelizacji prawa rodzinnego zakłada, że to dobro dziecka, a nie brak planu wychowawczego, ma mieć decydujące znaczenie dla ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Rodzicielski plan wychowawczy

Rodzicielski plan wychowawczy, czyli pisemny dokument sporządzany przez rozwodzących się małżonków, to jeden z warunków przyznania władzy rodzicielskiej obojgu z nich. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację prawa rodzinnego, zgodnie z którą brak rodzicielskiego planu wychowawczego nie będzie przesłanką ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Alimenty w trakcie postępowania sądowego

Zabezpieczenie alimentów, kontaktów z dzieckiem czy miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania sądowego to gwarancja bezpieczeństwa finansowego dziecka. Pozwala ono na uzyskania alimentów jeszcze przed wyrokiem sądowym, w trakcie postępowania.

Uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców

Uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców (ojca lub matkę) to problem głównie par międzynarodowych. Przykładem uprowadzenia jest powrót po rozwodzie do rodzinnego kraju z dzieckiem. Zgodę na przewóz dziecka do innego kraju powinien wyrazić rodzic, ewentualnie sąd. Co należy zrobić, jeżeli dziecko zostanie uprowadzone przez drugiego rodzica?

Co zmieni się w systemie pieczy zastępczej w 2014 roku?

25 lipca 2014 roku Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o wspieraniu rodzin i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Jakie zatem zmiany wprowadzono odnośnie systemu pieczy zastępczej?

Jakie porozumienia są wyjęte spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję?

Spod zakazu zawierania porozumień ograniczających konkurencję wyłączone są porozumienia o charakterze specjalistycznym i badawczo – rozwojowym. Jakie dokładnie porozumienia korzystają z takiego wyłączenia?

Pionowe i poziome porozumienia w prawie konkurencji

W prawie konkurencji rozróżnia się porozumienia pionowe (wertykalne) oraz poziome (horyzontalne). Czynnikiem rozróżniającym te porozumienia jest położenie strony danego porozumienia wobec innych stron łańcucha produkcyjnego. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje porozumień i jaki ma to wpływ na rynek konkurencji?

Rozwód rodziców a psychika dziecka

Rozwód rodziców to zawsze sytuacja trudna i stresująca dla psychiki dziecka. Rzecznik Praw Dziecka zorganizował kampanię pod hasłem „Jestem mamy i taty”, która ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziecka podczas rozwodu rodziców. Jak rozwód rodziców wpływa na psychikę dziecka?

Cofnięcie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracownica, która zgodzi się na takie rozwiązanie, nie wiedząc o fakcie, że jest w ciąży – może powołać się na błąd i uchylić od skutków złożonego oświadczenia woli. Nie ma jednak takiej możliwości, jeżeli pracownica zaszła w ciążę po dacie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę stanowi dwustronną czynność prawną, w której zarówno pracodawca jak i pracownik składają zgodne oświadczenia woli o ustaniu między nimi stosunku pracy. Może być zainicjowane przez dowolną ze stron.

Porozumienie zmieniające czy wypowiedzenie?

Zarówno porozumienie zmieniające jak i wypowiedzenie to dwie, przewidziane przez ustawodawcę, możliwości modyfikacji istniejącego już stosunku pracy. Kiedy i po spełnieniu jakich warunków pracodawca może zastosować konstrukcję porozumienia zmieniającego a kiedy wypowiedzenia zmieniającego? Czym porozumienie zmieniające różni się od wypowiedzenia?

Porozumienie zmieniające jako sposób modyfikacji warunków zatrudnienia

Porozumienie zmieniające to sposób, nieprzewidziany wprost w Kodeksie pracy, który pozwala na modyfikacje warunków zatrudnienia. Porozumienie zmieniające wymaga dla modyfikacji warunków zatrudnienia zgody pracownika.

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2014

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2014 to inicjatywa resortu pracy i polityki społecznej. Celem Programu jest wsparcie rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi a także rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

REKLAMA