| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Wyjazd dziecka za granicę do kraju spoza UE, a wcześniejszy rozwód rodziców

Wyjazd dziecka za granicę do kraju spoza UE, a wcześniejszy rozwód rodziców

Zaczęły się wakacje, a co za tym idzie rodzinne wyjazdy. Niewiele osób po rozwodzie zdaje sobie sprawę, jak ważnym jest załatwienie oświadczenia od ojca/matki przy wyjeździe dziecka z jednym z nich do kraju spoza Unii Europejskiej.

Wszystko zależy od tego, co jest zapisane w wyroku rozwodowym i ile lat ma dziecko. Konwencja Haska w sprawie uprowadzeń dzieci wskazuje, że można domagać się powrotu dziecka, które nie ukończyło 16-go roku życia.

Jeśli ojciec dziecka jest pozbawiony praw rodzicielskich, to nie musimy mieć jego pisemnej zgody. Jeśli natomiast władza rodzicielska przysługuje obojgu, ale np. miejsce zamieszkania jest z matką, to należy uzyskać pisemną zgodę od ojca dziecka na taki wyjazd. Ojciec ma nadal prawo współdecydowania o istotnych sprawach. Niektórzy przyjmują, że jeśli np. ojciec wyraził zgodę na wyrobienie paszportu dziecka, to w sposób dorozumiały zgodził się na wyjazd poza UE, ale są również przeciwnicy tego poglądu.

Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Jeśli w wyroku rozwodowym ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie i zakres tego co może nie dotyczy wyjazdów wakacyjnych ale na przykład dotyczy tylko edukacji bądź leczenia, to można wyjechać bez jego zgody.

Generalnie jeśli drugi rodzic nie wyraża zgody na wyjazd wakacyjny, należy wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie tej kwestii: w takim przypadku decyzja sądu zastępuje oświadczenie ojca o zgodzie.

Zgoda powinna być wyrażona co najmniej na piśmie: akt notarialny jest tzw. „wypasem”, ale np. podpisy notarialnie poświadczone też dobrze wyglądają notariusz weryfikuje i opisuje kto podpisuje dokument.

Co takie oświadczenie powinno zawierać?

  1. Dane ojca dziecka: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, nr i seria dowodu osobistego,
  2. Miejsce oraz termin pobytu,
  3. Dane małoletniego: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, datę i miejsce urodzenia, nr i seria dowodu osobistego/paszportu,
  4. Dane matki: imię i nazwisko, nr i seria dowodu osobistego/paszportu,
  5. Złożony własnoręcznie podpis, w obecności notariusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »