| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Jak głosują osoby niepełnosprawne?

Jak głosują osoby niepełnosprawne?

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych, tj. wyborach do Sejmu i Senatu. Warto zwrócić uwagę, na jakich zasadach głosują osoby niepełnosprawne.

Kodeks wyborczy określa zasady, według których zostanie przeprowadzone głosowanie, także głosowanie osób niepełnosprawnych. Każda osoba niepełnosprawna ma zagwarantowane prawo do udziału w wyborach oraz prawo do uzyskania informacji o nich.

Zadaj pytanie na: Forum

Informacje

Osoba niepełnosprawna powinna zostać poinformowana w drodze telefonicznej, mailowej bądź przez wyznaczonego urzędnika o okręgu wyborczym, lokalu wyborczym, terminie i godzinie wyborów, warunkach głosowania, itp. Także wyniki głosowania powinny być ogłoszone w sposób umożliwiający niepełnosprawnym zapoznanie się z nimi.

Zobacz również: Czy będzie możliwe głosowanie korespondencyjne?

Pełnomocnik

Osoba niepełnosprawna (posiadająca orzeczenie o znacznym lub całkowitym stopniu niepełnosprawności) a także osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ukończyła 75 lat może wziąć udział w głosowaniu przez pełnomocnika. Wniosek o ustanowienie pełnomocnictwa do głosowania wnosi się do wójta gminy najpóźniej 10 dni przed wyborami. Udzielone pełnomocnictwo można cofnąć, najpóźniej na dwa dni przed wyborami. Funkcje pełnomocnika może pełnić wyborca wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie.

Można być pełnomocnikiem dwóch osób jednocześnie – np. matki i ojca.

Głosowanie korespondencyjne

Chęć udziału w głosowaniu w drodze korespondencyjnej należy zgłosić. Można tego dokonać w dowolnej formie: ustnie, pisemnie, telefonicznie. Osoby te zagłosują we własnym domu, na dostarczonej karcie. Pakiet wyborczy wyborca otrzyma maksymalnie na siedem dni przed wyborami. Pakiet zawiera: kopertę zwrotną, kartę lub karty do głosowania, kopertę na kartę lub karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a.

Jest to nowa możliwość, która została wprowadzona Kodeksem wyborczym.

Głosowanie korespondencyjne dotyczy osób, które posiadają orzeczenie o znacznym lub całkowitym stopniu niepełnosprawności. Nie obejmuje to osób niepełnosprawnych głosujących w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach śledczych.

Nie można brać udziału w wyborach jednocześnie korespondencyjnie i przez pełnomocnika.

Podstawa prawna:

Ustawa z 2 stycznia 2011 roku - Kodeks wyborczy.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »