reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Rodzicielski plan wychowawczy

Rodzicielski plan wychowawczy

Rodzicielski plan wychowawczy, czyli pisemny dokument sporządzany przez rozwodzących się małżonków, to jeden z warunków przyznania władzy rodzicielskiej obojgu z nich. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowelizację prawa rodzinnego, zgodnie z którą brak rodzicielskiego planu wychowawczego nie będzie przesłanką ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego pracuje nad projektem zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, dotyczących art. 58 i 107. Wskazane przepisy obowiązują od 13 czerwca 2009 roku. Wówczas wprowadzono konstrukcję porozumienia rozwodzących się rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Plan wychowawczy rozstających się rodziców

Zgodnie z art. 58 k.r.o. w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Paragraf 1a wskazuje natomiast, że sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa w § 1, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Brak rodzicielskiego planu wychowawczego jako przesłanka ograniczenia władzy rodzicielskiej

Powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom wymaga więc spełnienia dwóch warunków, tj. zgodnego wniosku stron oraz pisemnego planu wykonywania władzy rodzicielskiej.

Porozumienie co do opieki nad dziećmi jest obligatoryjne jedynie w sytuacji, w której rodzice decydują się na wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jego brak prowadzi w konsekwencji do konieczności ograniczenia władzy rodzicielskiej jednego z rodziców. Wskazana konstrukcja przepisów oraz skutki, jakie wywołuje stoi w oczywistej sprzeczności z zasadą dominującą w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, tj. zasadą dobra dziecka. Powyższa redakcja przepisów jest poddawana krytyce także z uwagi na fakt, iż ograniczenie władzy rodzicielskiej wynika jedynie z niedopełnienia wymogów formalnych. Nie wynika bowiem z nieodpowiednich kwalifikacji rodzicielskich lub ich całkowitego braku.

Plan wychowawczy – jak napisać?

Rodzicielski plan wychowawczy to pisemny dokument, porozumienie pomiędzy rozwodzącymi się rodzicami dziecka. Swoją treścią obejmuje podstawowe kwestie dotyczące wychowywania dzieci, np.: kto, kiedy i jak będzie się nimi opiekował, na jakich zasadach i z jaką częstotliwością pociechy będą spotykać się z drugim rodzicem. Jest to więc spis i kalendarz obowiązków każdego z rodziców. Ustawodawca ani praktyka nie wskazuje sztywnego wzoru porozumienia wychowawczego. Poniżej podstawowe punkty, które należy uwzględnić sporządzając plan wychowawczy:

Karta Dużej Rodziny – wniosek

Jak zmienić nazwisko dziecku?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama