REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedterminowe wybory parlamentarne

Aleksandra Pajewska
Przedterminowe wybory parlamentarne
Przedterminowe wybory parlamentarne
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedterminowe wybory parlamentarne to opcja przewidziana przez Konstytucję. Czy w 2014 roku, w związku z aferą podsłuchową, Prezydent RP skorzysta z możliwości zarządzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych?

Zgodnie z art. 98 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483) organem uprawnionym do zarządzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w Polsce jest Prezydent.

REKLAMA

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Wcześniejsze wybory parlamentarne

Do przedterminowych wyborów parlamentarnych może dojść w trzech sytuacjach. Po pierwsze, w sytuacji gdy Sejm podejmie uchwałę o skróceniu kadencji. Uchwała musi zostać podjęta przez 2/3 ustawowej liczby posłów (potrzebnych jest więc co najmniej 307 głosów). Skrócenie kadencji Sejmu skutkuje automatycznie skróceniem kadencji Senatu. Po drugie, gdy Prezydent nie dotrzyma ustawy budżetowej w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia projektu ustawy Sejmowi. Wówczas Prezydent ma wtedy 14 dni na zdecydowanie o skróceniu kadencji Sejmu. Trzecia – ostatnia sytuacja to przypadek nie wyłonienia nowej Rady Ministrów.

Zobacz również: Powszechne głosowanie korespondencyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Data przedterminowych wyborów

REKLAMA

Data przedterminowych wyborów parlamentarnych powinna przypadać na dzień wypadający nie później niż w ciągu 45 dni od dnia zarządzenia skrócenia kadencji Sejmu. Prezydent Rzeczypospolitej zwołuje pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu nie później niż na 15 dzień po dniu przeprowadzenia wyborów.

Warto mieć na uwadze, że na najbliższe wybory terminowe, związane z upływem kadencji Sejmu i Senatu mają odbyć się w październiku 2015 roku. Realnie możliwe terminy to 11, 18, 25 października 2015 roku. Do końca czteroletniej kadencji pozostał więc jeszcze ponad rok.

Przedterminowe wybory parlamentarne 2014

Przedterminowe wybory parlamentarne mogą być jednym ze skutecznych sposobów zażegania konfliktów politycznych. Możliwość wcześniejszych wyborów parlamentarnych jest brana pod uwagę w związku z tzw. aferą podsłuchową. Dotyczy ona sfinansowania deficytu budżetowego przez Narodowy Bank Polski. NBP miałby również pomóc obecnemu rządowi wygrać kolejne wybory. W tym kontekście może dojść do uchwały Sejmu o skróceniu kadencji (samorozwiązanie Sejmu) a tym samym do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Z przedterminowymi wyborami parlamentarnymi mieliśmy do czynienia w 21 października 2007 roku w związku z uchwałą Sejmu o skróceniu kadencji.

Czy do urn pójdziemy w październiku 2015 roku, czy też będziemy mogli zagłosować na przedstawicieli Sejmu (posłów) i Senatu (senatorów) wcześniej, w przedterminowych wyborach parlamentarnych? Inne scenariusze rozwiązania trudnej sytuacji politycznej to m.in.: odbudowa zaufania dla rządu (wotum zaufania dla premiera), wymiana szefa rządu.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA