| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Alimenty po latach

Alimenty po latach

Jestem studentką pierwszego roku studiów dziennych. Nie pracuję, lecz otrzymuję stypendium. Jestem na utrzymaniu mamy, która jest obecnie na emeryturze. Niedawno dowiedziałam się, kto jest moim ojcem. Czy pełnoletnia osoba może ubiegać się o wypłatę zaległych alimentów, jeżeli sprawa nie została wniesiona zanim osiągnęłam 18 rok życia?

Wszystko zależy od tego, czy zostało ustalone ojcostwo pani ojca. Jeśli ojcostwo nie zostało ustalone, w świetle prawa pani biologiczny ojciec nie jest pani ojcem, a więc nie może pani domagać się alimentów. Aby dochodzić alimentów, musiałaby pani najpierw wystąpić z pozwem do sądu rodzinnego o ustalenie ojcostwa. Dopiero po ustaleniu ojcostwa może pani dochodzić roszczeń majątkowych, a więc alimentów.

Pozew o ustalenie ojcostwa, a także pozew o alimenty, wytacza się przed sądem rodzinnym miejsca zamieszkania pozwanego, a więc pani biologicznego ojca albo przed sądem miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, a więc pani. Jeżeli ma pani kontakt z ojcem, może pani poprosić go o złożenie oświadczenia o uznaniu pani jako dziecka. Takie oświadczenie może być złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, przed sądem rodzinnym albo przed notariuszem - ten wariant wchodzi w grę tylko w razie niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio życiu ojca lub dziecka, czyli pani.

Zobacz: Kiedy alimenty płacą dziadkowie i rodzeństwo?

Po tym ustaleniu ojcostwa mogłaby pani domagać się od ojca alimentów. Ze względu na to, że jest pani studentką, nie ma pani stałych dochodów ani majątku, a więc nie jest pani w stanie utrzymać się samodzielnie, ma pani prawo, mimo ukończenia 18 lat, domagać się alimentów. Alimentów może pani domagać się za okres trzech lat wstecz od momentu wydania wyroku ustalającego ojcostwo, ponieważ roszczenie alimentacyjne jest roszczeniem okresowym, a więc przedawnia się po upływie trzech lat.

Sąd zasądzający alimenty nadaje wyrokowi klauzulę natychmiastowej wykonalności co do rat płatnych po wniesieniu powództwa, a co do rat płatnych przed jego wniesieniem za okres maksymalnie trzech miesięcy. Oznacza to, że za ten okres może domagać się pani spłaty po wydaniu wyroku, a nie po jego uprawomocnieniu.

Zobacz serwis:Fundusz alimentacyjny

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK