| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Przedterminowe wybory parlamentarne

Przedterminowe wybory parlamentarne

Przedterminowe wybory parlamentarne to opcja przewidziana przez Konstytucję. Czy w 2014 roku, w związku z aferą podsłuchową, Prezydent RP skorzysta z możliwości zarządzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych?

Zgodnie z art. 98 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483) organem uprawnionym do zarządzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w Polsce jest Prezydent.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Wcześniejsze wybory parlamentarne

Do przedterminowych wyborów parlamentarnych może dojść w trzech sytuacjach. Po pierwsze, w sytuacji gdy Sejm podejmie uchwałę o skróceniu kadencji. Uchwała musi zostać podjęta przez 2/3 ustawowej liczby posłów (potrzebnych jest więc co najmniej 307 głosów). Skrócenie kadencji Sejmu skutkuje automatycznie skróceniem kadencji Senatu. Po drugie, gdy Prezydent nie dotrzyma ustawy budżetowej w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia projektu ustawy Sejmowi. Wówczas Prezydent ma wtedy 14 dni na zdecydowanie o skróceniu kadencji Sejmu. Trzecia – ostatnia sytuacja to przypadek nie wyłonienia nowej Rady Ministrów.

Zobacz również: Powszechne głosowanie korespondencyjne

Data przedterminowych wyborów

Data przedterminowych wyborów parlamentarnych powinna przypadać na dzień wypadający nie później niż w ciągu 45 dni od dnia zarządzenia skrócenia kadencji Sejmu. Prezydent Rzeczypospolitej zwołuje pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu nie później niż na 15 dzień po dniu przeprowadzenia wyborów.

Warto mieć na uwadze, że na najbliższe wybory terminowe, związane z upływem kadencji Sejmu i Senatu mają odbyć się w październiku 2015 roku. Realnie możliwe terminy to 11, 18, 25 października 2015 roku. Do końca czteroletniej kadencji pozostał więc jeszcze ponad rok.

Przedterminowe wybory parlamentarne 2014

Przedterminowe wybory parlamentarne mogą być jednym ze skutecznych sposobów zażegania konfliktów politycznych. Możliwość wcześniejszych wyborów parlamentarnych jest brana pod uwagę w związku z tzw. aferą podsłuchową. Dotyczy ona sfinansowania deficytu budżetowego przez Narodowy Bank Polski. NBP miałby również pomóc obecnemu rządowi wygrać kolejne wybory. W tym kontekście może dojść do uchwały Sejmu o skróceniu kadencji (samorozwiązanie Sejmu) a tym samym do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Z przedterminowymi wyborami parlamentarnymi mieliśmy do czynienia w 21 października 2007 roku w związku z uchwałą Sejmu o skróceniu kadencji.

Czy do urn pójdziemy w październiku 2015 roku, czy też będziemy mogli zagłosować na przedstawicieli Sejmu (posłów) i Senatu (senatorów) wcześniej, w przedterminowych wyborach parlamentarnych? Inne scenariusze rozwiązania trudnej sytuacji politycznej to m.in.: odbudowa zaufania dla rządu (wotum zaufania dla premiera), wymiana szefa rządu.

Polecamy serwis: Wybory parlamentarne 2015

Podstawa prawna:

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »