REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach będziemy wybierać senatorów?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jak będą wyglądały wybory do Senatu w 2015 roku?/ fot. Fotolia
Jak będą wyglądały wybory do Senatu w 2015 roku?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednomandatowe okręgi wyborcze – to jedna z kluczowych zmian, jakie wprowadził Kodeks wyborczy. W okręgach jednomandatowych będziemy wybierać senatorów w najbliższym wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku.

Kodeks wyborczy

Jednym z istotniejszych osiągnięć Sejmu VI kadencji było skodyfikowanie prawa wyborczego w ramach jednego aktu – Kodeksu wyborczego. Do tej pory przepisy dotyczące wyborów były zawarte w kilku ustawach. Osobno regulowane były wybory parlamentarne, osobno prezydenckie, osobno samorządowe. Teraz wszystko znajduje się w jednym akcie - ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

REKLAMA

Jedną z istotnych nowelizacji, które wprowadza ów akt jest zmiana charakteru wyborów do Senatu. Wybory, jakie odbędą się w październiku 2015 roku będą drugimi, w których członków wyższej izby polskiego parlamentu wybierzemy w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Zadaj pytanie na: Forum

Dlaczego tylko w Senacie?

REKLAMA

Zmiana dotychczasowego systemu wyboru dotyczy tylko Senatu, gdyż tylko w odniesieniu do tej izby możliwe było wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (tzw. JOW-y) bez zmiany Konstytucji. Zgodnie bowiem z art. 97 Konstytucji wybory do Senatu muszą być powszechne, bezpośrednie i odbywać się w głosowaniu tajnym. W takiej sytuacji wprowadzenie okręgów jednomandatowych jest możliwe, gdyż nie narusza ustalonych w tym przepisie zasad.

O ile wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu jest możliwe jedynie za pomocą zwykłej ustawy, o tyle wprowadzenie ich w wyborach do Sejmu, wymagałoby już zmiany Konstytucji. Zgodnie bowiem z art. 96 Konstytucji wybory do Sejmu są także proporcjonalne. Wprowadzenie okręgów mandatowych wymagałoby zatem zmiany Konstytucji i wykreślenia tego przymiotnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kto może zostać posłem lub senatorem w wyborach parlamentarnych?

Jak przebiegają wybory do Senatu?

W zbliżających się wyborach do Senatu w 2015 roku kandydatów Polacy będą wybierać w stu okręgach wyborczych. W każdy okręgu wyborczym do uzyskania będzie tylko jeden mandat, który zdobędzie kandydat z największą liczbą głosów ważnych (art. 273 ust. 1 Kodeksu wyborczego).

W Warszawie wybierani będą kandydaci w 4 okręgach, co oznacza, że do obsadzenia w stolicy są cztery mandaty. W Krakowie do obsadzenia będą dwa mandaty.

Nie będzie wymogu uzyskania bezwzględnej większości. Mandat zdobędzie ten, na kogo zagłosowała największa liczba wyborców. Tym samym nie ma mowy o przeprowadzaniu dodatkowego głosowania, jak przy wyborach wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Zgłaszanie kandydatów

Wprowadzenie okręgów mandatowych oznacza, że kandydaci będą w mniejszym stopniu uniezależnieni od partii politycznych. Senatorem będzie mogła zostać także osoba, której komitet wyborczy wystawił kandydata tylko w jednym okręgu.

Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata w każdym okręgu wyborczym.

Należy jednak pamiętać także o tym, że zgłoszenie kandydata wymaga najpierw uzyskanie podpisów co najmniej 2 tys. wyborców.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA