Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej/ fot. Fotolia
Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej jednego z rodziców w sytuacji, gdy po rozstaniu małżonkowie nie porozumieli się co do kwestii wychowawczych to główny postulat Rzecznika Praw Dziecka. RPD domaga się podjęcia prac nad nowelizacją kodeksu rodzinnego w zakresie władzy rodzicielskiej.

Propozycje zmian m.in. art. 58 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego opracowała działająca przy RPD komisja kodyfikacyjna prawa rodzinnego. Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwrócił się w tej sprawie do przewodniczących senackiej komisji ustawodawczej Piotra Zientarskiego i komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej Mieczysława Augustyna. Zaproponowane rozwiązanie legislacyjne zmierza do zmiany obecnie obowiązującego przepisu, który zakłada automatyzm ograniczania władzy rodzicielskiej jednego z rodziców w sytuacji, gdy po rozstaniu nie doszli oni do porozumienia co do kwestii wychowawczych - podkreślił Michalak w piśmie do senatorów, którego kopię otrzymała PAP.

REKLAMA

Zobacz również: Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej WZÓR

Plan wychowawczy

W myśl obecnie obowiązujących przepisów rozwodzący się rodzice sporządzają porozumienie, zwane również planem wychowawczym, w którym określają, w jaki sposób po rozwodzie będą sprawować opiekę nad dziećmi. Zapisują w nim np., jak często będą się kontaktować z dziećmi, w jaki sposób będą partycypować w kosztach ich utrzymania, z kim dzieci będą spędzać święta i ferie, w jaki sposób rodzice będą podejmować ważne dla dzieci decyzje. Zgodnie z art. 58 Kodeksu, rozstrzygając o władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz wysokości alimentów sąd uwzględnia to porozumienie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Brak porozumienia, czyli ograniczenie władzy rodzicielskiej

REKLAMA

Jak podkreślił RPD, zdarzają się przypadki, gdy współmałżonek wykorzystuje swoją uprzywilejowaną pozycję, blokując sporządzenie porozumienia bądź uzależniając jego podpisanie od wprowadzenia wygodnych dla siebie postanowień. Skutkuje to najczęściej brakiem porozumienia, co jest jednoznaczne z ograniczeniem władzy rodzicielskiej jednego z rodziców, mimo że mają oni porównywalne kompetencje do sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem - napisał Michalak.

Jak podkreślił, projektowany przepis koncentruje się na zagwarantowaniu dzieciom prawa do wychowania przez oboje rodziców w sytuacji ich rozstania. Ponadto w projekcie proponuje się zdjęcie z sądu obowiązku rozstrzygania o kontaktach z dziećmi, gdy są one utrzymywane bezkonfliktowo. Wówczas - na zgodny wniosek stron - sąd pozostawi rodzicom dziecka swobodę w kształtowaniu tych kontaktów. Tematyka ta została przekazana do prac komisji w związku z dużą liczbą spraw wpływających do mojego biura, wskazujących na naruszenia praw dziecka w tym obszarze. Z uwagi na dobro dzieci konieczne jest podjęcie pilnych działań legislacyjnych wprowadzających zaproponowanie rozwiązania prawne- podkreślił Michalak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak rodzicielskiego planu wychowawczego jako przesłanka ograniczenia władzy rodzicielskiej

Prawa rozwodzących się małżonków do opieki nad dziećmi

Jestem zadowolony, że rzecznik zwrócił uwagę na problem; szkoda tylko, że tak późno - powiedział PAP senator Pociej. Zaznaczył, że on sam zwrócił uwagę na kłopoty związane z ograniczaniem władzy rodzicielskiej jednego z małżonków po tym, jak grupa ojców protestowała przed Sejmem. Żądali oni zainteresowania się niesprawiedliwymi - ich zdaniem - ograniczeniami w ich kontaktach z dziećmi; złożyli też petycję w tej sprawie. Według Pocieja senatorowie już pracują nad projektem, który w o wiele szerszym zakresie podejmuje kwestię praw rozwodzących się małżonków do opieki nad dziećmi i kontaktu z nimi. Senator zaznaczył, że jest za wcześnie, by zdradzać szczegóły projektu; zastrzegł jednocześnie, że w ciągu miesiąca powinien być on gotowy. Pociej dodał, że senatorowie z jego komisji chcieliby w tym czasie spotkać się z Michalakiem i omówić z nim planowane zmiany w prawie.

Senatorowie mają 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika.

Władza rodzicielska po rozwodzie

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

    Pomnik przyrody

    Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

    Odpady komunalne

    Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

    Ochrona przyrody

    Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

    REKLAMA

    Park narodowy

    Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

    Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

    Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

    Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

    Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

    TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

    Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

    REKLAMA

    Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

    Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

    Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

    Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

    REKLAMA