REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można głosować poza terytorium kraju?

Aleksandra Pajewska
Czy w wyborach parlamentarnych w 2015 roku można głosować za granicą?/ fot. Fotolia
Czy w wyborach parlamentarnych w 2015 roku można głosować za granicą?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Głosowanie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku poza terytorium kraju: za granicą lub na polskim statku morskim jest możliwe. W związku z zaplanowanymi na październik 2015 roku wyborami do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej warto przypomnieć sobie, na jakich zasadach można wziąć w nich udział.

Czynne prawo wyborcze

Prawo wybierania do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej przysługuje osobie, która:

REKLAMA

 • jest obywatelem RP,
 • ukończyła 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania),
 • nie została pozbawiona praw publicznych (prawomocnym orzeczeniem sądu),
 • nie została ubezwłasnowolniona (prawomocnym wyrokiem sądu),
 • nie została pozbawiona praw wyborczych (prawomocnym orzeczeniem TK).

Zobacz też: Termin wyborów parlamentarnych 2015

Spis wyborców

Każdy wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Za granicą spis ten jest sporządzany przez konsula, natomiast na statku przez kapitana statku.

Zadaj pytanie na: Forum

Głosowanie za granicą

Dotyczy osób stale zamieszkałych za granicą lub osób stale zamieszkałych w Polsce, ale czasowo przebywających za granicą. Następuje na wniosek o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą, złożony u konsula. Forma zgłoszenia nie odgrywa roli (może być ustna, pisemna bądź telefoniczna).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek powinien zawierać:

 • nazwisko i imiona,
 • imię ojca,
 • datę urodzenia,
 • numer ewidencyjny PESEL,
 • adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą,
 • adres zamieszkania wyborcy w kraju, tj. miejsce ujęcia w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą),
 • numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania.

Zgłoszenie takie powinno być złożone najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem wyborów.

Zobacz serwis: Czy można zagłosować poza miejscem zameldowania?

Obwody głosowania

Obwody głosowania za granicą są tworzone przez Ministra Spraw Zagranicznych w drodze rozporządzenia. Są dostępne w polskich placówkach konsularnych, delegaturach oraz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Obwody głosowania na polskich statkach morskich tworzy Minister Infrastruktury w formie rozporządzenia. Ich wykaz można uzyskać w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego i na stronie PKW.

Glosowanie korespondencyjne

Dotyczy tego samego kręgu osób, co głosowanie za granicą. Zamiar takiego głosowania należy zgłosić u konsula, w dowolnej formie. Zgłoszenie powinno zawierać wszystkie te dane, co zgłoszenie w sprawie wpisania do spisu wyborców. Należy je jednak złożyć najpóźniej w piętnastym dniu przed rozpoczęciem wyborów.

Zobacz też: Czy będzie możliwe głosowanie korespondencyjne?

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Dotyczy wyborców stale zamieszkałych w kraju, ale zamierzających głosować za granicą. Zaświadczenie uprawnia do głosowania w każdym obwodzie za granicą, w kraju, a także na polskim statku morskim. Wniosek o to zaświadczenie należy złożyć w dowolnej formie, w urzędzie gminy najpóźniej 2 dni przed rozpoczęciem wyborów .

Warto zwrócić uwagę, aby nie zgubić zaświadczenia o prawie do głosowania. Nie ma bowiem możliwości uzyskania kolejnego zaświadczenia.

Głosowanie na polskich statkach morskich

Dotyczy osób, które w dniu wyborów przebywają na polskim statku morskim. Aby wziąć udział w głosowaniu, należy złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców, do kapitana statku (chyba, że osoba posiada zaświadczenie o prawie do głosowania). Wniosek powinien zawierać:

 • nazwisko i imiona,
 • imię ojca,
 • datę urodzenia,
 • numer ewidencyjny PESEL lub numer ważnego polskiego paszportu
 • adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju lub adres zamieszkania wyborcy za granicą (odniesieniu do obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą).

Składa się go najpóźniej na 3 dni przed wyborami.

Warto pamiętać

Warto, więc zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności i terminów, by móc spełnić obywatelski obowiązek, jakim jest udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna

 • Kodeks wyborczy - ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r.,
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  REKLAMA

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku - kto może otrzymać? ZUS: Każdy kto zapłacił za pogrzeb – nie tylko rodzina. Jakich formalności trzeba dopełnić?

  ZUS informuje, że zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Mają do niego prawo nie tylko członkowie rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja, np. pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związek wyznaniowy, o ile udokumentują poniesione koszty pogrzebu. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS wypłacił niemal 354 tys. zasiłków pogrzebowych. 

  REKLAMA

  Od marca 2024 r. obowiązkowe podwyżki dla tysięcy Polaków. Niektórzy dostaną ponad 260,00 zł więcej bez składania wniosku.

  Na podwyżki mogą liczyć nie tylko pracownicy, którym uda się wynegocjować je z szefem. Co rok na wzrost wpływów oczekują także osoby, które otrzymują świadczenia długoterminowe z ZUS.

  1780,96 zł zamiast 1588,00 zł albo 1335,72 zł zamiast 1191,00 zł dostaną od 1 marca 2024 r. osoby uprawnione do renty alkoholowej. Sprawdź, komu należy się podwyżka.

  Renta alkoholowa podlega waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. osoby, które są do niej uprawnione, mogą więc liczyć na wzrost świadczenia. Jednak nie każdy dostanie tyle samo.

  REKLAMA