| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2013 > Emerytura mieszana 2013

Emerytura mieszana 2013

Emerytura mieszana w 2013 r. określona jest w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Dla osób, które osiągnęły wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2013 wysokość emerytury mieszanej wynosi:

  •  20 % emerytury obliczonej na podstawie art. 53 (na zasadach dotychczasowych) oraz
  •  80 % emerytury obliczonej na podstawie art. 26 (na nowych zasadach).

Emerytura mieszana

Tzw. emerytura mieszana dotyczy osób, które pobierają i pobiorą świadczenia według zasad nowego systemu emerytalnego. Chodzi o tych, którzy osiągają wiek emerytalny uprawniający do emerytury w latach 2009-2013, nie byli członkami otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa oraz tych ubezpieczonych, którzy nie pobrali emerytury, choćby za 1 miesiąc, na podstawie przepisów o wcześniejszych emeryturach.

Zobacz też: Emerytury mieszane, czyli obliczane według starych i nowych zasad

W jaki sposób oblicza się wysokość emerytury?

Wysokość emerytury mieszanej ustalana jest według zasad określonych w art. 53 i art. 26 ustawy emerytalnej. Proporcja w kolejnych latach wynosi:
- w 2009 r.: 80%/20%,
- w 2010 r.: 70%/30%,
- w 2011 r.:  55%/5%,
- w 2012 r.: 35%/65%,
- w 2013 r.: 20%/80%.

Według „starych” kryteriów określonych w art. 53 ustawy emerytalnej obliczenie wysokości emerytury odbywa się poprzez zsumowanie 24 % kwoty bazowej, 1,3 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych oraz 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Tzw. „nowe” zasady obliczania emerytur zawarte w art. 26 polegają na tym, że podstawa obliczenia (uzależniona od kwoty należnych składek z całego okresu ubezpieczenia) dzielona jest przez średnie dalsze trwanie życia osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »