reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Wyjazd dziecka za granicę do kraju spoza UE, a wcześniejszy rozwód rodziców

Wyjazd dziecka za granicę do kraju spoza UE, a wcześniejszy rozwód rodziców

Zaczęły się wakacje, a co za tym idzie rodzinne wyjazdy. Niewiele osób po rozwodzie zdaje sobie sprawę, jak ważnym jest załatwienie oświadczenia od ojca/matki przy wyjeździe dziecka z jednym z nich do kraju spoza Unii Europejskiej.

Wszystko zależy od tego, co jest zapisane w wyroku rozwodowym i ile lat ma dziecko. Konwencja Haska w sprawie uprowadzeń dzieci wskazuje, że można domagać się powrotu dziecka, które nie ukończyło 16-go roku życia.

Jeśli ojciec dziecka jest pozbawiony praw rodzicielskich, to nie musimy mieć jego pisemnej zgody. Jeśli natomiast władza rodzicielska przysługuje obojgu, ale np. miejsce zamieszkania jest z matką, to należy uzyskać pisemną zgodę od ojca dziecka na taki wyjazd. Ojciec ma nadal prawo współdecydowania o istotnych sprawach. Niektórzy przyjmują, że jeśli np. ojciec wyraził zgodę na wyrobienie paszportu dziecka, to w sposób dorozumiały zgodził się na wyjazd poza UE, ale są również przeciwnicy tego poglądu.

Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Jeśli w wyroku rozwodowym ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie i zakres tego co może nie dotyczy wyjazdów wakacyjnych ale na przykład dotyczy tylko edukacji bądź leczenia, to można wyjechać bez jego zgody.

Generalnie jeśli drugi rodzic nie wyraża zgody na wyjazd wakacyjny, należy wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie tej kwestii: w takim przypadku decyzja sądu zastępuje oświadczenie ojca o zgodzie.

Zgoda powinna być wyrażona co najmniej na piśmie: akt notarialny jest tzw. „wypasem”, ale np. podpisy notarialnie poświadczone też dobrze wyglądają notariusz weryfikuje i opisuje kto podpisuje dokument.

Co takie oświadczenie powinno zawierać?

  1. Dane ojca dziecka: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, nr i seria dowodu osobistego,
  2. Miejsce oraz termin pobytu,
  3. Dane małoletniego: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, datę i miejsce urodzenia, nr i seria dowodu osobistego/paszportu,
  4. Dane matki: imię i nazwisko, nr i seria dowodu osobistego/paszportu,
  5. Złożony własnoręcznie podpis, w obecności notariusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zdjęcia

Wyjazd dziecka za granicę do kraju spoza UE, a wcześniejszy rozwód rodziców
Wyjazd dziecka za granicę do kraju spoza UE, a wcześniejszy rozwód rodziców

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama