| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców

Uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców

Uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców (ojca lub matkę) to problem głównie par międzynarodowych. Przykładem uprowadzenia jest powrót po rozwodzie do rodzinnego kraju z dzieckiem. Zgodę na przewóz dziecka do innego kraju powinien wyrazić rodzic, ewentualnie sąd. Co należy zrobić, jeżeli dziecko zostanie uprowadzone przez drugiego rodzica?

Uprowadzenie dziecka przez jednego z rodziców w prawie UE

Sąd w państwie, w którym dziecko miało miejsce zwykłego pobytu przed uprowadzeniem , pozostaje właściwy do zakończenia sprawy o uprowadzenie. Ma to zniechęcić rodziców do uprowadzenia dziecka w nadziei, że w ich własnym państwie uzyskają bardziej korzystny dla siebie wyrok.

Odzyskanie uprowadzonego dziecka - instrumenty prawne

Jak odzyskać uprowadzone dziecko?

We wszystkich państwach członkowskich UE (z wyjątkiem Danii) funkcjonują organy centralne, których zadaniem jest pomoc rodzicom, których dziecko zostało uprowadzone za granicę. Istnieje możliwość wszczęcia postępowania o powrót dziecka. W takim przypadku sąd musi rozstrzygnąć sprawę w terminie sześciu tygodni. W toku postępowania sąd powinien wysłuchać dziecko, chyba że jest to niewłaściwe ze względu na jego wiek i poziom dojrzałości.

Postępowanie o powrót dziecka

Sąd w państwie, w którym dziecko zostało uprowadzone, może odmówić wydania orzeczenia o powrocie dziecka, jedynie gdy istnieje poważne ryzyko, że powrót naraziłby dziecko na szkodę fizyczną lub psychiczną ( art. 13 lit. b) konwencji haskiej z 1980 r.). Nie można jednak zapobiec powrotowi dziecka, jeżeli zostały poczynione odpowiednie ustalenia mające na celu ochronę dziecka .

Jeżeli sąd uzna, że nie można zarządzić powrotu dziecka, musi zwrócić się do sądu w państwie, z którego zostało uprowadzone dziecko. Sąd w państwie, z którego dziecko zostało uprowadzone, dokona następnie ostatecznego rozstrzygnięcia, uwzględniając dowody i argumentację drugiego sądu. Sąd musi również wysłuchać dziecko i obydwie strony.

Automatyczna wykonalność orzeczenia dot. uprowadzenia

Prawomocne orzeczenie sądowe wydane w państwie pochodzenia jest automatycznie uznawane i wykonywane w innym państwie UE bez potrzeby stwierdzenia jego wykonalności („zniesienie exequatur”), pod warunkiem że sędzia wystawił zaświadczenie.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK