reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Powstanie Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości?

Powstanie Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości?

Eksperci działający przy Pracodawcach RP przygotowują Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości. Celem nowego dokumentu ma być zmniejszenie liczby wypadków przy pracy.

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy, działający przy Pracodawcach RP, opracowuje Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości. Dokument, zawierający zbiór dobrych praktyk, ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków. Tylko w 2017 roku doszło do 57 wypadków śmiertelnych.

- W tym obszarze jest jeszcze sporo do zrobienia, biorąc pod uwagę statystyki, które z roku na rok utrzymują się. Dokument będzie obejmował zagadnienia ochron zbiorowych, dostępu linowego, pracy na rusztowaniach i środków ochrony indywidualnej z podkreśleniem zagadnienia szkoleń - mówi Rafał Hrynyk, specjalista ds. Regulacji i relacji z administracją publiczną w 3M Polska.

Praca na wysokości jest zaliczana do prac szczególnie niebezpiecznych. Z tego względu jej organizacja wymaga przestrzegania wielu wymogów i zasad. Skutki błędów popełnianych w trakcie tego typu prac mogą być niezwykle dramatyczne. Upadek z dużej wysokości często kończy się bardzo poważnymi obrażeniami ciała, a nawet śmiercią. Każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy na wysokości musi zostać zapoznany z ryzykiem, które niesie za sobą ten rodzaj pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości - odtwórz >>>

Analiza przepisów prawa w zakresie pracy na wysokości jest tylko z pozoru jasna. Sama liczba aktów prawnych regulujących tę problematykę nastręcza wielu problemów interpretacyjnych. Dlatego też bardzo ważne było usystematyzowanie problemu w formie czytelnego i przystępnego zbioru dobrych praktyk, niebędącego kolejnym dokumentem powielającym skomplikowane regulacje prawne.

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy będzie kontynuował działania mające na celu propagowanie dobrych praktyk w zakresie pracy na wysokości. Ponadto konieczne jest budowanie świadomości kadry zarządzającej, że zagwarantowanie bezpiecznych warunków pracy wpływa nie tylko na zdrowie pracowników, ale i osiąganie lepszych wyników finansowych firmy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama