REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, BHP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rewolucyjne zmiany w zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym w 2020 r.

Od 2020 roku ma obowiązywać okres wyczekiwania w przypadku zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego – taki zapis znalazł się w przyjętym przez rząd wieloletnim planie finansowym.

Kontrolne badania lekarskie a urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim - GIP

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy kontrolne badania lekarskie nie muszą być wykonane przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego bezpośrednio po długiej chorobie. Analogiczna sytuacja dotyczy wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim lub rodzicielskim. Czy pracownik może pójść na badania kontrolne pierwszego dnia pracy po urlopie wypoczynkowym?

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS z tytułu wypadku przy pracy - kwoty od kwietnia 2019 r.

W przypadku wypadku przy pracy ZUS wypłaca jednorazowe odszkodowanie, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. Jaka jest nowa kwota jednorazowego odszkodowania od kwietnia 2019 r.? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

Poprawa praw pracowników i warunków pracy w całej Europie

Unia Europejska wprowadziła zbiór przepisów dotyczących równouprawnienia kobiet i mężczyzn, poprawy warunków pracy, takich jak czas pracy czy delegowanie pracowników.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim - kontrolne badania lekarskie

Urlop wypoczynkowy wykorzystywany bezpośrednio po rodzicielskim rodzi pytanie kiedy należy odbyć kontrolne badania lekarskie. Czy przed urlopem wypoczynkowym, w trakcie, a może już po powrocie do pracy?

Czy można obniżyć wynagrodzenie pracownikowi służby bhp

Zatrudniamy dwóch pracowników służby bhp w pełnym wymiarze czasu pracy. Stan zatrudnienia pracowników w naszej spółce wynosi ok. 800 osób. Ponieważ pracownicy służby bhp wywiązują się ze swoich obowiązków w czasie krótszym niż 8 godzin dziennie, rozważamy przydzielenie im dodatkowych obowiązków związanych z prowadzeniem spraw kadrowo-płacowych. Pracownicy służby bhp odmawiają jednak wykonywania tych zadań, argumentując, że nie należą one do zakresu obowiązków służby bhp. Czy w takim przypadku możemy wręczyć tym pracownikom wypowiedzenia zmieniające obniżające ich etat i wysokość wynagrodzenia?

Posiłki i napoje profilaktyczne dla pracowników – nowe sposoby zapewnienia prawa?

Posiłki i napoje profilaktyczne zgodnie z przepisami BHP należą się pracownikom wykonującym pracę w szczególnie uciążliwych warunkach. Powstał projekt rozporządzenia wprowadzający nowe sposoby zapewniania przez pracodawcę tego prawa. Pracodawca będzie mógł korzystać z takich usług jak catering.

Ciąża a zwolnienie z pracy - co zrobić, aby uzyskać zasiłek?

Ciąża nie zawsze chroni przed zwolnieniem z pracy. Kodeks pracy przewiduje przypadki, kiedy pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy z ciężarną. Co zrobić, aby mimo zwolnienia z pracy w trakcie trwania ciąży otrzymać zasiłek?

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy od 4 maja 2019 r. (RODO) – część III

Dnia 4 maja 2019 r. wchodzi w życie zmiana Kodeksu pracy dotycząca możliwości żądania przez pracodawcę od kandydata do pracy orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do wykonywania pracy oraz skierowania na badania lekarskie będącego podstawą wydania tego orzeczenia.

Choroba pracownika a zwolnienie z pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim wyklucza możliwość rozwiązania z nim umowy. Czy jeśli choroba trwa zbyt długo bądź pracownik bardzo często korzysta ze zwolnień lekarskich, pracodawca może go zwolnić?

Odzież robocza – czy można ją prać w domu?

Odzieży roboczej należy, zgodnie z zasadami BHP, używać przy wykonywaniu określonych zawodów. Dotyczy to m.in. lokali gastronomicznych, stołówek, przetwórni żywności, domów opieki nad osobami starszymi, miejsc opieki nad małymi dziećmi czy placówek służby zdrowia. Czy odzież roboczą można prać w domu?

System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy wg ISO 45001:2018

W marcu 2018 została opublikowana pierwsza w historii międzynarodowa norma w zakresie systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy ISO 45001. Norma ta zastępuje dotychczasowe normy w zakresie systemu zarządzania BHP tj. polską normę PN-N 18001:2004 i brytyjską normę BS OHSAS 18001:2007.

BHP - nowe rozporządzenie o wózkach jezdniowych

Nowe rozporządzenie o wózkach jezdniowych wprowadza pojęcie organizatora prac, konieczność pisemnego polecenia prac oraz zobowiązuje do opracowania instrukcji bezpieczeństwa prac transportowych.

Prace szczególnie niebezpieczne - definicja, obowiązki pracodawcy

Definicję i wykaz prac szczególnie niebezpiecznych zawiera rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Do takich prac zalicza się m.in. pracę na budowie i na wysokości. Wykaz zawarty w przepisach rozporządzenia stosuje się jako wytyczną. Do obowiązków pracodawcy należy zdefiniowanie prac szczególnie niebezpiecznych oraz ustalenie zasad ich prowadzenia.

Powstanie Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości?

Eksperci działający przy Pracodawcach RP przygotowują Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości. Celem nowego dokumentu ma być zmniejszenie liczby wypadków przy pracy.

Statystyczna karta wypadku przy pracy 2019 – nowy wzór

Statystyczna karta wypadku przy pracy przekazywana jest przez pracodawcę do GUS. Zgodnie z obowiązkiem deregulacji używania pieczęci przez pracodawców następuje konieczność unormowania nowego wzoru statystycznej karty wypadku przy pracy. Powstał projekt rozporządzenia wprowadzający nowy druk oraz zmiany w objaśnieniach podstawowych pojęć.

Zdrowe oświetlenie w biurze

Co powinni wiedzieć pracodawcy, by stworzyć dla pracowników zdrowe oświetlenie w biurze? Światło docierające do pracowników powinno nie tylko być przyjazne dla ich oczu ale także ma pozytywnie wpływać na ich koncentrację.

Karta szkolenia wstępnego i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp – nowe wzory

Nowe wzory karty szkolenia wstępnego i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Rezygnuje się z konieczności stosowania pieczątek przez pracodawców. Nowe wzory najprawdopodobniej zaczną obowiązywać jeszcze w 2019 r.

Mniej obowiązków bhp dla pracodawców zatrudniających do 50 osób

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie istotna nowelizacja przepisów bhp, która zwalnia pracodawców z obowiązku zapewnienia okresowych szkoleń w dziedzinie bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych w niektórych przedsiębiorstwach, a także umożliwia pracodawcom zatrudniającym do 50 pracowników samodzielne wykonywanie zadań służby bhp przy zachowaniu odpowiednich wymogów. Nie jest to jedyna zmiana w obszarze służby bhp.

Odzież ciepłochronna - co nowego w normie 342?

W ubiegłym roku norma PN-EN 342:2018-01 zastąpiła normę PN-EN 342:2006, PN-EN 342:2006/AC:2008. Norma ta określa wymagania oraz metody badań dla zestawów odzieży (tj. ubrań dwuczęściowych i kombinezonów) w celu ustalenia skuteczności ich ochrony przed zimnym środowiskiem, charakteryzowanym jako łączne występowanie wilgotności, wiatru oraz temperatury poniżej -5°C. O czym należy pamiętać?

Jak przeprowadzać kontrolę bhp telepracownika

Pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę w zakresie bhp w przypadku telepracy wykonywanej w domu pracownika. Czy obowiązkiem pracodawcy jest również przeprowadzenie u telepracownika odrębnej oceny warunków pracy, o której mowa w przepisach w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy wystarczy przeprowadzenie jednej z tych kontroli?

Choroba w okresie przyjmowanym do obliczenia wynagrodzenia urlopowego

Jak powinny wyglądać przykładowe obliczenie wynagrodzenia urlopowego dla pracownika samorządowego, który w ubiegłym miesiącu chorował? Pracownik ten otrzymuje premię regulaminową (zmienną we wszystkich 12 miesiącach) oraz dodatek za pracę w porze nocnej.

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy 2019

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy najprawdopodobniej jeszcze w 2019 r. ulegnie zmianie. Pobierz wzór protokołu z załącznika do projektu nowego rozporządzenia. Sprawdź, co się w nim zmieni w 2019 r.

Apel PIP ws. szczepień pracowników

Państwowa Inspekcja Pracy zaapelowała do pracodawców i przedsiębiorców o podjęcie działań organizacyjnych i profilaktycznych w celu ograniczenia ryzyka zachorowania na odrę wśród osób pracujących.

Likwidacja obowiązku okresowych szkoleń bhp od 1 stycznia 2019 r.

Od początku 2019 r. uległy ograniczeniu obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. Obecnie szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS

Pracownica od 18 grudnia 2018 r. do 6 stycznia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Otrzymała wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%. W lutym 2019 r. wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie, ale już opatrzone kodem B. Pracownica twierdzi, że wcześniejsza niezdolność również przypadła w okresie ciąży, i domaga się wyrównania. Czy mamy obowiązek wypłacić wyrównanie i skorygować dokumenty do ZUS za grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r.?

Urlop ojcowski i okres choroby a prawo do trzynastki

Kiedy pracownik nabędzie prawo do trzynastki? Czy urlop ojcowski lub zwolnienie lekarskie spowodują utratę tego prawa?

Ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy - najważniejsze informacje, przykłady

Ubezpieczenie chorobowe może zapewnić zleceniobiorcy - po spełnieniu ustawowych warunków - prawo do świadczeń na wypadek choroby, macierzyństwa lub konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Czy składka chorobowa za zleceniobiorcę zawsze jest dobrowolna?

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2018 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2018 r.

Wyższa płaca minimalna to także wyższe zasiłki 2019

Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2250 zł. Wysokość płacy minimalnej ma wpływ na wysokość zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy macierzyńskiego.

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2019 roku

W 2019 r. weszły w życie nowe regulacje prawne, które zwiększają zakres działań inspekcji pracy. PIP zapowiada liczne kontrole i działania prewencyjne. Kogo skontroluje PIP w 2019 roku?

Bezpieczeństwo pracy w kopalniach - poprawa przepisów i szkoleń

Bezpieczeństwo pracy w kopalniach wymaga poprawy przepisów i ulepszenia szkoleń z zakresu BHP. Należy zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy, w konsekwencji których górnicy tracą życie lub odnoszą ciężkie obrażenia.

Choroba pracownika na przełomie roku

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Zdarza się, że na przełomie roku pracownicy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Co zrobić w takiej sytuacji?

Choroba przedsiębiorcy - co z zasiłkiem, jaki wniosek

Przedsiębiorcy, który opłaca składkę chorobową, przysługuje prawo do otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać zasiłek potrzebny jest wniosek.

Zmiany 2019 - BHP, kontrole z ZUS i nowe obowiązki PIP

W 2019 r. wejdą w życie zmiany dotyczące szkoleń okresowych BHP, pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę, usprawnienia kontroli niezdolności do pracy z ZUS oraz nowych obowiązków PIP.

Zmiany w BHP 2019 - szkolenia okresowe i służba BHP

Zmiany w BHP dotyczące szkolenia okresowego pracowników oraz pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Pracownicy administracyjno-biurowi nie będą musieli odbywać szkoleń okresowych. Zwiększy się katalog pracodawców mogących pełnić funkcję służby BHP. Sprawdź, kiedy nie będzie obowiązku przeprowadzania szkoleń oraz którzy pracodawcy będą mogli wykonywać zadania służby bhp.

Kogo skontroluje PIP w 2019

W 2019 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzić liczne kontrole m.in. w budownictwie, przemyśle spożywczym, leśnictwie. Szczególną uwagą PIP objęte będą obszary prawnej ochrony pracy i związane z bezpieczeństwem oraz ochroną życia i zdrowia pracowników.

Jakie obowiązki w zakresie bhp mają pracodawcy w przypadku wykonywania przez pracowników pracy zdalnej

Przepisy prawa pracy nie regulują warunków oraz zasad wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych zdalnie poza zakładem pracy. Tym samym pracodawca nie ma żadnych szczególnych obowiązków z zakresu bhp wobec takich pracowników. Ze względu na brak kompetencji kontrolnych pracodawcy w przypadku zatrudniania pracowników pracujących zdalnie można uzyskiwać od nich oświadczenia, że miejsce, w którym świadczą pracę, spełnia wymagania bhp.

Papierowe zwolnienie lekarskie - co zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Pacjent, który otrzymał papierowe zwolnienie lekarskie, nie może ponosić tego negatywnych konsekwencji. Co zrobić, jeśli lekarz nie wystawił elektronicznego zwolnienia lekarskiego? Czy taka osoba otrzyma zasiłek chorobowy?

Co zrobić, jeśli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na papierze po 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej. Czy pacjenci, którzy otrzymali od lekarza zaświadczenie lekarskie w formie papierowej, mają się czego obawiać?

Rada Ochrony Pracy - plan prac na 2019 r.

Zdaniem Pracodawców RP Rada Ochrony Pracy jako organ nadzoru nad warunkami pracy oraz działalnością PIP w roku 2019 powinna skupić się m.in. na systemie szkoleń z zakresu BHP, pracy na wysokości, służbie medycyny pracy, pracy osób 50+ w mikroklimacie gorącym oraz sprecyzowaniu katalogu rozwiązań mających na celu zapewnienie pracownikom posiłków profilaktycznych.

Wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał informacje o wskaźniku waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.

ZUS przedstawił informację odnośnie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r. Ile wynosi?

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy w przypadku przedsiębiorcy? Po wystawieniu elektronicznego zwolnienia lekarskiego automatycznie zostaje ono przekazane do ZUS. Przedsiębiorca nie otrzyma jednak zasiłku z urzędu. Musi złożyć w tym celu stosowne dokumenty. Jaki druk należy złożyć do ZUS?

E-ZLA dla rolników od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. rolnicy otrzymają e-ZLA. Oznacza to, iż nie będą musieli dostarczać zaświadczeń lekarskich do KRUS.

Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby dostać zasiłek chorobowy

Od 1 grudnia 2018 r. będą obowiązywały elektroniczne zwolnienia lekarskie, co oznacza, że przedsiębiorca nie będzie musiał dostarczyć zwolnienia do ZUS. Jednak, aby otrzymać zasiłek chorobowy należy złożyć wniosek.

Nowe przepisy bhp przy obsłudze żurawi

Nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących zostało podpisane. Wprowadza ono obowiązkową instrukcję bezpieczeństwa prac transportowych.

Zasiłek macierzyński dla mam prowadzących własną firmę

Urlop macierzyński nie budzi większych wątpliwości w przypadku osób, które zatrudnione są na umowę o pracę. Natomiast zupełnie inna sytuacja jest z urlopem macierzyńskim przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

RODO w BHP

Od 25 maja 2018 roku regulacje RODO mają zastosowanie w działach personalnych i służby BHP. Stosowanie tych przepisów nadal budzi wiele wątpliwości.

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia 2018/2019

ZUS wyjaśnia co trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego e-ZLA ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego z urzędu. Jak złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku?

REKLAMA