| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wykazać w PIT-37

Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wykazać w PIT-37

Osoby, które otrzymywały zasiłek dla bezrobotnych w danym roku, powinny go wykazać w swoim zeznaniu podatkowym. Służy do tego formularz PIT-37. Kwotę zasiłku należy wpisać w części C.1. wiersz 5.

Zeznania podatkowe

Zbliża się termin składania zeznań podatkowych. Warto więc wyjaśnić, że również osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych powinny go wykazać w odpowiednim formularzu. Niezłożenie zeznania podatkowego grozi karą grzywny zgodnie z przepisami Kodeksu karnego skarbowego.

PIT – 37

Formularz PIT – 37 jest przeznaczony dla podatników, do których ma zastosowanie

art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi tutaj nie tylko o osoby, które uzyskiwały przychody z tytułu wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku pracy, ale również świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy, czyli zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz: Jak nie stracić prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Część C

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek dla bezrobotnych należy wykazać w części C.1. – wiersz 5, która dotyczy dochodów/strat ze źródeł przychodów.

Należy wyjaśnić, że wiersz 5 „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4” wypełniają podatnicy, którzy za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody m.in. w postaci:

1. należności z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

2. zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,

3. należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,

4. świadczeń wypłaconych z Funduszów: Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

5. stypendiów,

6. świadczeń integracyjnych i motywacyjnej premii integracyjnej, przyznanych na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym,

7. należności wynikającej z umowy aktywizacyjnej,

8. świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.

Punkt 4 powyższego wyliczenia wyraźnie wskazuje przychody w postaci świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy. Fundusz Pracy jest to państwowy fundusz celowy, który stanowi główne źródło finansowania usług i instrumentów rynku pracy i świadczeń pieniężnych z tytułu pozostawania bez pracy, w tym zasiłku dla bezrobotnych.

Termin

Należy pamiętać, że zeznanie podatkowe składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Można jest złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wysłać m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, w tym bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego.

Zobacz serwis: Zasiłek dla bezrobotnych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK