Kategorie

Wybory samorządowe 2018: jak kandydować na wójta, burmistrza, prezydenta miasta?

Wioleta Matela-Marszałek
Wybory samorządowe/ Fot. Fotolia
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 r. Jak kandydować na wójta, burmistrza, prezydenta miasta? Kto jest uprawniony do zgłaszania kandydatów i w jakim terminie powinno to nastąpić?

Zgodnie z kalendarzem wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast można zgłaszać do godz. 24:00 w dniu 26 września 2018 r. Zgłoszenie kandydata po tym terminie może nastąpić wyjątkowo. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy w terminie zostanie zgłoszony tylko jeden kandydat bądź żaden. Późniejsze zgłoszenie nowego kandydata przewidziane jest także w przypadku śmierci poprzedniego.

Kto może kandydować?

Kandydatem na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta może być obywatel polski mający prawo wybierania w tych wyborach, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat.

Pani Marta chce kandydować w wyborach na burmistrza w miejscowości, w której nie mieszka, ale na co dzień pracuje. Jest to możliwe, ponieważ zgodnie z Kodeksem wyborczym kandydat nie musi na stałe zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje.

Polecamy serwis: Wybory

Kandydować nie może osoba:

 1. pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
 2. pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
 3. ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu,
 4. skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
 5. wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U z 2017 r. poz. 2186, z późn. zm.).

Pan Michał chce po raz trzeci wystartować w wyborach na wójta w swojej gminie. W tym roku dobiegnie końca druga kadencja jego urzędowania. Zastanawia się zatem, czy może kandydować po raz trzeci. Przepisy przewidują taką możliwość. Wprawdzie obowiązujące od tego roku zmiany wprowadzają limit dwóch kadencji, jednak nie mają one zastosowania do kadencji zakończonych przed wejściem w życie nowych przepisów. W praktyce zatem dopiero osoby wybrane na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tegorocznych wyborach będą mogły sprawować tę funkcję w danej gminie maksymalnie przez dwie kadencje.

Pani Beata postanowiła kandydować na wójta w dwóch różnych gminach. Nie jest to jednak możliwe. Nowe przepisy zakazują jednoczesnego kandydowania na wójta w innej gminie.

Warto również pamiętać o tym, iż jednoczesne kandydowanie na wójta i radnego jest możliwe, ale tylko na terenie tej samej gminy. Jeśli kandydat zostanie wybrany zarówno wójtem, jak i radnym, wówczas utraci mandat radnego.

Kandydaci na wójtów nie mogą kandydować do rad powiatów i do sejmików.

Kto może zgłosić kandydata na wójta, burmistrza i prezydenta miasta?

Uprawnienie takie przysługuje komitetom wyborczym, które od organu wyborczego uzyskały postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.

Kodeks wyborczy jako uprawnione do zgłoszenia kandydata wymienia następujące komitety wyborcze:

1) komitet wyborczy partii politycznej,

2) koalicyjny komitet wyborczy,

3) komitet wyborczy organizacji,

4) komitet wyborczy wyborców.

Aby zgłosić kandydata na wójta, komitet powinien zarejestrować listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych danej gminy.

W danej gminie komitet może zgłosić tylko jednego kandydata.

W imieniu komitetu wyborczego kandydata zgłasza pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona.

Zobacz również: Zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego partii politycznej 2018 r. - wzór

Szczegóły, dotyczące zgłaszania kandydatów przez komitety wyborcze zawiera Informacja o zasadach i sposobie zgłaszania kandydatów w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta zarządzonych na dzień 21 października 2018 r. opublikowana 20 sierpnia 2018 r. przez Państwową Komisję Wyborczą.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 754 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 130);

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2018 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz. U. z 2018 r., poz. 1561).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.