REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Marta Wrzosek
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dwudniowe wybory są niezgodne z Konstytucją RP. /fot. Fotolia
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dwudniowe wybory są niezgodne z Konstytucją RP. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

Kodeks wyborczy

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów, przeprowadzania wyborów i warunków ich ważności. Obejmuje wybory:

REKLAMA

  1. do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
  3. do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej;
  4. do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego;
  5. na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Zobacz również: Wybory parlamentarne 2015 – termin

Orzeczenie TK – dwudniowe wybory

REKLAMA

Do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zwróciła się grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości z pytaniem dotyczącym niekonstytucyjności niektórych przepisów Kodeksu wyborczego. Art. 4 wskazanej wyżej ustawy stanowi, że wybory odbywają się w dniu wolnym od pracy, a organ zarządzający wybory (w przypadku wyborów parlamentarnych – Prezydent Polski) może postanowić, że głosowanie w wyborach przeprowadzone zostanie w ciągu 2 dni.

Zdaniem TK dwudniowe wybory są niezgodne z art. 98 Konstytucji RP, który zakłada przeprowadzenie głosowania "w dniu wolnym od pracy". Po wyroku TK z dnia 20 lipca 2011 roku (sygn. K 9/11) wybory parlamentarne i prezydenckie mogą trwać tylko jeden dzień.

Wybory parlamentarne i prezydenckie mogą trwać tylko jeden dzień. Dwa dni może natomiast trwać głosowanie w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum

Plakaty wyborcze

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zakwestionowali również konstytucyjność przepisów Kodeksu wyborczego zakazujących korzystania w kampanii wyborczej z billboardów i płatnych spotów reklamowych. TK uznał zakaz za niezgodny z Konstytucją, jako ograniczenie wolności wyrażania przez partie polityczne swoich poglądów oraz wolności pozyskiwania przez wyborów informacji.

Pozostałe przepisy zgodne z Konstytucją

Za zgodne z Konstytucją Trybunał uznał przepisy o:

  1. jednomandatowych okręgach w wyborach do Senatu (kwestionowano nie tyle zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania, tryb, w jakim wprowadzona została ta zmiana);
  2. głosowaniu w wyborach za pośrednictwem pełnomocnika (do czego jest uprawniony wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności);
  3. głosowaniu korespondencyjnym przez Polaków za granicą (Polak mieszkający za granicą, otrzyma pakiet wyborczego, wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty, którą otrzymał w pakiecie wyborczym, zakleją ją i wkłada do koperty zwrotnej, a następnie przesyła ją na adres właściwego konsula; ten przekazuje ją właściwej komisji wyborczej).

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Wyrok TK z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. K 9/11.

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie pielęgnacyjne czy emerytura. Czy opiekun ma prawo wyboru?

W sytuacji, gdy emerytura oraz świadczenie pielęgnacyjne mogą się okazać podstawowym źródłem wsparcia finansowego dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, pojawia się pytanie: czy możliwe jest połączenie tych dwóch form pomocy? Czy opiekunowie mogą jednocześnie korzystać z emerytury oraz świadczenia pielęgnacyjnego? 

Student nie dostanie renty rodzinnej bez tego wniosku i zaświadczenia

Studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS tylko do 31 października mogą dostarczyć zaświadczenia z uczelni o kontynuowaniu nauki do wniosku o dalszą wypłatę świadczenia. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną pieniędzy za ten miesiąc.

Komisja Wenecka: nie można automatycznie usunąć wszystkich sędziów powołanych w Polsce po 2018 r. [Treść opinii] Możliwa tylko indywidualna weryfikacja przez organ niezależny od rządu

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, oceniła, że nie można, bez indywidualnej oceny, usunąć wszystkich sędziów powołanych wadliwie w Polsce po 2018 roku. To główna konkluzja opinii przyjętej 12 października 2024 r. podczas obrad w Wenecji i opublikowanej 14 października 2024 r. wieczorem. Publikujemy odnośnik do pełnej wersji tej opinii.

5 000 złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wnioski o wypłatę środków trzeba złożyć do 29 listopada 2024 r.

Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 5 tysięcy złotych w ramach tzw. bonusu frekwencyjnego. Nowelizacja rozporządzenia, która weszła w życie 19 października 2024 r., zmieniła zasady przyznawania tej formy dofinansowania. Wnioski można składać do 29 listopada 2024 r., a środki mają zostać wypłacone do 31 grudnia 2024 r. 

REKLAMA

ZUS uruchomił punkty mobilne – można składać wnioski o świadczenie

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą ubiegać się o wsparcie w postaci świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać przez internet, w placówkach ZUS lub w uruchomionych przez ZUS punktach mobilnych.

Kobieta poszukiwana od 6 lat listem gończym za niepłacenie alimentów została złapana

Po 6 latach udało się złapać poszukiwaną listem gończym. Kobieta uchylała się od płacenia alimentów. Została zatrzymana przez żagańską policję. 

Bon senioralny od 2026 roku. Dla kogo? Ile? Jakie limity przychodu? Gdzie składać wniosek?

Opublikowano wreszcie zapowiadany już wcześniej przez obecny rząd projekt ustawy o bonie senioralnym. Bon ten ma przysługiwać od 2026 roku aktywnym zawodowo zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom) osoby w wieku 75 lat lub więcej, która potrzebuje wsparcia w codziennym życiu. Maksymalna kwota bonu wyniesie 2150 zł na osobę. Przyznanie i wypłata tego bonu nastąpi tylko wtedy, gdy dochody zarówno osoby starszej, jak i jej potomków nie przekroczą określonych limitów przychodów.

Nowa płaca minimalna - powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym

Pojawią się istotne zmiany w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje zakładają bowiem m.in. powiązanie płacy minimalnej z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym. Zmiany dotyczą także przepisów w zakresie minimalnej stawki godzinowej.

REKLAMA

Rzecznik MŚP: Świadczenie interwencyjne nie dla wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców?

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, apeluje o zapewnienie wsparcia wszystkim poszkodowanym w wyniku powodzi firmom. Przepisy dotyczące świadczenia interwencyjnego mogą uniemożliwić skorzystanie z tego rozwiązania wielu podmiotom dotkniętym klęską żywiołową.

Marsz Niepodległości nie przejdzie przez Warszawę 11 listopada? Ratusz nie wydał pozwolenia

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie dostało w tym roku pozwoleń od ratusza na zorganizowanie 11 listopada na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego. 

REKLAMA