| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Zasiłek dla bezrobotnych > Jak nie stracić prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Jak nie stracić prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Bezrobotni, którzy nie chcę stracić prawa do zasiłku muszą spełnić określone warunki. Przede wszystkim są obowiązani zgłaszać się do urzędu pracy, w którym są zarejestrowani w wyznaczonym przez urząd terminie.

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem pieniężnym dla osób, które pozostają bez żadnego przychodu bądź mają przychód miesięczny w wysokości nieprzekraczającej połowy minimalnego wynagrodzenia. Często ich jedynym źródłem utrzymania jest właśnie zasiłek. W przypadku, gdy utracą do niego prawo pozostają bez środków do życia. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku. Można wtedy ustrzec się przed niepotrzebnymi problemami.

Bezrobotny utraci prawo do zasiłku jeśli:

  • upłynie okres, na który został on przyznany;
  • odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie;
  • po skierowaniu nie podejmie szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu, wykonywania prac lub innej formy pomocy określonej w ustawie o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy.

Osoba bezrobotna, która nie chce stracić prawa do zasiłku, przede wszystkim musi pamiętać o obowiązku zgłaszania się do właściwego powiatowego urzędu pracy w wyznaczonym przez urząd terminie w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd.

Kolejną ważną kwestią jest prawo odmowy przyjęcia przez bezrobotnego propozycji pracy z urzędu. Otóż zgodnie z przepisami bezrobotny może odmówić przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy przygotowanej przez urząd, ale tylko jeśli poda uzasadnioną przyczynę. Pod pojęciem „uzasadnionej przyczyny”, należy tutaj rozumieć szczególną, wyjątkową i obiektywnie występującą sytuację, która stanowi usprawiedliwienie dla odmowy podjęcia pracy.

Zobacz także dział: Status bezrobotnego

Należy wyjaśnić, że nie można pozbawić statusu bezrobotnego bezrobotnego, który został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako założyciel spółdzielni socjalnej po dniu zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy. Statusu bezrobotnego nie można również pozbawić bezrobotnej kobiety w ciąży oraz w okresie 30 dni po dniu porodu z powodu związanej z ciążą i porodem niezdolności do pracy trwającej przez nieprzerwany okres 90 dni.

Zobacz także:Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2011 roku

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które pozostają bez żadnego przychodu bądź mają przychód miesięczny w wysokości nieprzekraczającej połowy minimalnego wynagrodzenia.
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które pozostają bez żadnego przychodu bądź mają przychód miesięczny w wysokości nieprzekraczającej połowy minimalnego wynagrodzenia.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Foreign Personnel Service

Agencja rekrutacji i zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »