reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Jakie argumenty warto podnieść na rozprawie rozwodowej?

Jakie argumenty warto podnieść na rozprawie rozwodowej?

Argumenty, jakie warto podnieść na rozprawie rozwodowej, zależą od kwestii spornych w rozwodzie. W każdym jednak przypadku warto dobrze przygotować się do rozprawy rozwodowej, a przede wszystkim - ustalić z adwokatem zakres żądań i podnoszonych argumentów.

Przede wszystkim ważne jest dobre przygotowanie pozwu rozwodowego, gdyż to już na tym etapie strona wnosząca o rozwód powinna mieć własną wizję i wyobrażenie, czego oczekuje po sprawie rozwodowej, oprócz samego orzeczenia rozwodu. Zakładając wariant minimum, gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci i żadna ze stron nie domaga się alimentów na samą siebie, na etapie wnoszenia pozwu rozwodowego warto przemyśleć, czy oczekujemy szybkiego rozstrzygnięcia, wówczas oczywiście szansę na takie mamy, gdy obie strony zgadzają się na rozwód bez orzekania, która strona jest winna rozkładu pożycia. W każdym innym przypadku sąd będzie badał, kto jest winny rozkładu pożycia, opierając się na dowodach przedstawionych przez strony, co oczywiście wymaga czasu i z reguły nie pozwala zamknąć sprawy o rozwód na jednej rozprawie sądowej. Nawet jednak, gdy oboje małżonkowie są zgodni co do rozwodu i nie chcą orzekania o winie, sąd musi na rozprawie rozwodowej zbadać, czy nastąpił rozkład pożycia między małżonkami i (ogólnie) z jakich przyczyn. Wówczas ogranicza się do przesłuchania stron i bez wnikania w szczegóły ustala, kiedy ustało pożycie i z jakich przyczyn. Najczęściej wówczas strony podnoszą, iż oddaliły się od siebie, nie kochają się już i nie widzą możliwości dalszego wspólnego pożycia. Zauważmy, że gdy strony mają wspólne małoletnie dziecko, sąd na rozprawie rozwodowej nie powinien poprzestać jedynie na wysłuchaniu rozwodzących się rodziców, ma bowiem obowiązek badać, czy przez orzeczenie rozwodu nie ucierpi dobro wspólnych małoletnich dzieci. Wówczas nawet, jeśli rozwodzący się małżonkowie ustalili kwestie związane z dziećmi (miejsce zamieszkania, władzę rodzicielską, kontakty czy alimenty), sąd musi przeprowadzić postępowanie dowodowe odnośnie dobra dziecka. Najczęściej słucha na te okoliczności świadka wskazanego przez strony, który jest zorientowany w sytuacji dziecka.

Zobacz również: Jak napisać pozew rozwodowy?

Zupełnie inaczej oczywiście wygląda kwestia argumentacji w sprawie rozwodowej, gdy małżonkowie się spierają. Tu argumentację, a przede wszystkim dowody, należy dopasować do przedmiotu sporu. I tak na przykład:

  1. jeśli rozwodu żąda małżonek, który może być uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a drugi małżonek na rozwód się nie zgadza, należy wnosić o orzeczenie rozwodu z winy małżonka nie zgadzającego się na rozwód lub wykazywać, że brak takiej zgody jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (np. urodziły się dzieci ze związku pozamałżeńskiego małżonka wnoszącego o rozwód);
  2. jeżeli przedmiotem sporu jest ustalenie, kto jest winny rozkładu pożycia, należy na sprawie rozwodowej podnosić i wykazywać takie argumenty jak pijaństwo, przemoc fizyczną czy psychiczną, zdrady itd.;
  3. jeżeli przedmiotem sporu są alimenty, to należy wykazać zarówno zdolności zarobkowe i majątkowe osoby, która ma być nimi obciążona, jak i zasadną wysokość alimentów przez wykazanie uzasadnionych potrzeb osoby alimentowanej itd.

Sytuacji jest oczywiście bez liku i od tego zależy argumentacja w sprawie o rozwód.

Na koniec jedna istotna uwaga. Jeśli strona postępowania rozwodowego decyduje się na reprezentację w procesie poprzez adwokata, winna przedstawić mu szczegółowo i bez ukrywania faktów prawdziwą sytuację rodzinną. Adwokat jest ustawowo zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej, także kwestie te zostaną między stronami. Znając zaś potencjalne zagrożenia w sprawie o rozwód, jest w stanie przygotować stosowną argumentację zawczasu. Natomiast na sali sądowej takiej możliwości może już nie być. To samo zresztą dotyczy po części własnej argumentacji na sali sądowej - lepiej mieć ją przemyślaną zawczasu, niż improwizować.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przyczyny rozkładu pożycia w postępowaniu rozwodowym

Autor: Aleksandra Dalecka, adwokat, Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 22.10.2014

Ekspert:

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jakie argumenty warto podnieść na rozprawie rozwodowej?/ Fot. Fotolia
Jakie argumenty warto podnieść na rozprawie rozwodowej?/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama