reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek rodzinny > Jak uzyskać zasiłek rodzinny w 2017 r.?

Jak uzyskać zasiłek rodzinny w 2017 r.?

Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na dziecko. W roku 2017 podobnie jak w poprzednich latach, kwota tego świadczenia ponownie wzrośnie, dlatego też warto poznać drogę do uzyskania zasiłku.

Komu przysługuje zasiłek rodzinny?

Według art. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych omawiany zasiłek przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców, innemu opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka oraz osobie uczącej się. Zgodnie z art. 5 powyższej ustawy istotnym warunkiem otrzymania zasiłku rodzinnego jest odpowiednia wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę (kryterium dochodowe). Granica maksymalna przychodu rodziny uprawnionej do tego świadczenia w przeliczeniu na osobę jest ustalana Rozporządzeniem Rady Ministrów, zgodnie z którym od 1 listopada 2015 r. do 31 października 2017 r. wynosi 674 zł, zaś od 1 listopada 2017 r. będzie obowiązywać kwota 754 zł. Inna granica maksymalnego dochodu dotyczy sytuacji, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności. Od 1 listopada 2015 r. do 31 października 2017 r. ta granica wynosi 764 zł, zaś od 1 listopada 2017 r. będzie obowiązywać kwota 844 zł.

Zobacz serwis: Pomoc Społeczna

Zgodnie z art. 3 pkt 13 ustawy o świadczeniach rodzinnych jako osobę uczącą się traktujemy osobę pełnoletnią uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich stron.

Jak uzyskać zasiłek rodzinny?

Kiedy stwierdzimy, iż spełniamy kryteria dochodowe konieczne do przyznania omawianego zasiłku, zgodnie z art. 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego kierujemy do właściwego urzędu gminy lub miasta. Okres zasiłkowy (czyli czas, kiedy wypłacany jest zasiłek) trwa od 1 listopada do 31 października, zaś wnioski można składać od 1 września. Pismo musi być w formie odpowiedniego formularza, którego wzór jest ustalony w rozporządzeniu Ministra właściwego do spraw rodziny. Niestety ze złożeniem takiego wniosku wiąże się wiele formalności, w szczególności musimy przedłożyć odpowiednie dokumenty:

  • akty urodzenia dzieci,
  • zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenie potwierdzające uzyskany dochód w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy,
  • zaświadczenie z właściwego urzędu gminy lub oświadczenie potwierdzające posiadanie lub nieposiadanie gospodarstwa rolnego,
  • zaświadczenie o pobieraniu stypendiów szkolnych lub studenckich,
  • zaświadczenie lub oświadczenie o uczęszczaniu przez dziecko do szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły wyższej,
  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • oświadczenia o dochodzie członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy,
  • oświadczenie o dochodzie członków rodziny niepodlegającym opodatkowaniu uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy.
reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama