REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory uzupełniające do Senatu RP – 7 września 2014

Aleksandra Pajewska
Wybory uzupełniające do Senatu RP – 7 września 2014/ Fot. Fotolia
Wybory uzupełniające do Senatu RP – 7 września 2014/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najbliższe wybory uzupełniające do Senatu RP odbędą się w dniu 7 września 2014 roku. Przyczyną organizowania wyborów uzupełniających jest wygaśnięcie mandatu senatora.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.) oraz postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej 7 września 2014 roku odbędą się wybory uzupełniające do Senatu RP.

REKLAMA

Jest to głosowanie organizowane w sytuacji wygaśnięcia mandatu senatora. Jego celem jest bieżące uzupełnienie składu izby. Na skutek wyboru nowa osoba/ osoby zostaje wprowadzona do Parlamentu. Kadencja nowo wybranego senatora trwa do momentu zakończenia kadencji całej izby.

Głosowanie organizowane jest wyłącznie na obszarze okręgu,  w którym wygasł mandat.  

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminarz przedwyborczy

W związku z wyznaczeniem terminu wyborów uzupełniających na senatorów wskazać można inne, związane z głosowaniem, daty. Poniżej krótki terminarz przedwyborczy.

17 lipca – podanie do wiadomości publicznej informacji o okręgach wyborczych (47, 73, 82),

19 lipca  — zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej przez organ partii politycznej o utworzeniu komitetu wyborczego oraz przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego lub o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców,

21 lipca – powołanie okręgowych komisji wyborczych,

29 lipca (do godz. 24:00) —zgłaszanie kandydatów na senatora (w celu zarejestrowania),

3 sierpnia – utworzenie obwodów głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, itp.,

8 sierpnia – podanie do publicznej informacji danych dot. numerów i granic obwodów głosowania,

15 sierpnia – zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych,

17 sierpnia – powołanie obwodowych komisji wyborczych, zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego, sporządzenie spisów wyborców,

24 sierpnia – składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców przez wyborców niepełnosprawnych oraz zgłaszanie zamiaru głosowania przy użyciu nakładek na karty do glosowania sporządzone w alfabecie Braille’a,

28 sierpnia – podanie informacji o zarejestrowanych kandydatach na senatorów, składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania,

2 września – składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców przez wyborców przebywających czasowo na obszarze gminy/ nigdzie niezamieszkałych,

5 września (do godz. 24:00) — zakończenie kampanii wyborczej.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Wybory uzupełniające do Senatu

Wybory uzupełniające mają jednocześnie charakter cząstkowy (dotyczą tylko części składu organu – jednego/ kilku mandatów) i przedterminowy (odbywają się w trakcie kadencji Senatu). Polegają na przeprowadzeniu ponownej procedury wyborczej, która odbywa się na zasadach analogicznych, do tych dotyczących standardowych wyborów do danego organu.

Omawiany typ głosowania dotyczy senatorów oraz radnych gmin, które nie są miastami na prawach powiatu.

Wybory uzupełniające do Senatu 2014

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

Postanowienie Prezydenta RP z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu RP ( (Dz. U. z dnia 27 czerwca 2014 r. poz. 859).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

REKLAMA