REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już dostałeś, sprawdź. ZUS do połowy maja wysyła ważne pisma do wszystkich emerytów, co przyniesie listonosz w kopercie

W kwietniu każdy emeryt dostanie list z ZUS, co w nim będzie
W kwietniu każdy emeryt dostanie list z ZUS, co w nim będzie
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zazwyczaj gdy ostatnia grupa dostawałą emerytury z marcową waloryzacją, ZUS zaczynał wysyłkę listów z decyzjami w tej sprawie. Potem jednak przyszły trzynaste emerytury i Zakład odkładał wysyłkę aż do wypłaty trzynastek. Ostatnie trzynastki w tym roku trafiły już do emerytów, a listów z ZUS nie ma. Okazuje się, że główny ciężar wysyłki przesunięty został na maj, a listy ZUS wysyłał będzie aż do połowy tego miesiąca. Na wyjaśnienie dlaczego nowa emerytura wynosi tyle ile marcowy lub kwietniowy przelew lub przekaz czasami więc trzeba więc jeszcze poczekać.

Bez czekania i dzwonienia na infolinię ZUS można natomiast sprawdzić - i z treścią listu, który wkrótce przyjdzie zapoznać się - na swoim koncie w ZUS poprzez platformę PUE ZUS.

REKLAMA

Przesyłka z ZUS: sprawdźcie czy dostaliście dwa pisma

REKLAMA

Wiele osób, które dostają emeryturę lub rentę w nowej wysokości nie wie czy ZUS waloryzację naliczył prawidłowo. Chodzi przy tym zarówno o kwotę brutto i netto. Kiedyś niemal równocześnie ze zwaloryzowaną emeryturą z ZUS przychodził list z wyjaśnieniami dlaczego kwota nowej emerytury jest taka a nie inna.
Teraz gdy ZUS zaczął wypłacać trzynaste emerytury, zwleka z wysłaniem takiego pisma do kwietnia, by zaoszczędzić i wraz z decyzją o podwyżce emerytury przysłać decyzję o wypłacie dodatkowe w roku świadczenia – trzynastej emerytury.

Czy trzeba czekać do kwietnia-maja kiedy dotrze list z ZUS z wyjaśnieniami? Jak inaczej sprawdzić i upewnić się, że kwota wypłaconej w marcu emerytury po podwyżce o waloryzację jest właściwa?

Decyzja o waloryzacji w marcu, a pismo ZUS wysyła dopiero w maju - dlaczego

1, 6, 10, 15, 20 i 25 marca to dni wysyłki emerytur, W marcu, a konkretnie po 25 marca wszyscy emeryci powinni mieć wypłaconą emeryturę w nowej zwaloryzowanej wysokości

Waloryzacja, czyli zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie, jest przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku. Na czym polega ten proces, tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Proces polega na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Jak wynika z komunikatu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., w 2024 roku wysokość wskaźnika to 112,12%.

Nowe emerytury 2024: ile powinny wynosić netto, brutto od marca po waloryzacji

Większość emerytów już to wiem, ale nie zaszkodzi przypomnieć: waloryzacja odbywa się automatycznie. Nie trzeba składać żadnych wniosków, a każdy emeryt i rencista, który miał prawo do wypłaty świadczenia na 29 lutego, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia.

Decyzje będą jednak wysyłane dopiero od kwietnia, ZUS chce zaoszczędzić na kosztach wysyłki więc w jednym terminie i w jednej kopercie przekazuje decyzję o waloryzacji i decyzję o przyznaniu dodatkowego w roku świadczenia, popularnie zwanego trzynastą emeryturą. Tę zaś ZUS przyznaje dopiero w kwietniu.

Sebastian Szczurek radzi więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dokumenty.

Inne rozwiązanie to skorzystanie z możliwości cyfrowych. Wszyscy ci, którzy mają dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (kto nie ma, w łatwy sposób na stronie internetowej ZUS założy konto), mogą wcześniej – jeszcze przed otrzymaniem decyzji – sprawdzić informację o wysokości waloryzacji.

Jak wyjaśnia Sebastian Szczurek, w decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego danego roku, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji.

Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, jest także informacja o wysokości tego dodatku.
Wiele osób zgłasza się do ZUS twierdząc, że dodatek nie jest im wypłacany. Nieporozumienie wynika z tego, że świadczeniobiorcy porównują wypłacaną kwotę z podanymi w decyzji waloryzacyjnej kwotami brutto. Tymczasem dostają kwotę netto – od emerytury i renty odliczana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Wszystkie te informacje świadczeniobiorcy znajdą w decyzji waloryzacyjnej. Warto ją uważnie przeanalizować.

Kiedy ZUS wyśle pismo do emerytów: kto je dostanie, co będzie w kopercie

ZUS wyśle pisma w kwietniu, najpóźniej wraz z kwietniowymi emeryturami bo wtedy też wyśle trzynaste emerytury. Teraz okazuje się, że wysyła je w większości jednak dopiero w maju.

Stałe terminy wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. 1 maja to oczywiście święto więc i dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS przekazał już więc emerytury majowe w ostatnich dniach kwietnia.

Emeryci, którzy zadysponowali przelewanie świadczenia na wskazane przez siebie konto bankowe mają już te pieniądze na swoich kontach. Ci, którzy czekają na listonosza z przekazem pocztowym mogą się go spodziewać lada moment – dziś albo w czwartek.

To nie jedyny przypadek w maju gdy emerytury ZUS wypłaci wcześniej. Podobnie jest z emeryturami przekazywanymi seniorom każdego 5 dnia miesiąca. W maju 2024 roku to niedziela, oczywiście dzień ustawowo wolny od pracy, a ponieważ 3 i 4 maja to także dni wolne (odpowiednio: święto i sobota), ZUS przekaże emerytury aż trzy dni wcześniej, w czwartek 2 maja.

Z taką sytuacją mieć będziemy jeszcze do czynienia 25 maja, który to dzień wypada w sobotę, W konsekwencji ZUS przeleje emerytury bądź wyśle przekazy pocztowe wcześniej – nie później niż w piątek 24 maja.

Po raz pierwszy trzynastą emeryturę ZUS wysyłał w 2019 roku. Wtedy była ona świadczeniem przyznanym jednorazowo. Od 2020 roku obowiązuje ustawa, która to dodatkowe świadczenie w roku gwarantuje wszystkim emerytom w sposób stały.
Jak łatwo policzyć, w kwietniu 2024 roku ZUS wysyła dodatkowe świadczenie popularnie zwane trzynastką po raz szósty.

Oczywiście może być i tak, że komuś trzynasta emerytura się nie należy, wtedy w liście z ZUS będzie jedno pismo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA