reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Co zmieni się w systemie pieczy zastępczej w 2014 roku?

Co zmieni się w systemie pieczy zastępczej w 2014 roku?

25 lipca 2014 roku Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o wspieraniu rodzin i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Jakie zatem zmiany wprowadzono odnośnie systemu pieczy zastępczej?

Co to jest piecza zastępcza?

Piecza zastępcza jest to organizowana przez powiat forma sprawowania opieki nad dzieckiem i jego wychowania w przypadku niemożności spełnienia tych funkcji przez rodziców. Może być sprawowana w formie rodzinnej (rodzina zastępcza, rodzinny dom dziecka) lub instytucjonalnej (placówka opiekuńczo-wychowawcza, regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna, interwencyjny ośrodek preadopcyjny). O umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej decyduje sąd.

Zadaj pytanie na Forum

Zadania pieczy zastępczej

Najważniejsze zadania pieczy zastępczej określone są w art. 33 ustawy o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. 2011 nr 149 poz. 887 z późn. zm.) i obejmują przede wszystkim:

  • pracę z rodziną umożliwiającą powrót dziecka do rodziny lub gdy jest to niemożliwe – dążenie do przysposobienia dziecka;
  • przygotowanie dziecka do:
    - godnego, samodzielnego i odpowiedzialnego życia,
    - pokonywania trudności życiowych zgodnie z zasadami etyki,
    - nawiązywania i podtrzymywania bliskich, osobistych i społecznie akceptowanych kontaktów z rodziną i rówieśnikami, w celu łagodzenia skutków doświadczania straty i separacji oraz zdobywania umiejętności społecznych;
  • zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych i kulturalno-rekreacyjnych.

Finansowanie pobytu w zakładach opiekuńczo-leczniczych i opiekuńczo-rehabilitacyjnych

Dotychczas koszty umieszczenia dziecka pozbawionego opieki i wychowania rodziców  w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej przez sąd są pokrywane, w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinnej pieczy zastępczej, przez starostę. Natomiast w razie umieszczenia dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej – ponosi je odpowiednio placówka opiekuńczo-wychowawcza, regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna albo interwencyjny ośrodek preadopcyjny. Wg orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu o sygn. Akt  II SA/Po pomoc publiczna dla rodziny zastępczej jest zasadą, a jej brak wyjątkiem. Z momentem umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej materializuje się po stronie państwa obowiązek zapewnienia tej rodzinie środków finansowych na utrzymanie dziecka.

Zasiłek rodzinny 2014

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama