| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Opieka naprzemienna cechuje się tym, że dziecko mieszka (przebywa) naprzemiennie, raz u jednego raz u drugiego z rodziców. Opieka naprzemienna popularna jest w USA i krajach skandynawskich. Czy zgodnie z polskim porządkiem prawnym można ustanowić opiekę naprzemienną?

W prawdzie, w Polsce brak jest wyraźnych regulacji prawnych dotyczących opieki naprzemiennej, jednak brak też przepisów wyłączających takie rozwiązanie. Dlatego też coraz częściej polskie sądy orzekają opiekę naprzemienną. Mogą ją orzec zarówno w wyroku rozwodowym lub później w ramach osobnego postępowania. Podstawy takiego rozstrzygnięcia można dopatrywać się obecnie w art. 58 lub art. 107 KRO. Orzeczenie opieki naprzemiennej jest rozstrzygnięciem z zakresu władzy rodzicielskiej, a nie o kontaktach z dzieckiem.

Zobacz również: Pozew o rozwód WZÓR

Orzeczenie opieki naprzemiennej jest możliwe za zgodą obojga rodziców – tzn. że na taką formę opieki muszą się zgodzić razem i mama, i tata. Wówczas dziecko przez pewien czas w miesiącu mieszka u mamy, a następnie przez taki sam okres u taty. Takim okresem może być tydzień bądź np. określenie 1-15 i 16-30/31 dzień każdego miesiąca – to już wola rodziców. By sąd orzekł opiekę naprzemienną konieczne jest stworzenie szczegółowego planu wychowawczego.

Co do alimentów w takim przypadku, to sąd może orzec, że rodzice pokrywają koszty utrzymania dziecka w ramach pobytu dziecka u nich, a większe wydatki jak np. czesne za szkołę, wakacje, aparat ortodontyczny po połowie.

Rodzicielski plan wychowawczy

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »