REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole?/ fot. Fotolia
Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole? Z wyjaśnieniami przychodzi Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, który mówi: tak, uczeń może sam usprawiedliwić swoją nieobecność w szkole. RPO odniósł się także do zakazu opuszczania budynku szkoły w trakcie przerwy przez pełnoletnich uczniów, uznając że taki zakaz jest niezgodny z Konstytucją.

Kwestia samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności w szkole przez ucznia stanowi ,,kość niezgody’’ pomiędzy uczniami szkół średnich a kadrą nauczycielską. Wielu uczniów twierdzi, że po 18-stce mogą samodzielnie usprawiedliwiać swoje nieobecności, natomiast nauczyciele twierdzą, że uczniowie nie mogą tego robić i z tego powodu nie przyjmują samodzielnie sporządzonych i podpisanych usprawiedliwień, zwolnień itd. Kto ma rację i dlaczego?

REKLAMA

Problem w braku odpowiednich uregulowań

Należy zaznaczyć, że ustawa Prawo oświatowe (określająca organizację i działalność systemu oświaty) niestety nie reguluje szczegółowo materii zasad usprawiedliwiania nieobecności uczniów pełnoletnich w szkole, zwalniania się ich z zajęć lekcyjnych, czy też wyrażania zgody na wycieczki szkolne – tą kwestię pozostawiono do uregulowania w statucie szkoły.

Zakaz samodzielnego usprawiedliwiana swoich nieobecności przez pełnoletnich uczniów bywa jednym z elementów statutu szkoły. Statuty zakazują także samodzielnego zwalniania się przez uczniów z zajęć lekcyjnych, a także wyrażania zgody na wycieczki szkolne przez pełnoletnich uczniów. Z uwagi na to jedynym rozwiązaniem dopuszczanym przez szkołę jest usprawiedliwienie czy też zgoda rodziców (przedstawicieli ustawowych) pełnoletniego ucznia.

RPO: osoba pełnoletnia może decydować o sobie

REKLAMA

Z uwagi na brak uregulowań w problemowej kwestii RPO przychodzi z wyjaśnieniami. W komunikacie RPO czytamy, że z chwilą uzyskania pełnoletności uczeń może samodzielnie kształtować swoją sytuację prawną, którą do tej pory kształtowali przedstawiciele ustawowi. Co to oznacza? Oznacza to, że rodzice nie mogą już reprezentować swojego dziecka przed organami administracji publicznej (np. przed urzędem gminy, szkołą).  

Z uwagi na powyższe wszelkie oświadczenia woli (np. usprawiedliwienia, zgody itd.) składane przez rodziców w imieniu dziecka nie mają mocy prawnej, chyba że dziecko przyzna upoważnienie swoim rodzicom. Zasadą jest, że osoba pełnoletnia powinna mieć możliwość samodzielnego decydowania o osobie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statut nie może być niezgodny z ustawą

O sytuacji prawnej każdego ucznia niezależnie od jego wieku stanowią nie tylko akty prawa powszechnie obowiązującego (np. Konstytucja , ustawy – Kodeks cywilny, karny itd.) ale również  i statut szkoły. Należy zaznaczyć, że statut szkoły to akt prawa wewnętrznego i jako taki nie może regulować kwestii zdolności do czynności prawnej inaczej niż czyni to akt wyższego rzędu, jakim jest Kodeks cywilny.

W art. 11 Kodeks cywilny stanowi, że pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.

W opisywanym przypadku przez pełną zdolność do czynności prawnych należy rozumieć m.in. możliwość samodzielnego usprawiedliwiania swoich nieobecności, możliwość samodzielnego zwalniania się z zajęć itd. Jeżeli więc statut szkoły stanowi, że pełnoletni uczeń nie może samodzielnie usprawiedliwiać swoich nieobecności to oznacza to, że statut jest niezgodny z Kodeksem cywilnym.

Zakaz opuszczania szkoły w przerwach uderza w Konstytucję

REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich nie poprzestał na wyrażeniu swojego poglądu i postanowił zwrócić się do Minister Edukacji Narodowej z zapytaniem, w jaki sposób MEN zamierza rozwiązać problematykę samodzielnego dokonywania czynności prawnych w szkole przez pełnoletnich uczniów.

Pan Adam Bodnar w swoim wystąpieniu do MEN wskazał również na potrzebę rozwiązania problemu zakazu opuszczania szkół w trakcie przerw, przez pełnoletnich uczniów. RPO wskazuje, że pomimo faktu, że zakaz ten jest motywowany względami bezpieczeństwa to z prawnego punktu widzenia, nie istnieją wyraźne przepisy dotyczące wychodzenia uczniów na przerwach poza budynek czy teren szkoły.

RPO uznaje więc, że zawarte w statucie postanowienie o zakazie opuszczania szkoły w trakcie przerw przez pełnoletnich uczniów nadmiernie ingeruje w konstytucyjną wolność pełnoletnich uczniów.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA