| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Do jakiego urzędu skarbowego zgłosić darowiznę?

Do jakiego urzędu skarbowego zgłosić darowiznę?

Darowizny dowolnej wysokości udzielone niektórym osobom z pierwszej grupy podatkowej są zwolnione od podatku. Jedynym warunkiem jest zgłoszenie darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego… tylko któremu.

Gdzie szukać?

Podstawy prawnej do ustalenia właściwości urzędu skarbowego (w tej i każdej innej sprawie podatkowej) – nie znajdziemy w żadnej ustawie (nawet ordynacji podatkowej). Ta kwestia została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2005r. Nr 165 poz. 1371 z późn. zm.)

Gdzie złożyć wniosek ?

W odróżnieniu od właściwości w przypadku dziedziczenia (mimo, że objętych tym samym podatkiem) – w przypadku darowizny, co do zasady właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego – zgodny z miejscem zamieszkania obdarowanego w dniu otrzymania darowizny.

Zobacz: Jaka powinna być forma umowy darowizny?

Jedyny wyjątek dotyczy darowizn w postaci nieruchomości (lub zbywalnych praw spółdzielczych), wobec których właściwy jest naczelnik, który zakresem terytorialnym obejmuje nieruchomość (podobnie jeśli w jednej darowiźnie, poza własnością przeniesiono, lub ustanowiono inne prawa).

W przypadku umowy darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego  zgłoszenia dokonuje notariusz.

Przy wspólnym wniosku

Jeśli obdarowanych zostało kilka osób, mogą złożyć wspólny wniosek (jeśli np. ustanowiono na ich rzecz współwłasność) – o ile nie dotyczy to nieruchomości. W takim wypadku, zgłoszenie należy złożyć do naczelnika właściwego dla jednego z obdarowanych (do wyboru).

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku umowy darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego  zgłoszenia podatkowego dokonuje notariusz.
W przypadku umowy darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego zgłoszenia podatkowego dokonuje notariusz.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »