REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wójt, Głosowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybory samorządowe 2018: jak będą przebiegać?

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już 21 października 2018 r. oraz 4 listopada (II tura). W tych dniach wyborcy zadecydują o tym kto będzie sprawował funkcję radnego gminy, powiaty, województwa, a także kto zajmie prestiżowe stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta miasta w ich gminie/mieście. W większości przypadków wyborcy będą mogli oddać aż cztery głosy.

Płaska: gmina jak wspólnota

Z Wiesławem Gołaszewskim, wójtem gminy Płaska o wyróżnieniu 
w ogólnopolskim programie Symbol Polskiej Samorządności 2018, rozmawia 
Michał Woźniakowski.

Wybory samorządowe 2018: ważny znak X

W wyborach samorządowych w 2018 r. bardzo ważny jest znak X, który będziemy stawiali przy nazwisku kandydata. Definicję znaku X określa Kodeks wyborczy. Co zrobić, aby oddać ważny głos w wyborach władz samorządowych?

Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy

Kto został wójtem, burmistrzem, prezydentem? Kto został wybrany do organów stanowiących samorząd terytorialny? Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę 21 października 2018 r. W wyborach samorządowych wybierzemy nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale również organy stanowiące samorząd terytorialny.

REKLAMA

Wybory samorządowe 2018: dopiski na karcie do głosowania

Jakie konsekwencje będzie miało zamazywanie kratek i czynienie dopisków na karcie do głosowania? Czy takie działanie wpływa na ważność głosu?

Wybory samorządowe 2018: kiedy głos jest nieważny?

Tegoroczne wybory samorządowe są wyjątkowe bowiem organizowane są na zasadach przewidzianych w znowelizowanym Kodeksie wyborczym. Jedną z istotniejszych zmian jest zmiana definicji znaku ,,X'' oraz przesłanek nieważności głosu. Sprawdź, kiedy twój głos będzie nieważny.

Ostatni dzień na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów - wybory samorządowe 2018 r.

Pozostało kilka godzin na rejestrowanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W dniu 26 września 2018 r. o północy mija termin rejestrowania kandydatów.

Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania

Zasady głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. określa Kodeks wyborczy. Kto może głosować? Jak oddać swój głos, aby był ważny?

REKLAMA

Obowiązki gmin wynikające ze specustawy mieszkaniowej 2018 i 2019 r.

W sierpniu weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018r., poz. 1496) zwana dalej także „specustawą mieszkaniową”. Można się spodziewać, iż na podstawie przepisów tej ustawy w najbliższym czasie do urzędów miast i gmin zaczną wpływać wnioski inwestorów zainteresowanych skorzystaniem z nowego trybu realizacji inwestycji.

Obserwatorzy społeczni i mężowie zaufania - jakie mają zadania?

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już 21 października (I tura) i 4 listopada (II tura). W tych dniach dokonamy wyboru włodarzy w gminach, powiatach i województwach. Z tej okazji warto przypomnieć sobie jaką rolę w procesie wyborczym pełnią obserwatorzy społeczni i mężowie zaufania.

Wybory samorządowe 2018: kto może głosować przez pełnomocnika?

Głosowanie przez pełnomocnika to dobre rozwiązanie dla osób, które z uwagi na swoją niepełnosprawność lub wiek, nie są w stanie osobiście oddać głosu. Kto i jak może oddać głos przez pełnomocnika w wyborach samorządowych 2018?

Wybory samorządowe 2018: karta do głosowania w formie płachty

W wyborach samorządowych 21 października 2018 r. karta do głosowania ma mieć formę płachty. W wyjątkowych przypadkach będą stosowane karty-książeczki.

Jak głosować w wyborach samorządowych w 2018 r.?

Kto może głosować w wyborach samorządowych, które odbędą się w październiku 2018 r.? Jak głosować przez pełnomocnika? Czy można oddać swój głos, będą za granicą?

Wybory samorządowe 2018: jak kandydować na wójta, burmistrza, prezydenta miasta?

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 r. Jak kandydować na wójta, burmistrza, prezydenta miasta? Kto jest uprawniony do zgłaszania kandydatów i w jakim terminie powinno to nastąpić?

Mocne atuty Sadlinek

Z Elżbietą Krajewską, wójtem pomorskiej gminy Sadlinki rozmawia Dariusz Brombosz.

Referendum nie będzie! Senat nie wyraził zgody

Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez prezydenta referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji. Za wyrażeniem zgody na przeprowadzenie referendum opowiedziało się zaledwie 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52, w tym 50 senatorów PiS. Większość konieczna do wyrażenia zgody na referendum wynosiła 47 głosów

Obniżenie wynagrodzenia wójta a okres wypowiedzenia

Zdaniem Wojewody Dolnośląskiego obniżenie wynagrodzenia wójta powinno nastąpić z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Czy przestępca może zostać wójtem?

Przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o pracownikach samorządowych są ze sobą sprzeczne. O ile bowiem pierwsza ustawa umożliwia start w wyborach na wójta osobom skazanym na inną niż pozbawienie wolności karę, o tyle przepisy drugiej nie pozwalają na nawiązanie stosunku pracy w urzędzie gminy z osobą skazaną prawomocnie na jakąkolwiek karę.

Zarobki wójta, burmistrza, prezydenta miasta 2018 r.

Na początku kwietnia 2018 r. mogliśmy usłyszeć deklaracje znacznej obniżki wynagrodzeń parlamentarzystów oraz wyznaczenie nowych, niższych limitów wynagrodzeń dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 15 maja br. rząd przyjął nowe rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Załączniki do rozporządzenia przewidują średnio 20-proc. obniżkę limitów wynagrodzeń zasadniczych osób pełniących funkcje zarządzające w samorządzie. Obniżka nastąpi jednak dopiero od 1 lipca 2018 r.

Co może zrobić wojewoda w sprawie obniżenia wynagrodzenia wójtom?

Przepisy nie przewidują szczególnych kompetencji nadzorczych wojewody w sprawach związanych z ustaleniem wynagrodzenia wójtów.

Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta 2018

Od 1 lipca 2018 r. będą obowiązywały zmiany w wysokości wynagrodzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pensje osób zarządzających w samorządach zostaną obniżone o dwadzieścia procent.

Głosowanie rodzinne - czy rodzice zagłosują za dzieci? Minister Rafalska opiniuje pomysł

Podczas samorządowej konwencji obozu Zjednoczonej Prawicy Jarosław Gowin zgłosił pomysł wprowadzenia tzw. głosowania rodzinnego. Głosowanie rodzinne miałoby polegać na możliwości oddania przez rodziców małych głosu w wyborach w imieniu tychże dzieci. Czy proponowane rozwiązania wejdą w życie?

Wytyczne dla wójta

Zdaniem WSA w Poznaniu uchwała rady gminy w sprawie kierunków działania wójta winna mieć wyłącznie charakter programowy (intencyjny). Wyrokiem z dnia 8 marca 2018 roku (sygn. IV SA/Po 1053/17) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził w całości nieważność uchwały jednej z wielkopolskich rad miast w sprawie ustanowienia kierunków działania prezydenta miasta dotyczących powstania na terenie miasta hali widowiskowo-sportowej.

Ile będzie zarabiał wójt (burmistrz, prezydent miasta)?

Obniżenie pensji ma dotyczyć nie tylko posłów, ale również wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Ile będzie zarabiał wójt (burmistrz, prezydent miasta)? Co się zmieni w ustawie o pracownikach samorządowych?

Wójt i rada gminy w gospodarce nieruchomościami

Gospodarka nieruchomościami stanowi jedno z najważniejszych zadań własnych gminy. Jej prowadzenie ustawodawca powierzył zarówno organowi wykonawczemu, jak i stanowiącemu, przypisując każdemu z nich odrębny zakres kompetencji w tym zakresie. Wójt i rada muszą tego podziału ściśle przestrzegać, aby dokonywane przez organy czynności mogły być ważne.

Kontrola zarządcza w gminie w zakresie zamówień publicznych

Rolę zarządcy w gminie pełni wójt. Odpowiedzialny jest za zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej oraz efektywnej kontroli zarządczej. Wójt jest odpowiedzialny za zaciąganie zobowiązań finansowych w ramach realizacji zamówień publicznych.

Wygaśnięcie mandatu wójta - wyrok WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 7 marca 2017 r., uznał że bezczynność rady gminy w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Reprezentacja gminy przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości

Czy wymagane jest przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości gminnych działanie w imieniu gminy pełnomocnika w rozumieniu art. 95 kc, czy też za konieczne należy uznać działanie upoważnionego pracownika urzędu wraz z zastępcą burmistrza – w trybie art. 46 ust. 1 u.s.g.?

Ordynacja podatkowa 2016 - elektroniczne doręczanie pism

Mające obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. nowe przepisy Ordynacji podatkowej wprowadzają zasadę elektronicznego doręczania pism pełnomocnikom zawodowym. Zdaniem projektodawcy przyczyni się to do zmniejszenia kosztów i usunie wątpliwości związane z doręczeniem pisma przez organ podatkowy.

Odmowa wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Decyzja w przedmiocie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych jest decyzją częściowo związaną, o ograniczonym zakresie uznania administracyjnego. Kiedy można odmówić wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu?

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odpowiadając na skargę Wojewody Dolnośląskiego.

Przedwyborcze obowiązki wójta

Na czas tuż przed wyborami prezydenckimi, jak również w dniu wyborów, przewidziano dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wiele zadań, które w istotny sposób wpływają na poprawność i sprawność głosowania.

W Europie bezpośrednie wybory organu wykonawczego to rzadkość

Wyłanianie organu wykonawczego w wyborach powszechnych „zaprogramowało” w polskim samorządzie konflikt: skoro i władza wykonawcza, i stanowiąca wybierana jest bezpośrednio, nie sposób rozstrzygnąć, która ma większą legitymizację społeczną. Mówiąc kolokwialnie – która jest ważniejsza. W zachodniej Europie ten problem nie istnieje, a u nas skutkuje marginalizowaniem pozycji radnych przez silnego włodarza.

Oświadczenia majątkowe po wyborach samorządowych 2014

Wybrani w listopadzie 2014 roku nowi samorządowcy mają obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Tego typu oświadczenie ma zapewnić transparentność działalności samorządów i urzędów państwowych. Co powinien zawierać taki dokument?

Posłowie przeciwni łączeniu funkcji wójta z mandatem senatora

Zgodnie z obecnymi przepisami wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie może być posłem i senatorem. W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, czytamy, że łączenie funkcji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z mandatem senatora poszerzy reprezentację obywateli w Senacie o przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz wzmocni pozycję polityczno-ustrojową Senatu.

Wójt i senator - możliwe łączenie funkcji

Projekt SLD ma umożliwić łączenie funkcji wójta z mandatem senatora. Obecnie ustawa o samorządzie gminnym zakazuje łączenia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta z mandatem senatora i posła.

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2014

30 listopada 2014 roku (w niedzielę) odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Wyniki drugiej tury głosowania wynikają z sondażowego badania przeprowadzonego przez Ipsos. W drugiej turze wybieraliśmy prezydentów, wójtów lub burmistrzów.

Liczenie głosów w wyborach samorządowych

Zmiana metody liczenia głosów w wyborach samorządowych z d'Hondta na Sainte-Lague, zakaz publikacji sondaży na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi, ustawowe określenie wzoru karty wyborczej to tylko niektóre z propozycji zmian w prawie wyborczym. Zastrzeżenia dotyczące sposobu liczenia głosów zgłosił SLD.

Wybory prezydenckie 2015 – kandydaci

Wybory prezydenckie w 2015 odbędą się najprawdopodobniej – zgodnie z Kodeksem Wyborczym i ze zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – 10 lub 17 maja. Kto będzie kandydował w wyborach? Kiedy poznamy oficjalnych kandydatów na prezydenta RP?

Wyniki wyborów samorządowych 2014

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2014, których pierwsza tura odbyła się 16 listopada 2014 roku (w niedzielę), poznamy najprawdopodobniej dzisiaj, w piątek – 21 listopada. Takie stanowisko dotyczące wyników głosowania przedstawił sędzia PKW.

Oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów

Oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zostały podane przez Państwową Komisję Wyborczą w nocy z wtorku na środę (18-19 listopada 2014 roku). Aż w 890 gminach i miastach dojdzie 30 listopada 2014 do drugiej tury wyborów samorządowych.

Zmiana sposobu liczenia głosów

Zmiana sposobu liczenia głosów przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) to jedna z propozycji zmian w Kodeksie wyborczym wysunięta przez PiS po wyborach samorządowych – 16 listopada 2014 roku. Jakie inne zmiany w prawie wyborczym proponuje PiS?

Wybory samorządowe 2014 – druga tura

Wybory samorządowe odbyły się 16 listopada 2014 roku. Zgodnie z Kodeksem wyborczym druga tura jest organizowana w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta w sytuacji, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 30 listopada 2014 roku.

Wybory samorządowe 2014 – frekwencja

Frekwencja w wyborach samorządowych 2014 wyniosła – zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwową Komisję Wyborczą - 46, 64 proc. Oznacza to, że w głosowaniu 16 listopada 2014 roku wzięła udział mniej niż połowa uprawnionych wyborców.

Cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi 2014

Cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi 2014 rozpocznie się - zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej - na 24 godziny przed dniem głosowania. Zatem cisza wyborcza będzie trwała od 15 listopada od godz. 24.00 do 16 listopada 2014 roku, do godziny 21.00. Co grozi za naruszenie ciszy wyborczej?

Zmiana lokalu wyborczego

Zmiana lokalu wyborczego jest możliwa jedynie do środy – 12 listopada 2014 roku. Zmiana może nastąpić na wniosek wyborcy, tylko na terenie tego samego okręgu wyborczego. Jak dokonać zmiany lokalu wyborczego, czyli dopisać się do spisu wyborców?

Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji

Ustrój samorządowy wymaga korekty, ale niekoniecznie w sprawie kadencyjności. - podkreśla Przemysław Radwan, prezes Fundacji Szkoła Liderów. Proponuje on zniesienie progu w referendach przy ograniczeniu ich liczby.

Ostatni dzień na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika

7 listopada 2014 roku to ostatni dzień na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika. Jednym z ułatwień dla osób niepełnosprawnych i starszych jest głosowanie przez pełnomocnika.

Wybory samorządowe 2014 – głosowanie korespondencyjne

Możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych 2014 przewiduje Kodeks wyborczy. Każdy wyborca niepełnosprawny powinien – zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – mieć możliwość głosowania korespondencyjnego.

Diety członków komisji w wyborach samorządowych 2014

Państwowa Komisja Wyborcza podniosła wynagrodzenie członków komisji wyborczych (diety) w wyborach samorządowych. Dieta za pracę w obwodowej komisji wyborczej wyniesie 300 zł (zamiast 165), w terytorialnej - 650 zł (zamiast 245 zł).

REKLAMA