| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Alimenty w trakcie postępowania sądowego

Alimenty w trakcie postępowania sądowego

Zabezpieczenie alimentów, kontaktów z dzieckiem czy miejsca zamieszkania dziecka na czas toczącego się postępowania sądowego to gwarancja bezpieczeństwa finansowego dziecka. Pozwala ono na uzyskania alimentów jeszcze przed wyrokiem sądowym, w trakcie postępowania.

Postępowania sądowe mają to do siebie, że mogą ciągnąć się długo. Dlatego też prawo przewiduje możliwość zabezpieczenia naszego roszczenia na czas procesu – oznacza to, że sąd na wniosek strony reguluje niektóre kwestie na czas gdy postępowania sądowe się toczy. W ten sposób można zabezpieczyć kontakty z dzieckiem, miejsce zamieszkania dziecka czy alimenty.

Zobacz również: Pozew o alimenty WZÓR

Po co zabezpieczać alimenty na czas procesu – po to by nie czekając na wyrok, który może nawet zapaść za kilka miesięcy mieć na bieżąco środki finansowe na utrzymanie dziecka. Postanowienie sądu w przedmiocie zabezpieczenia alimentów uprawnia do wszczęcia egzekucji komorniczej, gdyż postanowienie to jest tytułem wykonawczym. Osoba zobowiązana do płacenie alimentów na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu musi je płacić nawet w sytuacji, gdy złożyła na to postanowienie zażalenie i czeka na jego rozpatrzenie.

Wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas postępowania sądowego  (procesu) może być samodzielnym wnioskiem w czasie trwania już postępowania albo może być zawarty w pozwie głównym od samego początku. Można go złożyć w postępowaniu o rozwód, jak i w postępowaniu o ustalenie alimentów bądź też ich podwyższenie lub obniżenie. Wniosek taki sąd będzie rozpatrywał niezwłocznie po jego złożeniu, a odpisy postanowienia doręczy obu stronom. Z warunków formalnych jeśli wniosek ten jest wnioskiem samodzielnym to powinien zawierać datę, oznaczenie sądu, określenie stron, sygnaturę sprawy, kwotę alimentów jaką chcemy otrzymywać w ramach zabezpieczenia oraz uzasadnienie wniosku. W uzasadnieniu należy wskazać czemu strona występuje do sądu z takim wnioskiem.  Wystarczy tu uprawdopodobnienie okoliczności, a nie ich udowodnienie.

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?

Czy można domagać się alimentów po ustaleniu ojcostwa?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Należy dobrze przemyśleć kwotę alimentów jaką chcemy mieć zasądzoną w ramach zabezpieczenia. Dlaczego? A dlatego, że jeśli nasza kwota zabezpieczenia będzie wyższa niż końcowa, finalna wysokość  zasądzonych alimentów to będziemy zobowiązani do oddania nadpłaconej nadwyżki.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Pilikowski

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »