REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory parlamentarne, Wybory parlamentarne 2015

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

JOWy i WOWy, czyli jedno- i wielomandatowe okręgi wyborcze

W drugiej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku walka toczy się przede wszystkim o to, który z kandydatów przejmie elektorat Pawła Kukiza. Sztandarowym punktem programu Kukiza było wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu, czyli zmianę obowiązującego dziś systemu wyborów proporcjonalnych na system większościowy. Według Kukiza JOW-y miały być granatem, który rozwali dzisiejszą partiokrację. Warto więc przyjrzeć się wadom i zaletom tego systemu.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców to główna zmiana wprowadzona nowelizacją ustawy Kodeks wyborczy. Zmiany w zakresie powszechnego głosowania korespondencyjnego przyjął Senat podczas 57. posiedzenia - 2 i 3 lipca 2014 roku.

Głosowanie korespondencyjne - zmiany w Kodeksie wyborczym

Głosowanie korespondencyjne będzie możliwe w wyborach prezydenckich, parlamentarnych i w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zmianami w Kodeksie wyborczym zajmie się Sejm.

Wybory uzupełniające do Senatu RP – 7 września 2014

Najbliższe wybory uzupełniające do Senatu RP odbędą się w dniu 7 września 2014 roku. Przyczyną organizowania wyborów uzupełniających jest wygaśnięcie mandatu senatora.

REKLAMA

Wybory uzupełniające do Senatu 2014

Wybory uzupełniające do Senatu RP – zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP – odbędą się 7 września 2014 roku. W wyborach uzupełniających wezmą udział województwa: mazowieckie, śląskie i świętokrzyskie.

Przedterminowe wybory parlamentarne

Przedterminowe wybory parlamentarne to opcja przewidziana przez Konstytucję. Czy w 2014 roku, w związku z aferą podsłuchową, Prezydent RP skorzysta z możliwości zarządzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych?

Wybory parlamentarne 2015 – termin

Wybory parlamentarne (do Sejmu i Senatu) odbywają się raz na cztery lata. O ich terminie decyduje prezydent. Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się w październiku 2015 roku. W jakim dokładnie terminie wybierzemy przedstawicieli Sejmu i Senatu?

Wyniki wyborów parlamentarnych 2011

PKW podała wyniki z 99,18% obwodów wyborczych.

REKLAMA

Wyniki wyborów parlamentarnych 2011

Wyniki z 93,05% obwodów wyborczych.

Jak głosują osoby niepełnosprawne?

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych, tj. wyborach do Sejmu i Senatu. Warto zwrócić uwagę, na jakich zasadach głosują osoby niepełnosprawne.

Wybory parlamentarne 2015 – poradnik wyborcy

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Poniżej porady i informacje dla wyborców. Sprawdź jak oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu.

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2015?

Przed nami wybory parlamentarne 2015. Zbliżające się wybory nierozłącznie wiążą się z aktem głosowania. Sam akt głosowania nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy postępować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Niezachowanie ich może wiązać się z nieważnością naszego głosu. Jak głosować, aby oddać ważny głos w tych wyborach?

Wybory parlamentarne 2015 - kto może kandydować?

W październiku 2015 będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na posłów i senatorów. Poniżej krótki tekst wskazujący, kto może być kandydatem w wyborach parlamentarnych 2015, tj. komu przysługuje bierne prawo wyborcze.

Na jakich zasadach będziemy wybierać senatorów?

Jednomandatowe okręgi wyborcze – to jedna z kluczowych zmian, jakie wprowadził Kodeks wyborczy. W okręgach jednomandatowych będziemy wybierać senatorów w najbliższym wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku.

Czy można głosować poza terytorium kraju?

Głosowanie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku poza terytorium kraju: za granicą lub na polskim statku morskim jest możliwe. W związku z zaplanowanymi na październik 2015 roku wyborami do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej warto przypomnieć sobie, na jakich zasadach można wziąć w nich udział.

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

TK: dwudniowe wybory są niekonstytucyjne

Naruszenie zasad legalizmu, wolności słowa i wolności rozpowszechniania informacji zarzucił przepisom Kodeksu wyborczego Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał m.in. dwudniowe wybory.

Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Aby mieć szansę, by w zbliżających się wyborach parlamentarnych w 2015 roku, zasiąść w obwodowej komisji wyborczej, musimy zgłosić się do komitetu wyborczego. Nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków, poza jednym – należy być wpisany do stałego rejestru wyborców.

Czy można zagłosować poza miejscem zameldowania?

Osoby, które w zbliżających się wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku będą chciały zagłosować poza miejscem swojego zameldowania, muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców. Taki wniosek należy złożyć w urzędzie gminy miejsca stałego zamieszkania.

Głosowanie korespondencyjne w wyborach parlamentarnych

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wyraźnie wskazano możliwość głosowania korespondencyjnego. Kto i po spełnieniu jakich formalności będzie mógł głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku?

Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych w 2015 roku

Osoba o orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności może zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2015 roku przez pełnomocnika. W celu głosowania przez pełnomocnika należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.

Termin wyborów parlamentarnych 2015

Oficjalny termin wyborów parlamentarnych poznamy po ogłoszeniu formalnej decyzji Prezydenta. Zgodnie z postanowieniami Konstytucji termin wyborów do parlamentu powinien przypadać 11, 18 lub 25 października 2015 roku.

Kto ogłasza termin wyborów do Sejmu i Senatu?

Zgodnie z Konstytucją termin wyborów do Sejmu i Senatu zarządza prezydent Polski. Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w 2015 roku. Oficjalny termin wyborów ogłosi prezydent w sierpniu 2015 roku.

Kto może zostać posłem lub senatorem w wyborach parlamentarnych?

Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się w październiku 2015 roku. Wybierzemy w nich 460 posłów i 100 senatorów. Kto może więc zostać wybranym na reprezentanta narodu w Sejmie lub Senacie?

Kampania wyborcza 2015 w radiu i telewizji

Bez wątpienia kampania wyborcza poprzedzająca wybory parlamentarne w 2015 roku będzie w dużej mierze przeprowadzana w mediach. Prawo reguluje zasady prowadzenia kampanii wyborczej w radiu i telewizji.

PSL chce samorządowców w Senacie

Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiada projekt ustawy, który umożliwi samorządowcom kandydowanie do Senatu. Gdyby pomysł znalazł poparcie, do Senatu mogliby zawitać wójtowie, burmistrzowie, czy prezydenci miast.

Platforma ma niewielką przewagę nad PIS-em

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini na zlecenie Polskiego Radia, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, to ich wynik mógłby zaskakiwać.

PiS-owi przybywa, Platformie maleje

Z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla TVP wynika, że rośnie poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości. Jednak nadal liderem politycznym jest PO. W Sejmie znalazłyby się tylko trzy partie.

Rząd nadal cieszy się dużym poparciem

Koalicyjny rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nadal cieszy się dużym poparciem społecznym. Wynika tak z sondażu przeprowadzonego dla CBOS.

Znamy termin wyborów uzupełniających

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło trzech polskich senatorów. Byli to: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska oraz Stanisław Zając. Marszałek Sejmu wyznaczył już termin wyborów uzupełniających do Senatu.

Sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej"

Spada poparcie dla PO i PiS, a rośnie dla PSL. Takie wnioski płyną z sondażu wyborczego przeprowadzonego dla GfK Polonia, częściowo po katastrofie w Smoleńsku. Zgodnie z tym badaniem z Sejmie znalazłyby się 4 partie.

Rośnie poparcie dla PIS-u, Platformie spada

Według najnowszego sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów" TVN poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości po tragedii społecznej znacznie wzrosło.

Wybory parlamentarne w 1989 r.

Wybory do tzw. „Sejmu kontraktowego” były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce od czasu II wojny światowej. Odbyły się 4 czerwca i 18 czerwca 1989 r.

Kto zastąpi zmarłych posłów i senatorów

W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęło 15 posłów i troje senatorów. Obie izby parlamentu będą musiały być uzupełnione.

PO prowadzi w sonadażach


Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w poprzednią niedzielę, zdecydowanym zwycięzcą byłaby Platforma Obywatelska.- wynika z opublikowanego sondażu SMG/KRC dla "Faktów" TVN.

Czy w Polsce będą obowiązywać parytety


Następne wybory parlamentarne w Polsce mogą odbyć się już z podziałem na parytety. Do laski marszałkowskiej wpłynął właśnie obywatelski projekt ustawy o parytetach w wyborach do Sejmu. Prace nad projektem mają odbyć się już niebawem.

Aż 48 proc. Polaków chce iść do urn

Zgodnie z najnowszymi badaniami CBOS prawie połowa Polaków deklaruje chęć wzięcia w wyborach parlamentarnych. Liderem sondażu jest nadal PO, ale goni ją Prawo i Sprawiedliwość.

Sondaż Homo Homini- wybory parlamentarne

Instytut Homo Homini przeprowadził dla "Dziennika Gazety Prawnej" zarówno sondaż prezydencki jak i parlamentarny. Z tego ostatniego wynika, że na polskiej scenie politycznej niewiele się zmienia. W Sejmie znalazłyby się znowu 4 partie.

Sondaż TNS OBOP- wybory parlamentarne

Gdyby wybory do Sejmu RP odbyły się w minioną niedzielę znalazłyby się w nim tylko trzy partie polityczne- wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP dla "Forum".

Wybory parlamentarne 1991 r.

W następstwie samorozwiązania Sejmu Kontraktowego, w październiku 1991 roku przeprowadzono pierwsze całkowicie wolne wybory do Sejmu.

Wybory parlamentarne – sondaż z 2-4. X. 2009 r.

Dnia 7 października 2009 r. Gazeta Wyborcza opublikowała dwa nowe sondaże. Jeden dotyczy wyborów do Sejmu, drugi wyborów na Prezydenta. Oto sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych.

Spadek poparcia po aferze hazardowej

Platforma Obywatelska zanotowała w ostatnim tygodniu duży spadek poparcia. Nieznacznie zyskało Prawo i Sprawiedliwość. Takie wnioski płyną z sondażu Homo Homini dla „Dziennika Gazety Prawnej”

Wybory parlamentarne 1997 roku

Wybory do Sejmu III kadencji i Senatu IV kadencji odbyły się 21 września 1997 roku.

Platforma deklasuje rywali

Gdyby wybory odbyły się na początku września wygrałaby je zdecydowaną większością głosów Platforma Obywatelska. W Sejmie znalazłyby się jeszcze 3 inne partie.

Sondaż TNS OBOP z 4 września 2009 r.

W piątek 4 września 2009 r. TNS OBOP opublikował kolejny wynik sondażu poparcia dla partii politycznych w naszym kraju. Nie zmiennie prowadzi w nich Platforma Obywatelska. W sejmie znalazłyby się tylko 3 partie.

Wybory parlamentarne 2005 r.

W roku 2005 przeprowadzono wybory zarówno parlamentarne jak i prezydenckie.

Nowy sondaż wyborczy – 19 sierpnia 2009 r.

Zgodnie z sondażem SMG/KRC przeprowadzonego dla "Faktów" TVN poparcie dla rządzącej Platformy Obywatelskiej wynosi 44%. Natomiast największa partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 24% głosów.

Wybory parlamentarne 2001

Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś. W wyniku zmian zlikwidowano listę krajową oraz zmieniono metodę obliczania mandatów na Sainte-League , która faworyzuje partie średnie.

Wybory parlamentarne w 2007 roku

Kadencja Parlamentu wybranego przez Polaków w wyborach w 2005 roku trwała zaledwie 2 lata. We wrześniu Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył wniosek o rozwiązanie Sejmu, motywując go narastającym kryzysem politycznym. Za skróceniem kadencji głosowało aż 377 posłów, przeciwko było 54.

Spadek poparcia dla Platformy

Z sondażu przeprowadzonego dla GfK Polonia wynika duży spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej. Jest to dziwne zjawisko gdyż do tej pory poparcie dla rządzącej partii utrzymywało się na stałym i wysokim poziomie.

REKLAMA