| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty między małżonkami > Czy będąc w separacji trzeba płacić alimenty?

Czy będąc w separacji trzeba płacić alimenty?

Pozostaję z żoną w separacji, którą orzekł sąd. Czy muszę płacić alimenty na wspólne dzieci, które pozostały z matką?

Na ojcu pozostającym z matką dziecka w separacji ciąży obowiązek płacenia alimentów na wspólne dzieci.

Wyrok o separację nie zwalnia go z tego obowiązku, jeżeli dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli dzieci nie mają wykształcenia i zawodu, uczą się jeszcze w szkole i nie mają przychodów z własnego majątku (z którego dochody wystarczyłyby na pokrycie kosztów wychowania i utrzymania), to wówczas na ojcu ciąży obowiązek alimentacyjny.

Zobacz serwis: Alimenty na dziecko

Ojciec ma obowiązek zapewnić swoim dzieciom środki do utrzymania nawet wówczas, gdy przebywają z matką pozostającą z nim w separacji.

Podstawa prawna: Art. 133 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »