reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Aby mieć szansę, by w zbliżających się wyborach parlamentarnych w 2015 roku, zasiąść w obwodowej komisji wyborczej, musimy zgłosić się do komitetu wyborczego. Nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków, poza jednym – należy być wpisany do stałego rejestru wyborców.

Kto może zostać członkiem komisji wyborczej?

Żadne przepisy nie określają, jakie wymagania powinni spełniać kandydaci na członków komisji wyborczej. Aby nim zostać nie trzeba spełniać żadnych konkretnych warunków, poza koniecznością zamieszkiwania na obszarze danej gminy i bycia, w związku z tym, objętym rejestrem wyborców danej gminy.

Zadaj pytanie na: Forum

Czym jest obwodowa komisja wyborcza?

Obwodowa komisja wyborcza to organ składających się z 6-8 osób, których zadaniem jest, po pierwsze, przeprowadzenie głosowania w obwodzie. Ponadto, są oni powołani w celu czuwania nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania. Po zakończeniu wyborów ustalają wynik głosowania w obwodzie, a następnie podają go do publicznej wiadomości i przesyłają do właściwej komisji wyborczej.

W przypadku wyborów parlamentarnych, obwodowa komisja wyborcza powinna zostać powołana przez wójta najpóźniej w 21 dniu przed dniem wyborów.

Zobacz również: Czy można zagłosować poza miejscem zameldowania?

Jak zostać członkiem komisji?

Aby zostać członkiem komisji wyborczej, należy zgłosić się do komitetu wyborczego. Pełnomocnik komitetu zgłasza do urzędów gmin listę osób, które będą zasiadać w obwodowych komisjach wyborczych.Pełnomocnik wyborczy może zgłosić tylko po jednym kandydacie do każdej obwodowej komisji wyborczej na obszarze danego okręgu wyborczego. Zgłoszenia członka komisji wyborczej w wyborach parlamentarnych dokonuje się najpóźniej w 23 dniu przed dniem wyborów. Jeżeli do składu danej komisji wyborczej zostaną zgłoszeni kandydaci w liczbie przekraczającej dopuszczalny skład komisji, wówczas ustala się go w drodze publicznego losowania przeprowadzonego przez wójta.

Na pierwszym posiedzeniu obwodowa komisja wyborcza wybiera spośród siebie przewodniczącego i jego zastępcę. Następnie, ustalony skład komisji podaje się do publicznej wiadomości.

Kiedy wygasa członkostwo w komisji wyborczej?

Choć, aby zostać członkiem komisji wyborczej nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków, w pewnych przypadkach członkostwo w komisji wyborczej wygasa. Dzieje się tak w razie:

  1. zrzeczenia się członkostwa;
  2. pełnienia funkcji członka komisji w więcej niż jednej obwodowej komisji wyborczej;
  3. śmierci członka komisji;
  4. utraty prawa wybierania;
  5. braku wpisu w stałym rejestrze wyborców;
  6. odwołania (co może dokonać wójt w razie niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków przez członka komisji).

Członkowie komisji wyborczych mogą liczyć na diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów oraz zryczałtowane diety za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2015

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2015 r.?/ fot. Fotolia
Jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2015 r.?/ fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama