REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz waloryzacji emerytur. Komu ZUS podwyżkę wysłał już w piątek 1.03.2024 a komu 25 marca, kiedy ZUS przyspieszy wypłatę

Emerytury po podwyżce waloryzacyjnej w marcu ZUS wyśle w siedmiu terminach - od 1 do 25 marca
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS stosuje precyzyjny kalendarz dni, w których wypłaca emerytury, renty i inne świadczenia. To siedem wybranych numerycznie dni miesiąca. Decyzja, w który dzień dostaniemy emeryturę zapada przy rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu świadczenia w określonej wysokości.

Obowiązuje przy tym zasada, że jeśli wskazany w decyzji dzień wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, emerytura jest wypłacana wcześniej, ostatniego dnia roboczego przed tym dniem wolnym.

REKLAMA

Kto już dostał zwaloryzowaną emeyturę, a kto poczeka na nią jeszcze od połowy marca

REKLAMA

Z przypadkiem wcześniejszej wypłaty podwyższonej emerytury będziemy mieli też do czynienia w marcu 2024. Konkretnie, ci emeryci, dla których dniem wypłaty emerytury jest 10 dzień miesiąca, emeryturę z podwyżką dostaną już w piątek 8 marca.

W przypadku waloryzacji marcowej emerytur obowiązuje zasada, że zwiększona o waloryzację emerytura wypłacana jest po raz pierwszy tego dnia, w którym standardowo ZUS przelewa na konto emeryta lub wysyła przekazem pocztowym na wskazany przez niego adres comiesięczną emeryturę

Oto terminy wypłat po raz pierwszy emerytur powiększonych o waloryzację wskaźnikiem 1,1212:

 • 1 marca w piątek.
 • 5 marca we wtorek
 • 6 marca w środę
 • 10 marca w niedzielę, emerytury ZUS przeleje lub wyśle w piątek 8 marca
 • 15 marca w piątek
 • 20 marca w środę
 • 25 marca w poniedziałek.

Wszystko o waloryzacji emerytur w marcu 2024 roku

Waloryzacja emerytur i rent jest przeprowadzana z urzędu – nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną teraz o 12,12 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ZUS waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, czyli m.in. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Obejmuje ona również dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Jak wyjaśnia ZUS, świadczenie w wysokości, która przysługiwała na koniec lutego danego roku, jest mnożone przez wskaźnik waloryzacji. Zależy on od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok powiększonej o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W marcu 2024 roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo. Ostateczna wysokość wskaźnika została opublikowana w komunikacie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (link do strony zewnętrznej) i wynosi 112,12 proc.

Od 1 marca 2024 ZUS waloryzuje też inne świadczenia - jakie?

Jak komunikuje ZUS, waloryzacja wpłynie na wzrost m.in.:

 • najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej – z 1588,44 zł do 1780,96 zł,
 • najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – po waloryzacji wyniesie 1335,72 zł,
 • kwoty granicznej, której przekroczenie odbiera całkowicie prawo do świadczenia uzupełniającego (tzw. 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji) – po waloryzacji zwiększy się do 2419,33 zł,
 • świadczenia honorowego dla stulatków – osoby, które swoje setne urodziny będą obchodzić po 29 lutego tego roku, otrzymają 6246,13 zł miesięcznie,
 • dodatku dla sieroty zupełnej – z 553,30 zł do 620,36 zł,
 • dodatku pielęgnacyjnego i dodatku za tajne nauczenie – z 294,39 zł do 330,07 zł,
 • dodatku pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji – z 441,59 zł do 495,11 zł,
 • ryczałtu energetycznego – z 255,17 zł do 299,82 zł.

Aby każde z tych świadczeń zostało zwaloryzowane, podobnie jak w przypadku emerytur i rent nie trzeba składać wniosków – odbywa się to automatycznie.

Każdy emeryt i rencista, który na 29 lutego miał prawo do wypłaty świadczenia z ZUS, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojej emerytury lub renty. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury.

Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Nero11
  2024-02-29 18:59:28
  Piszecie bzdury wskaźnik rewolazacji wynosi 11,3 procenta.Znowusz oszukano emerytuw. Chyba emeryci dołącza do strajkujących rolników.
  13
  pokażodpowiedzi (2)
 • Alleluja
  2024-02-29 21:20:32
  Komuś trzeba zabrać, żeby komuś dać. Dano biednym nauczycielom, policjantom,wojskowym, a zabrano emerytom. Janosik zabierał bogatym, dawał biednym. W dzisiejszych czasach nasze Janosiki robią odwrotnie....
  12
 • Siwy 57
  2024-02-29 13:10:10
  Czy można zmienić datę otrzymywania emerytury, zamiast 25 na wcześniejszą, czym są podyktowane terminy otrzymywania emerytur ?
  15
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nina
  2024-03-01 20:18:49
  A ile niby zyska emeryt z niską emerytura jemu 13 i14 ratują życie.Znowu ci najsłabsi będą najbardziej pokrzywdzeni.Jezeli chodzi o zwolnienie aktywnych zawodowo emerytów to zwolnieni że składki rentowej nie będą mogli ponownie przeliczyć emerytury żeby zyskać i niech mi ktoś powie co jest w tych działaniach mądrego
  3
 • Kazek
  2024-03-01 09:49:44
  Błąd w tekście informacji: jeśli "1 marca - w piątek", to ."5 marca" - nie w poniedziałek, a we wtorek.
  2
 • Złodzieje
  2024-03-01 15:44:05
  Reklama dla złodzieji z rządu i nie rządu
  15
 • Beti
  2024-03-01 06:52:11
  Emerytom to wciaz malo ...
  46
  pokażodpowiedzi (2)
 • Jork
  2024-03-01 08:21:18
  Kiedy jest 5 marca ?
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • gruby
  2024-03-03 16:37:54
  Troche inaczej Zus traktuje pierwszy termin marca bo przelewa emeryture 29/lutego i nie ma w niej uwzglednionej rewaloryzacji .
  0
 • pomorzakmorski
  2024-03-04 04:46:35
  Błąd-5.03 jest we wtorek,6.03 w środę.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Polacy od dawna kupują domy i apartamenty w Hiszpanii, a teraz modnym kierunkiem stałą się Dominikana. Ile to kosztuje i czy warto

Polacy coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości położonej poza granicami naszego kraju. Szukamy przede wszystkim miejsc atrakcyjnych cenowo i lokalizacyjnie. Króluje więc Hiszpania, ale zainteresowanie zaczynają wzbudzać również bardziej egzotyczne kierunki, teraz na przykład – Dominikana.

Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

REKLAMA

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

REKLAMA

Komunikacja miejska może być tańsza dzięki rosnącym wpływom reklamowym

Komunikacja miejska wróciła do łask i korzysta z niej na co dzień zdecydowana większość Polaków, a młodzi niemal w komplecie. Częściej niż oglądamy telewizję, słuchamy radia i niemal równie często jako sięgamy po Internet.

Wszyscy powinni płacić jednakowy podatek, tak uważa większość Polaków. A zdecydowana większość podatków nie rozumie

Trzech na czterech Polaków zgodnych jest co do jednego: system podatkowy w Polsce jest niezrozumiały, skomplikowany i – być może właśnie dlatego – niesprawiedliwy. Z podatków VAT i PIT są identyfikowane choć w rzeczywistości mało kto wie na czym one polegają.

REKLAMA