reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Inne wybory > Wybory uzupełniające do Senatu 2014

Wybory uzupełniające do Senatu 2014

Wybory uzupełniające do Senatu RP – zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP – odbędą się 7 września 2014 roku. W wyborach uzupełniających wezmą udział województwa: mazowieckie, śląskie i świętokrzyskie.

Zasady oraz tryb zarówno ogłaszania jak i przebiegu wyborów uzupełniających reguluje ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Wybory uzupełniające metodą uzupełnienia składu organu

Wybory uzupełniające stanowią, obok powierzenia mandatu następnemu kandydatowi z listy oraz obsadzenia mandatu przez zastępcę, metodę uzupełnienia składu organu. Są one organizowane w sytuacji, gdy w trakcie kadencji organu przedstawicielskiego wygasa mandat któregoś z jego członków. Problem uzupełniania składu dotyczy, co do zasady organów kolegialnych.

Przyczyną zarządzenia wyborów uzupełniających jest wygaśnięcie mandatu jednego z senatorów. Może to nastąpić na skutek:

  • śmierci senatora;
  • utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;
  • pozbawienia mandatu prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • zrzeczenia się mandatu;
  • zajmowania w dniu wyborów stanowiska lub funkcji, których, stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw, nie można łączyć z mandatem senatora, z zastrzeżeniem przepisu § 3;
  • powołania w toku kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, których, stosownie do przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej albo ustaw, nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu senatora;
  • wyboru w toku kadencji na posła do Parlamentu Europejskiego.

Wybory uzupełniające zarządza się w okręgu, z którego pochodził dany senator. Organem uprawnionym jest Prezydent RP. Powinien tego dokonać w terminie 3 miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora.

Warto podkreślić, że wyborów uzupełniających nie przeprowadza się w ciągu 6 miesięcy przed dniem, w którym upływał termin zarządzenia wyborów do Sejmu (art. 283 Kodeksu wyborczego).

Wybory parlamentarne 2015 – termin

Wybory uzupełniające 2014

Na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się one w dniu 7 września 2014 roku (niedziela). Głosować będzie można w godzinach 7-21.

Wybory uzupełniające do Senatu w 2014 organizowane są w związku z wygaśnięciem mandatów trzech posłów, tj.: Henryka Górskiego wskutek śmierci (woj. mazowieckie, obwód 47), Bolesława Piechy (woj. śląskie, obwód 73) oraz Beaty Gosiewskiej (woj. świętokrzyskie, obwód 82) w związku z wyborem wskazanych osób na posłów Parlamentu Europejskiego kadencji 2014-2019.

Oznacza to, że wybory obejmą tylko niektóre powiaty w ramach wskazanych powyżej województw. 7 września 2014 roku do urn pójdą więc mieszkańcy powiatu garwolińskiego, mińskiego oraz węgrowskiego; mikołowskiego, rybnickiego oraz miasta Rybnik, a także opatowskiego, ostrowieckiego, sandomierskiego, skarżyskiego i starachowickiego.

Wybory uzupełniające 2013

W obecnej kadencji Sejmu (2011-2015) już dwukrotnie mieliśmy do czynienia z wyborami uzupełniającymi. Miało to miejsce kolejno w dniu 21 kwietnia 2013 oraz 8 września 2013 roku.

Wybory uzupełniające dotyczą wyłącznie obszaru kraju. Nie przeprowadza się ich za granicą.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112 z późn. zm.).

Postanowienie Prezydenta RP z dnia 25 czerwca 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu RP ( (Dz. U. z dnia 27 czerwca 2014 r. poz. 859).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybory uzupełniające do Senatu 2014/ fot. Fotolia
Wybory uzupełniające do Senatu 2014/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama