| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Ulgi podatkowe przy darowiźnie mieszkania

Ulgi podatkowe przy darowiźnie mieszkania

Otrzymanie mieszkania jako darowizn, przy obecnych cenach mieszkań jest bardzo korzystne, jednak pamiętać należy o zapłaceniu podatku. Podatek od darowizny mieszkania potrafi być bardzo wysoki, dlatego dobrze wiedzieć komu należą się ulgi.

Kolejnym warunkiem zwolnienia osób z pierwszej grupy podatkowej z podatku jest wspomniane już zgłoszenie nabycia własności praw majątkowych lub rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Musimy to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego – czyli złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego.

Zobacz:  O czym pamiętać otwierając e-sklep - 7 kroków

Pozostałe ulgi podatkowe

Jeżeli nie należymy do I grupy podatkowej możemy liczyć na dużo niższe oszczędność przy zapłacie podatku. Zapłacimy podatek od darowizny z odliczeniem kwoty wolnej od podatku:

  1. 7276zł - jeżeli należymy do II grupy podatkowej
  2. 4902 zł - jeżeli należymy do III grupy podatkowej

Jeżeli w ciągu 5 lat poprzedzających otrzymanie darowizny nieruchomości od tej samej osoby otrzymaliśmy już jakąś darowiznę, musimy kwotę tej darowizny odliczyć od wspomnianej kwoty wolnej od podatku. Jeżeli w czasie tych 5 lat otrzymaliśmy darowizny od innych osób niż darczyńca mieszkania, możemy jako kwotę wolną od podatku potraktować sumę nie większą niż 19 274 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK