REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Marta Wrzosek
Jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2015 r.?/ fot. Fotolia
Jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2015 r.?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby mieć szansę, by w zbliżających się wyborach parlamentarnych w 2015 roku, zasiąść w obwodowej komisji wyborczej, musimy zgłosić się do komitetu wyborczego. Nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków, poza jednym – należy być wpisany do stałego rejestru wyborców.

Kto może zostać członkiem komisji wyborczej?

Żadne przepisy nie określają, jakie wymagania powinni spełniać kandydaci na członków komisji wyborczej. Aby nim zostać nie trzeba spełniać żadnych konkretnych warunków, poza koniecznością zamieszkiwania na obszarze danej gminy i bycia, w związku z tym, objętym rejestrem wyborców danej gminy.

REKLAMA

Zadaj pytanie na: Forum

Czym jest obwodowa komisja wyborcza?

Obwodowa komisja wyborcza to organ składających się z 6-8 osób, których zadaniem jest, po pierwsze, przeprowadzenie głosowania w obwodzie. Ponadto, są oni powołani w celu czuwania nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania. Po zakończeniu wyborów ustalają wynik głosowania w obwodzie, a następnie podają go do publicznej wiadomości i przesyłają do właściwej komisji wyborczej.

W przypadku wyborów parlamentarnych, obwodowa komisja wyborcza powinna zostać powołana przez wójta najpóźniej w 21 dniu przed dniem wyborów.

Zobacz również: Czy można zagłosować poza miejscem zameldowania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zostać członkiem komisji?

Aby zostać członkiem komisji wyborczej, należy zgłosić się do komitetu wyborczego. Pełnomocnik komitetu zgłasza do urzędów gmin listę osób, które będą zasiadać w obwodowych komisjach wyborczych.Pełnomocnik wyborczy może zgłosić tylko po jednym kandydacie do każdej obwodowej komisji wyborczej na obszarze danego okręgu wyborczego. Zgłoszenia członka komisji wyborczej w wyborach parlamentarnych dokonuje się najpóźniej w 23 dniu przed dniem wyborów. Jeżeli do składu danej komisji wyborczej zostaną zgłoszeni kandydaci w liczbie przekraczającej dopuszczalny skład komisji, wówczas ustala się go w drodze publicznego losowania przeprowadzonego przez wójta.

Na pierwszym posiedzeniu obwodowa komisja wyborcza wybiera spośród siebie przewodniczącego i jego zastępcę. Następnie, ustalony skład komisji podaje się do publicznej wiadomości.

Kiedy wygasa członkostwo w komisji wyborczej?

Choć, aby zostać członkiem komisji wyborczej nie trzeba spełniać żadnych szczególnych warunków, w pewnych przypadkach członkostwo w komisji wyborczej wygasa. Dzieje się tak w razie:

 1. zrzeczenia się członkostwa;
 2. pełnienia funkcji członka komisji w więcej niż jednej obwodowej komisji wyborczej;
 3. śmierci członka komisji;
 4. utraty prawa wybierania;
 5. braku wpisu w stałym rejestrze wyborców;
 6. odwołania (co może dokonać wójt w razie niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków przez członka komisji).

Członkowie komisji wyborczych mogą liczyć na diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów oraz zryczałtowane diety za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji.

Zobacz serwis: Wybory parlamentarne 2015

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

  Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  REKLAMA

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  REKLAMA

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA