Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory uzupełniające do Senatu 2014

Aleksandra Pajewska
Wybory uzupełniające do Senatu 2014/ fot. Fotolia
Wybory uzupełniające do Senatu 2014/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory uzupełniające do Senatu RP – zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP – odbędą się 7 września 2014 roku. W wyborach uzupełniających wezmą udział województwa: mazowieckie, śląskie i świętokrzyskie.

Zasady oraz tryb zarówno ogłaszania jak i przebiegu wyborów uzupełniających reguluje ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

REKLAMA

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Wybory uzupełniające metodą uzupełnienia składu organu

Wybory uzupełniające stanowią, obok powierzenia mandatu następnemu kandydatowi z listy oraz obsadzenia mandatu przez zastępcę, metodę uzupełnienia składu organu. Są one organizowane w sytuacji, gdy w trakcie kadencji organu przedstawicielskiego wygasa mandat któregoś z jego członków. Problem uzupełniania składu dotyczy, co do zasady organów kolegialnych.

Przyczyną zarządzenia wyborów uzupełniających jest wygaśnięcie mandatu jednego z senatorów. Może to nastąpić na skutek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • śmierci senatora;
  • utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;
  • pozbawienia mandatu prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • zrzeczenia się mandatu;
  • zajmowania w dniu wyborów stanowiska lub funkcji, których, stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw, nie można łączyć z mandatem senatora, z zastrzeżeniem przepisu § 3;
  • powołania w toku kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, których, stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw, nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu senatora;
  • wyboru w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego.

Wybory uzupełniające zarządza się w okręgu, z którego pochodził dany senator. Organem uprawnionym jest Prezydent RP. Powinien tego dokonać w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora.

Warto podkreślić, że wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w ciągu 6 miesięcy przed dniem, w którym upływał termin zarządzenia wyborów do Sejmu (art. 283 Kodeksu wyborczego).

Wybory parlamentarne 2015 – termin

Wybory uzupełniające 2014

REKLAMA

Na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się one w dniu 7 września 2014 roku (niedziela). Głosować będzie można w godzinach 7-21.

Wybory uzupełniające do Senatu w 2014 organizowane są w związku z wygaśnięciem mandatów trzech posłów, tj.: Henryka Górskiego wskutek śmierci (woj. mazowieckie, obwód 47), Bolesława Piechy (woj. śląskie, obwód 73) oraz Beaty Gosiewskiej (woj. świętokrzyskie, obwód 82) w związku z wyborem wskazanych osób na posłów Parlamentu Europejskiego kadencji 2014-2019.

Oznacza to, że wybory obejmą tylko niektóre powiaty w ramach wskazanych powyżej województw. 7 września 2014 roku do urn pójdą więc mieszkańcy powiatu garwolińskiego, mińskiego oraz węgrowskiego; mikołowskiego, rybnickiego oraz miasta Rybnik, a także opatowskiego, ostrowieckiego, sandomierskiego, skarżyskiego i starachowickiego.

Wybory uzupełniające 2013

W obecnej kadencji Sejmu (2011-2015) już dwukrotnie mieliśmy do czynienia z wyborami uzupełniającymi. Miało to miejsce kolejno w dniu 21 kwietnia 2013 oraz 8 września 2013 roku.

Wybory uzupełniające dotyczą wyłącznie obszaru kraju. Nie przeprowadza się ich za granicą.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

Postanowienie Prezydenta RP z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu RP ( (Dz. U. z dnia 27 czerwca 2014 r. poz. 859).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

    Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

    Edukacja prawna

    Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

    Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

    Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

    Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

    Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

    REKLAMA

    Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

    To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

    Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

    Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

    Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

    Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

    Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

    W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

    REKLAMA

    PGG zapewnia o dostępności węgla opałowego w e-sklepie i składach firmowych

    Polska Grupa Górnicza (PGG) miesięcznie kieruje do sprzedaży w swoim sklepie internetowym ok. 270-300 tys. ton węgla opałowego, czyli całość bieżącej produkcji - podała w czwartek 29 września firma, zapewniając o stałej dostępności węgla w e-sklepie i składach firmowych.

    Z końcem września wiele zmian w prawie pracy!

    Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.

    REKLAMA